Gospodarowanie Przestrzenią – Mieszkanie Plus

komisjatrojstronnaPiotr Morta reprezentował Forum Zawiązków Zawodowych na posiedzeniu Zespołu Trójstronnego do Spraw Budownictwa i Gospodarki Komunalnej, które miało miejsce 3 listopada 2016 r. w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

Gospodarowanie przestrzenią, Mieszkanie Plus, Zintegrowany System Kwalifikacji, współpraca Ministerstwa z Partnerami Społecznymi to główne tematy, o których dyskutowano na pierwszym roboczym spotkaniu Zespołu Trójstronnego.

Zdaniem Piotra Morty – zarówno Partnerzy Społeczni, jak i Resort są zgodni, że zapotrzebowanie na nowe mieszkania, szczególnie wśród  młodych zakładających rodziny, jest ogromne. Niestety zasobność społeczeństwa jest głównym szlabanem na drodze do niezależności mieszkaniowej młodego pokolenia.

Jaka jest sytuacja w budownictwie, jakie rozwiązania proponuje Rząd Premier Beaty Szydło pytam Piotra Mortę, który wraz Wojciechem Fryzielem reprezentował Forum Związków Zawodowych i jednocześnie NSZZ Solidarność-80 na pierwszym roboczym (po zmianie rządu) posiedzeniu Zespołu Trójstronnego do spraw Budownictwa i Gospodarki Komunalnej.

W Polsce głód mieszkaniowy jest ogromny – mówi Piotr Morta. – Jesteśmy na dole statystyk europejskich, nie tylko jeśli chodzi o liczbę powstających lokali mieszkaniowych, ale także pod względem ich stanu technicznego czy wyposażenia w media. Remedium na tę sytuację ma być rządowy program Mieszkanie Plus. Program  ma być realnym wsparciem dla polskich rodzin, a kierowany jest do klasy średniej, tak, aby Polacy mieli gdzie mieszkać, ale żeby nie odbywało się to kosztem standardu ich życia. Wiceminister Tomasz Żuchowski  na posiedzeniu Zespołu powiedział między innymi, że Rząd proponuje takie rozwiązanie, które stworzy Polakom szansę na mieszkanie.

Głównym filarem programu Mieszkanie Plus – kontynuuje reprezentant FZZ – ma być Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, do którego mają trafić grunty Skarbu Państwa. Będzie istniała również możliwość budowy mieszkań na gruntach prywatnych. Osoby, które będą chciały do funduszu mieszkaniowego włożyć swoje grunty, w zamian otrzymają certyfikat. Program Mieszkanie Plus jest programem otwartym.

Wojciech Fryziel jest reprezentantem młodego pokolenia i w programie Mieszkanie Plus widzi szanse dla młodych. Sam zainteresowany jest własnym domem z ogródkiem. Mieszkanie w bloku to nie dla mnie – mówi. – Preferuję przestrzeń, nie potrafiłbym mieszkać w mieszkaniu z sąsiadem za ścianą.

Natomiast Piotr Morta w kontynuowanej rozmowie powiedział: z przeprowadzonych badań wynika, że ponad 80% Polaków marzy o własnym domu. Ci, którzy zadowalają się mieszkaniem, przyznają, że odstraszają ich uciążliwe obowiązki związane z posiadaniem własnego „uwitego gniazdka”. Wielu nie realizuje własnych marzeń, bo przytłacza ich wielkość nakładów na budowę i koszty utrzymania lokum. To właśnie dla tych „wielu” program rządowy ma być sposobem na rozwiązanie ich problemów mieszkaniowych.

E.Tomaszek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów, Z kraju. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments