Wspominamy tragiczne wydarzenie Krwawej Nocy Kępińskiej

krwawanoc-1Rocznicowe obchody tragicznej pamiętnej Krwawej Nocy Kępińskiej z 19 na 20 października 1945 r. tradycyjnie od 21 lat organizowane są przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kępińskiej oraz  Urząd Miasta i Gminy w Kępnie w  miejscu pamięci  osób pomordowanych przez PUBP.

Jak co roku w Kępnie odbyły się obchody tym razem 71 rocznicy Krwawej Nocy Kępińskiej. Uczczono pamięć ofiar pomordowanych przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa. Pierwsze kroki uczestnicy obchodów skierowali  do kościoła pw. św. Marcina w Kępnie na mszę świętą poświęconą pamięci pomordowanych.
Następnie wszyscy udają się na miejsce pamięci pod pomnik przy ul. Magnuszewskiego. Zebranych licznie witał prezes TMZK M. Lorenz. W imieniu TMZK szczególnie serdecznie witał członków rodzin.

W apelu poległych rokrocznie  udział biorą przedstawiciele parlamentarzystów, władze samorządowe gminy i powiatu, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej, poczty sztandarowe, księża, młodzież i pedagodzy kępińskich szkół, delegacje organizacji społecznych, harcerze, Związek Strzelecki, rodziny osób pomordowanych oraz mieszkańcy Kępna i okolicy.

Tak jak co roku od 21 lat spotykamy się w tym symbolicznym miejscu, gdzie w nocy  z 19 na 20 października 1945 roku. Miało miejsce jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń dla mieszkańców Kępna i okolic, aby oddać hołd i cześć ofiarom zamordowanym w październikową Krwawą Noc Kępińską 1945 r.  przez funkcjonariuszy PUBP w Kępnie. Tego mordu tak jak wiele innych do dzisiaj nie udało się wyjaśnić, i który zapadł głęboko w naszej pamięci. Dziwnym zbiegiem okoliczności  w tym samym dniu 30 lat temu zginął ks. Jerzy Popiełuszko dodał prezes TMZK M. Lorenz
Przypomnijmy – 19. października 1945 r. w kępińskiej restauracji „Oberża pod Białym Łabędziem” w Kępnie zastrzelonych zostało dwóch funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Powodem tej egzekucji były akcje prowadzone przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Kępnie przeciwko okolicznej ludności. Zastrzelili ich członkowie oddziału partyzanckiego pod dowództwem „Otta”.

W odwecie, w nocy z 19 na 20 października 1945 r., funkcjonariusze bezpieki przeprowadzili akcję, nazwaną później przez mieszkańców Kępna „Krwawą Nocą Kępińską”. W wyniku tych działań zamordowano mieszkańców Kępna, których miejsca spoczynku do dziś nie są znane.

Po wieczornej  mszy pod pomnikiem do wydarzeń z 1945 roku nawiązał senior ks. prałat Krzysztof Nawrocki.

„Ten dzień dzisiejszy zapisał się głęboko w ludzkiej świadomości. Ta tragedia drąży i niszczy serce człowiecze, ale tak być nie może. Dziś jest też wspomnienie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, który w ostatniej swej  homilii na mszy w Bydgoszczy prosił i ostrzegał abyśmy nie ulegali  nienawiści i chęci zemsty. I chociaż jest to bolesne  to jednak patrząc w duchu wiary i słuchając Jezusa, i odmawiając – Ojcze Nasz – musimy nauczyć się mimo wszystko wybaczać. Może to  być trudne, ale możliwe. Albowiem przebaczyć nie znaczy zapomnieć. W jubileuszowym roku miłosierdzia, trzeba byśmy umieli przebaczyć jedni drugim. Zabierzmy tych, którzy mają zbolałe serca, którzy ciągle tą tragedię przeżywają, ale i tych, którzy tego dokonali i powierzmy Bożemu Miłosierdziu. Aby człowiek poszedł po rozum do głowy i po miłość do serca. Choć były to ponure czasy, nie ulegajmy nienawiści i chęci zemsty. Bądźmy z Chrystusem, miejmy głęboką wiarę i uczmy się reformy od własnego serca, aby dobrem z naszego serca wylali to dobro , przebaczenie, miłosierdzie na innych. By te wszystkie zburzone fale wyciszyły się, aby człowiek mógł żyć z radością w pogodzie ducha, w tej wspólnocie rodziny i społeczeństwa także naszego polskiego społeczeństwa tak bardzo doświadczanego w ciągu wieków.  – apelował ks. kanonik Krzysztof  Nawrocki.

Wspólnie za ofiary odmówiono modlitwę i dziesiątkę różańca.

Apel poległych odczytał prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej Marian Lorenz. Wzywamy Was cywilne ofiary Kępińskiej Październikowej Krwawej Nocy śp: Stefan Drogi Ignacy Dinant, Roch Jeż, Stefan Kern, Bolesław Pająk, Władysław Stodolny, Józef Wieloch, Belka, Stanisław Biniek, Ludwik Karwacki, Karol Kalinka i wielu innych, którzy za miłość do ojczyzny zapłacili najwyższą cenę – cenę życia. Wzywamy Was do apelu

Zamordowano mieszkańców Kępna, których miejsca spoczynku do dziś nie są znane.

MaŁa

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments