Kolejny projekt WDK w Izraelu

projektizrael-88 warsztatowych dni w Tel Avivie, Jerozolimie, Betlejem, Hajfie, Kafr Qara i Megiddo w trójstronnej wymianie międzynarodowej.

 

 

W projekcie „Twarze dyskryminacji. Śladami Martina Bubera” w kraju Bliskiego Wschodu wzięła udział młodzież z Izraela, Niemiec oraz młodzi mieszkańcy powiatu wieruszowskiego. Cztery religie izraelskiego państwa, kilkadziesiąt przepracowanych godzin warsztatowych i spotkania z niesamowitymi ludźmi to tylko fragment tego co mogli doświadczyć uczestnicy. „Wyjazd do Izraela wzbudził we mnie wiele pozytywnych emocji. Poznałam wspaniałe osoby, które zmieniły mój światopogląd na temat religii i kultury. Wzbogaciłam się o nowe doświadczenia oraz podszlifowałam język angielski. Jest to niesamowite przeżycie jak w tak krótkim czasie przywiązujemy się do innych osób, po prostu nie do opisania. Widoki i piękno kraju to nic, w porównaniu z emocjami jakie towarzyszyły nam przez cały wyjazd do Izraela. Radość, smutek, szczęście, łzy a to wszystko zaledwie 8 dni”. – komentuje Angelika, uczestniczka projektu.

Warsztaty miały miejsce m.in. w Jerozolimie. Miasto z wieloma barwnymi historiami, kontekstami kulturowymi, religijnymi i społecznymi. Nie odbyło się bez odwiedzenia Bazyliki Świętego Grobu, Ściany Płaczu, słynnego targowiska czy najważniejszych świątyń. Kolejne warsztaty to centrum Jad WaszemInstytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu. Instytut składa się z Nowego Muzeum Historycznego wraz z Salą Imion, gdzie przechowywane są dane o ofiarach Holokaustu, Izby Pamięci, Ogrodu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, dwóch galerii sztuki, synagogi, archiwum i biblioteki, Doliny Zabitych Wspólnot i Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście. „Wyjazd do Izraela pozwolił mi polepszyć język, ponieważ musiałem go używać aby być zrozumiałym. Nowa kultura, nowi ludzie, religia, a także widoki to coś niesamowitego. Poznałem to wszystko, zobaczyłem i cieszę się, że wybrałem ten projekt. Zmienił mój światopogląd na ludzi i czekam na kwiecień żeby zobaczyć tych wspaniałych ludzi”. – relacjonuje Patryk.

Kolejne dni projektowe młodzież spędziła w domach izraelskich uczestników projektu zarówno muzułmanów jak i żydów. To była niesamowita multikulturowa szkoła dla każdego z nich, to różne indywidualne przypadki życia w arabskich miastach i żydowskich kibucach.

Młodzież odbyła wyjątkowe spotkanie z ludźmi pochodzącymi z Austrii, Polski, Izraela, Rosji i Francji, którzy przeżyli Holocaust – historie które odebrały w pewnych momentach mowę uczestnikom…dyskusja z pochodzącą z Warszawy Ruth Berlinger znającą Janusza Korczaka wywarła olbrzymie emocje i otwarła umysły. „Izrael był dla każdego z nas wspaniałym przeżyciem, którego nigdy nie zapomnimy. Zobaczyliśmy kawałek innej kultury, religii, a także wzbogaciliśmy się o wrażenia emocjonalne, jakie dały nam warsztaty. Nawiązaliśmy nowe znajomości, z którymi mamy nadzieję na stały kontakt. Tego typu projekty są bardzo dobrym sposobem na własny rozwój, zdobycie wiedzy na ciekawe tematy oraz nawiązywanie nowy kontaktów. Życzę każdemu, by przynajmniej raz w życiu, miał okazję doświadczyć czegoś tak ciekawego jak wymiana międzynarodowa”. – podkreśla Kinga.

Następny punkt przedsięwzięcia to spotkanie z wnuczką i prawnuczką Martina Bubera – głównej postaci projektu – filozof i religioznawca pochodzenia żydowskiego. Badacz tradycji żydowskiej judaizmu i chasydyzmu.  Wykładowca filozofii społecznej i socjologii kultury. Zwolennik współżycia Żydów i muzułmanów w jednym izraelskim państwie.  Młodzi uczestnicy wybrali się również do Palestyny i Betlejem – to tutaj można było sobie bardzo silnie uzmysłowić różne oblicza dyskryminacji oraz kwestie równości i tolerancji – trudne pytania i niełatwe odpowiedzi w panelu dyskusyjnym. Zobaczyliśmy z bliska jak wygląda w rzeczywistości mur dzielący ludzi… Dzięki temu młodzież nabierała nowy pogląd na pewne uniwersalne kwestie. A na świąteczną zadumę nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszego widoku jak widok prosto z Betlejem i groty narodzenia… Partnerami projektu były organizacje: izraelski Givat Haviva oraz niemiecki Haus am Maiberg. „Wyjazd do Izraela był dla mnie mega przeżyciem. Miałam okazję poznać wielu wspaniałych ludzi, ich kulturę, religie, zwyczaje. Zwiedziłam miejsca takie jak Jerozolima, Tel Aviv czy Betlejem, miejsca które zna praktycznie każdy a ja miałam okazję zobaczyć je na żywo. Udział w tym projekcie miał na celu nie tylko zwiedzanie ale głównie poruszenie bardzo ważnego problemu czyli dyskryminacji. Prowadzone warsztaty były naprawdę ciekawe i dały mi do myślenia. Osobiście uważam że takie projekty to super sprawa i każdy kto ma możliwość powinien brać w nich udział.” – podsumowuje wyjazd Kamila. W kwietniu kolejna część projektu tym razem w ośrodku edukacyjny w Heppenheim oraz w Polsce (także w Wieruszowie).

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski, Ze świata. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Heniu
7 lat temu

świetny wyjazd szczególnie jeśli bierze w nim udział sam pan dyrektor
naprawdę świetny wyjazd szczególnie jeśli bierze w nim udział sam pan dyrektor a bierze w każdym wyjeździe udział akcja godna rozpropagowania na fejsie-żenada.