Wieczornica poświęcona Odzyskaniu Niepodległości

wieczornica-donaborow-2W piątek 10 listopada  br. wieczorem Wójt Gminy Baranów zaprosiła  mieszkańców baranowskiej małej ojczyzny do Domu Ludowego w Donaborowie na uroczyste obchody Święta Niepodległości.

 

Najpierw wszyscy udali się do kościoła pw. Św. Marcina w Donaborowie. Celebransem mszy był proboszcz miejscowej parafii ks. Tomasz Szymczak i wygłosił homilię, która głęboko zapadła w sercach wiernych i wspominano jej przesłania na spotkaniu w Domu Ludowym.

Zebranych licznie mieszkańców i gości  w imieniu organizatorów witał Alojzy Piasecki dyrektor ZS w Donaborowie m. in. poseł Andżelikę Możdżanowską, Wójt Gminy w Baranowie, Bogumiłę Lewandowską – Siwek, przewodniczącego Rady Gminy w Baranowie Mariana Kremera, radnych Gminy Baranów, sekretarz gminy Ilonę Skibę, sołtysa wsi Donaborów Leona Urbańskiego z Radą Sołecką, ks. Tomasza Szymczaka, przedstawicielki KGW, nauczycieli ZS w Donaborowie i Radę Rodziców, strażaków i poczty sztandarowe, dyrektorów szkół gminy w Baranowie, chór „Słupianie”  oraz uczniów szkoły w Donaborowie. Zebraliśmy się, by uczcić pamięć tych, którzy o tę ojczyznę walczyli i ginęli.

Ogromna duma, kiedy na was patrzę w tych strojach barw narodowych. Z uśmiechami na twarzy to jest niezwykle cenne. Bo takie są Rzeczpospolite jakie ich młodzieży chowanie. Dzisiaj w tym ważnym dniu to jest niezwykle istotne. Bo dzisiaj w przeddzień Święto Niepodległości po 123 latach otrzymaliśmy wolną Polskę. Wy w swoich małych serduszkach nosicie wolną Polskę. Cieszycie się, bawicie, uczycie, jesteście Polakami w wolnej Polsce. Za to Wam dziękuję. Wasi dziadkowie walczyli o wolną Polskę, byśmy dzisiaj żyli w wolnej i niepodległej Polsce. Każdy ma w sercu dwie ojczyzny, tę dużą i tę małą. Zapraszam do Sejmu i Senatu, byście zobaczyli jak obradujemy, żeby Wam żyło się lepiej. Równie ważna jest ta mała ojczyzna, która jest w waszych serduszkach, w której żyjecie na co dzień w miejscowościach pięknej Gminy Baranów. Bądźcie dumni ze swojej ojczyzny i naszych symboli narodowych. Gratuluję tak pięknej uroczystości”. – mówiła poseł A. Możdżanowska

Witam serdecznie wszystkich tu zgromadzonych w naszej małej ojczyźnie. Przepiękne kazanie jakie ksiądz proboszcz wygłosił do wiernych, zapamiętałam piękne przesłanie –Jest nam wolność dana i zadana. Naszym zadaniem jest budować naszą ojczyznę. Darowano nam wolność i wszyscy jak tu jesteśmy urodziliśmy się w wolnej ojczyźnie. Bogu dziękujmy, że tak się stało i módlmy się, żeby tak zawsze było nie tylko dla nas, ale dla naszych dzieci, wnuków i prawnuków. Żyjmy więc w naszej wolnej Polsce i cieszmy się i żeby zawsze ta nasza Polska była piękna, byśmy mogli jak najdłużej cieszyć się  mogli długie lata tym, co wspólnie zbudowaliśmy” – mówiła wójt Bogumiła Lewandowska – Siwek.

Uczniowie SP w Donaborowie pod egidą Małgorzaty Dąbrowskiej, współpracy nauczycieli  przygotowali część artystyczną na którą zaprosił dyrektor szkoły. Uroczystości rozpoczęto hymnem państwowym. Każdy z nas rodzi się i  żyje w jakiejś ojczyźnie wśród ludzi, którzy mówią takim samym językiem, maja podobne tradycje, troszczą się o swoją ojczyznę i w razie potrzeby jej bronią. Urodziliśmy się w Polsce, która na przestrzeni tysiąca lat przechodziła różne wydarzenia radosne i bolesne. Niezwykle uroczyste i bliskie sercu każdego Polaka  święto 11 listopada upamiętniające odzyskanie niepodległości w 1918 roku przez naszą ojczyznę po 123 latach niewoli.

Uczniowie zaprosili zebranych na wspólną wędrówkę po kartach historii. Naród, który nie zna swojej historii skazany jest na powtórne przeżycie. Naród, który nie zna swej przeszłości umiera i nie buduje przyszłości i po latach przestaje żyć. Piosenkami i pieśniami patriotycznymi zabrali zebranych  na historyczną wędrówkę po kartach naszej polskiej  historii zaklętej w słowie wiążącym w poezji i pieśni patriotycznej, powstańczej i religijnej.

Pod zaborami w czasach totalnego zniewolenia jedynie pieśń ostała się wolna znajdując schronienie w prywatnych domach rodzinnych,  kościołach i stowarzyszeniach społecznych.  Niech patriotyczna pieśń, która ukształtowała historyczną świadomość pokoleń Polaków stanie się bohaterką dzisiejszej uroczystości, niech zachęca do refleksji i zadumy nad dziejami naszej ziemi ojczystej. Wyzwala w nas szczęście i radość z odzyskanej wolności. Zaprezentowali pieśni: Nasz dom; O mój rozmarynie; Pierwsza Kadrowa; Przybyli ułani pod okienko; My Pierwsza Brygada; To moja ojczyzna.

„ Mam biało-czerwone serce, barwy ojczyste, nikt mi tego nie zabierze, po polsku myślę, po polsku piszę, to dla tych, którzy przelali krew za ojczyznę”.

Z koncertem pieśni i piosenek wystąpił Chór  „Słupianie” pod kierownictwem J. Hełki . Słowo wiążące nawiązujące i wprowadzające do każdej pieśni czytała Helena Pawlak. „Wielkie wrażenie wywarł na nas program przygotowany przez nauczycieli i wykonany przez młodzież.  Wysłuchaliśmy piosenek  z tamtych lat mówiących o żołnierzach tych co polegli i tych co doczekali wolnej Polski. Aby uczcić wspólnie to święto zespół „Słupianie” wykonał kilka znanych i mniej znanych pieśni mówiących nie tylko o okresie odzyskiwania niepodległości , ale o II Wojnie Światowej. Każda z wykonywanych piosenek ma swoją historię często bardzo ciekawą, stworzona w konkretnym kontekście żyła dalej własnym życiem i przetrwała do dziś”. – mówiła pani Helena Pawlak. W koncercie zaprezentowali pieśni i piosenki: Piechota; Dziś do Ciebie przyjść nie mogę; Godzina walki już wybiła; Czerwone maki; Żegnaj Matko; Deszcz jesienny deszcz; Tyś piękna jest, Pieśń o ojczyźnie. Zwieńczeniem koncertu była pieśń o ojczyźnie wolnej, walecznej i jedynej. Wielkiej wielkością ich synów. Organizatorom dziękujemy za zaproszenie, chcieliśmy, aby wykonane przez nas piosenki starszym przywołały wspomnienia, a dla młodych były lekcją historii polskiego narodu. Szanowni Państwo śpiewajmy i szanujmy te pieśni i piosenki następnym pokoleniom, gdyż jak mówi sentencja –„ Naród, który przestaje śpiewać przestaje istnieć” dodała pani Helena Pawlak.

Ty jesteśOjczyzno, jak płomień wysoki, jak dzień, co ludowi zabłysnął; to morze szumiące, te górskie potoki, to niebo – to tyś jest, Ojczyzno.

Mała

Ten wpis został opublikowany w kategorii Donaborów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments