Sala Doświadczania Świata otwarta w Hanulinie

1-copyWe wtorek 27 września 2016 r. Szkole Podstawowej im. J. Kusocińskiego w Hanulinie uroczyście otwarto Salę Doświadczania Świata. Na uroczystości zebranych witał dyrektor szkoły Henryk Grzesiak. Bardzo serdeczne witał ks. Marka proboszcza parafii w Hanulinie, Burmistrza Piotra Psikusa, przewodniczącego Rady Rodziców Tomasza Zajferta, zastępcę Naczelnika Wydziału Oświaty Kultury, Sportu i Funduszy Europejskich MiG Kępno Karolinę Górecką oraz media, dzieci i nauczyciele.

Otwarta Sala Doświadczania Świata to specjalne pomieszczenie wyposażone w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów wzroku, słuchu, dotyku, węchu, smaku i równowagi.

W szkole funkcjonują klasy integracyjne, a co za tym idzie funkcjonują dzieci o specyficznych potrzebach dotyczących kształcenia. Sala Doświadczań Świata to sala w której dzieci, szczególnie ze spektrum autyzmu mają możliwość pobudzania swoich wszelakich bodźców mianowicie poprzez słuch, węch, dotyk, wzrok mają możliwość i rozwijania bodźców poznawczych. To jest bardzo ważne w przypadku dzieci, które są zamknięte w sobie, które mają problem w relacjach z otoczeniem i relacjach z innymi ludźmi. Sala i te urządzenia, które tam są będą im pomagać w tych kontaktach. Najpierw z urządzeniami a potem w relacjach z innymi ludźmi. Tych dzieci mamy sporo, bo to nie są tylko dzieci ze spektrum autyzmu z zespołem Aspergera, ale często dzieci z opiniami Poradni, w których napisano, że mają problemy w kontaktach międzyludzkich. Dla nich ta sala również będzie ważna. Trzeba dodać, że wszystkie dzieci lubią tam przebywać. Wszystkie nawet już tam były. -mówił podczas jej otwarcia dyrektor placówki Henryk Grzesiak.
Początek Sali to jest oddolna inicjatywa nauczycieli, a konkretnie zespołu do spraw integracji, który wyszedł z taką inicjatywą, aby taka sala powstała. Z niedowierzaniem podchodziłem do tego pomysłu, czy to się uda, bo po pierwsze pomieszczenie, wszystkie są wykorzystane. Panie wpadły na pomysł. Jedno pomieszczenie, które było zapleczem klasy przerobiono na tą salę w czasie wakacji. Potem przyszedł czas na wyposażenie w urządzenia. Przeznaczyliśmy nagrodę otrzymaną za palmę wielkanocną. Potem duże pieniądze od Burmistrza za które bardzo dziękujemy, które pozwoliły kupić trzy najdroższe urządzenia. Znaleźli się również dobroczyńcy i udało się kupić kolejne urządzenia. Nie wszystko jeszcze dotarło. W Sali są urządzenia takie jak: domek lustrzany, kolumny wodne, dywan świetlny, kula świetlna, prysznic szklany, zestaw lustrzany, zestaw do aromatoterapii.

Świat wokół nas jest mieszaniną światła, zapachów, rzeczy, które odczuwa się różnymi zmysłami. Wiemy jednak jak wiele osób ma duże trudności z prawidłowym odbiorem bodźców lub ich interpretacją.
Sala Doświadczania Świata to specjalne pomieszczenie wyposażone w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów, wzroku, słuchu, dotyku, węchu, smaku i równowagi. Atmosferę Sali tworzy przede wszystkim światło i tło dźwiękowe. Przebywanie w niej jest indywidualnie dostosowane do potrzeb i wrażliwości uczestnika zajęć. To dziecko wybiera rodzaj stymulacji, który mu najbardziej odpowiada, ono decyduje co chce robić i czym chce się zajmować.
Ta sala jest miejscem, w którym poprzez stymulację wielozmysłową zmierza się z jednej strony do aktywizacji uczestnika zajęć, z drugiej do osiągnięcia efektu relaksacji, wyciszenia i odprężenia. To wspaniałe miejsce doświadczania, badania, kojarzenia, utrwalania przez dziecko szerokiej gamy bodźców w bezpiecznym i przyjaznym dla niego otoczeniu. Znajdują się tu m.in. kula światła sterowana pilotem, kolumny wodne z bąbelkami, domek lustrzany

Cieszę się, że taka inicjatywa w Szkole Podstawowej w Hanulinie została zrealizowana. To już druga sala tego typu w Gminie Kępno. Pierwsza znajduje się w kępińskim Przedszkolu Sióstr Boromeuszek. Salę Doświadczeń Świata posiada też Zespół Szkół Specjalnych w Słupi. Cieszmy się, że samorząd Miasta i Gminy Kępno doczekał się takiej pracowni, która będzie służyła przede wszystkim najmłodszym w edukacji poznawaniu naszego codziennego życia i poprawianiu ich kondycji psycho-fizycznych. Padły tu ważne słowa, że szkoła przeznaczyła nagrodę pieniężną wygraną w konkursie na zakup urządzenia do Sali. Zbiera kasztany, by pozyskać środki na jeszcze inne urządzenia, Gratulacje za wspaniałą inicjatywę. Cieszmy się, że Szkoła Podstawowa w Hanulinie ma dzieci, one będą stanowiły o przyszłości tej szkoły. -powiedział burmistrz Piotr Psikus.

W imieniu mieszkańców i Samorządu osiedlowego dziękuje i gratuluję za realizację tego zadania. Oby z tej Sali dzieci mogli korzystać jak najdłużej, by sala służyła potrzebującym. W tę szkołę w tą kadrę w ten potencjał ludzki warto inwestować. Od kilku lat wspieramy szkołę z Funduszu Osiedlowego i nadal będziemy wspierać. Zabezpieczono już środki na następny rok na realizację imprez sportowo – rekreacyjnych (Dzień Dziecka, Dzień Patrona, Dzień Sportu. Współpraca szkoły, Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców ze społeczeństwem jest pożyteczna i służy obydwu stronom– mówił F. Trąpczyński.

Sala Doświadczenia Świata przy Szkole Podstawowej w Hanulinie kosztowała około 20 tysięcy złotych. Znaczną część środków bo 12 tysięcy przekazał Urząd Miasta i Gminy w Kępnie, reszta pochodziła ze środków własnych szkoły oraz od sponsorów.
Dyrektor szkoły przekazał podziękowania, pamiątki przypominające dzisiejszą uroczystość za pomoc w realizacji tego zadania: Burmistrzowi MiG Kępno P. Psikusowi, Naczelnik Oświaty, Kultury, Sportu i Funduszy Europejskich M. Frali – Kędzior i prezesowi Stowarzyszenia „Uśmiech”, przewodniczącemu Rady Rodziców Tomaszowi Zajferta i nauczycielki, która była motorem tego przedsięwzięcia pani Aliny Kuźnik – Kuch.
Następnie dokonano przecięcia symbolicznej wstęgi a dokonali tego: Burmistrz Piotr Psikus, dyrektor Henryk Grzesiak, pani Karolina . Poświęcenia nowo otwartej Sali dokonał proboszcz parafii w Hanulinie ks. Marka. Potem zaproszeni goście zwiedzili salę sami sprawdzali jak działają urządzenia a potem dzieci korzystały bardzo chętnie z urządzeń Sali.
Mała

Ten wpis został opublikowany w kategorii Hanulin. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments