„TAK” DLA ZŁOCZEWA

1Samorządy zainteresowane kontynuowaniem wydobycia węgla brunatnego w województwie łódzkim powołały stowarzyszenie popierające budowę kopalni odkrywkowej w Złoczewie. Założycielami stowarzyszenia „TAK dla Kopalni Złoczew” zostały: Samorząd Województwa Łódzkiego, Urząd Miasta Sieradza, gminy: Brąszewice, Brzeźnio, Burzenin, Lututów, Błaszki, Osjaków, Konopnica, Złoczew.

Stowarzyszenie zostało zawiązane w związku z prognozowanym za kilkanaście lat wyczerpaniem złoża węgla brunatnego pod Bełchatowem. – Nowa kopalnia wspomoże dalszy rozwój całego regionu łódzkiego i uratuje elektrownię w Bełchatowie – zaznacza marszałek Witold Stępień.

„W związku z postępującym procesem udostępnienia do eksploatacji złoża węgla brunatnego „Złoczew” prowadzonym przez podmioty Grupy Kapitałowej Polskiej Grupy Energetycznej S.A., koniecznym staje się podjęcie przez jednostki samorządu terytorialnego wszelkich działań mających na celu wsparcie GK PGE oraz pozostałych zaangażowanych podmiotów w pomyślnym zakończeniu powyższego procesu oraz zapewnienie koordynacji ww. działań” – czytamy w dokumencie powołującym stowarzyszenie.

– Spodziewamy się, że rezultatem naszych działań i powstania odkrywki w Złoczewie będzie rozwój województwa łódzkiego poprzez wykorzystanie jego potencjału gospodarczego, realizacja nowych projektów technicznych, w tym budowa linii kolejowej do Kopalni Bełchatów, na czym skorzystają również przewozy pasażerskie; zapewnienie ciągłości funkcjonowania Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i wykorzystanie tamtejszej kadry fachowców – zapowiada marszałek Stępień.

Kopalnia Bełchatów może być jeszcze eksploatowana od 16 do 24 lat. Zasoby węgla złoża Złoczew szacuje się na ok. 450 mln ton. Mają one wystarczyć na 20-30 lat przy maksymalnym wydobyciu rocznym szacowanym na ok. 21 mln ton.

Oprócz utworzenia kopalni w Złoczewie, która będzie kontynuatorką „Bełchatowa”, samorządy negatywnie wypowiedziały się na temat projektu ustawy powołującej Polską Służbę Geologiczną, który w znacznym stopniu pozbawia gminy wpływów z rekompensat za funkcjonowanie odkrywek na ich terenie. – Będziemy negatywnie opiniować ten projekt, bo to zdecydowanie osłabia entuzjazm mieszkańców do lokalizowania na terenie ich gmin kopalni – mówi Jadwiga Sobańska, burmistrz Złoczewa.

 

http://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/%E2%80%9Etak%E2%80%9D-dla-z%C5%82oczewa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments