Kronika policyjna KPP w Wieruszowie

KPP W-w05.12.2016 r.

 

 

 

 

Zatrzymani sprawcy usiłowania kradzieży z włamaniem

wieruszowscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o usiłowanie kradzieży włamaniem do zakładu produkcyjnego w Lututowie.
Zdarzenie miało miejsce 24 listopada 2016r. po godzinie 4:00 nad ranem na terenie nieczynnego zakładu produkcyjnego w Lututowie w powiecie wieruszowskim. Dwaj mężczyźni – mieszkańcy powiatu oleśnickiego weszli do wnętrza budynku zakładu po wcześniejszym wyłamaniu zamka w metalowych drzwiach i wybiciu szyby w oknie. Z terenu zakład usiłowali skraść elementy do produkcji mebli oraz różnego rodzaju narzędzia o wartości aż ponad piętnastu tysięcy złotych. Gdy właściciel zakładu przyjechał na miejsce, to ujął 34 – letniego mężczyznę, który na jego widok zaczął uciekać. Drugi z mężczyzn, 33 – latek ukrył się w nieopodal zaparkowanym samochodzie, którym wcześniej przyjechał i tam został zatrzymany przez wieruszowskich policjantów. Zatrzymani mężczyźni byli bardzo zaskoczeni i nie stawiali oporu. Usłyszeli już zarzuty usiłowania kradzieży z włamaniem. Za taki czyn grozi kara aż do 10 lat pozbawienia wolności. Prokurator zastosował wobec nich dozór policyjny. Postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

– Zachęcamy do zmiany opon na zimowe

Nie ma „najlepszego czasu na zmianę opon” i to zarówno w sezonie letnim jak i zimowym. W momencie, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni celsjusza wszyscy kierowcy powinni poważnie zastanowić się nad zmianą opon na zimowe.
Popularne zimówki to opony miękkie. Oznacza to, że zachowują dużą elastyczność nawet przy niskich temperaturach. To cecha pożądana w zimie, ale już w lecie może powodować problemy. Mocno rozgrzana zimówka będzie się ślizgać, zarówno przy ruszaniu i hamowaniu, jak i na boki na zakrętach. To wyraźnie wpłynie na szybkość reakcji auta na gaz, hamulec i ruchy kierownicą a co z tym związane także z bezpieczeństwem na drodze.

Zimowe opony są wykonane z mieszanki krzemionkowej, która uelastycznia bieżnik. W warunkach zimowych takich jak gołoledź, opady śniegu, czy oblodzenie jezdni opony te lepiej trzymają się nawierzchni, zwłaszcza w niższych temperaturach.

Standardowo powinno się wymieniać opony po kilku sezonach zimowych, jednak maksymalna granica bezpiecznego użytkowania to 10 lat. Opony zimowe powinny być w dobrym stanie. Dla naszego bezpieczeństwa minimalna wysokość bieżnika to 4mm. Choć urzędowo określona minimalna wysokość bieżnika wynosi w oponach wynosi 1,6 mm – nie warto już używać takich opon.

Pomimo, że w Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe wieruszowscy policjanci zachęcają kierowców do zmiany opon na zimowe w celu zapobiegania zagrożeniom w ruchu drogowym i poprawy bezpieczeństwa na drogach.

– Bądź widoczny, bądź bezpieczny

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Życie i zdrowie jest w twoich rękach.

Film powstał we współpracy Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Piotrkowie Trybunalskim.

– Policyjne kontrole gimbusów wspólnie z ITD.

Działania Policji wspólnie z Inspekcją Transportu Drogowego na rzecz zapobiegania zagrożeniom w ruchu drogowym.
30 listopada 2016r. wieruszowscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wspólnie z funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego – Oddział w Sieradzu przeprowadzili kompleksową kontrolę gimbusa. Kontrola odbyła się w Galewicach w powiecie wieruszowskim. Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w szczególności środków transportu wykorzystywanych do przewozu dzieci i młodzieży do przedszkoli i szkół. W czasie kontroli funkcjonariusze nie ujawnili żadnych nieprawidłowości mogących negatywnie wpłynąć na stan bezpieczeństwa przewożonych pasażerów. Wspólne kontrole gimbusów na terenie powiatu wieruszowskiego odbywają się i będą odbywać się cyklicznie.

– Apel – oznakuj prawidłowo swój pojazd.

Apelujemy do kierowców o zwracanie szczególnej uwagi na oznakowanie i sygnały drogowe, prawidłowe oznakowanie pojazdu w miejscach postoju oraz o włączaniu świateł awaryjnych jako dobry zwyczaj ostrzegania innych kierujących o występującym niebezpieczeństwie.
Apelujemy do kierowców o zwracanie szczególnej uwagi na oznakowanie na drogach, sygnały drogowe, prawidłowe oznakowanie pojazdu w miejscach postoju, szczególnie w miejscach zdarzeń drogowych oraz o włączaniu świateł awaryjnych jako dobry zwyczaj ostrzegania innych kierujących o występującym niebezpieczeństwie.
Kierujący pojazdem jest obowiązany sygnalizować postój pojazdu silnikowego lub przyczepy z powodu uszkodzenia lub wypadku:
• na autostradzie lub drodze ekspresowej – w każdym przypadku;
• na pozostałych drogach twardych:
• poza obszarem zabudowanym – w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione, a na poboczu, jeżeli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości,
• na obszarze zabudowanym – w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym zatrzymanie jest zabronione.

• Postój pojazdu należy sygnalizować w sposób następujący:

• na autostradzie lub drodze ekspresowej – przez:
• włączenie świateł awaryjnych pojazdu, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne,
• umieszczenie ostrzegawczego trójkąta odblaskowego w odległości 100 m za pojazdem; trójkąt ten umieszcza się na jezdni lub poboczu, odpowiednio do miejsca unieruchomienia pojazdu;
• na pozostałych drogach:
• poza obszarem zabudowanym – przez umieszczenie w odległości 30–50 m za pojazdem ostrzegawczego trójkąta odblaskowego i włączenie świateł awaryjnych; w razie gdy pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne, należy włączyć światła pozycyjne,
• na obszarze zabudowanym – przez włączenie świateł awaryjnych, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne i umieścić ostrzegawczy trójkąt odblaskowy za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 m.

SONY DSC– Prelekcja w Gimnazjum w Łubnicach

Ponad 130 uczniów z klas I-III Gimnazjum w Łubnicach w powiecie wieruszowskim, wzięło udział w policyjnej prelekcji na temat bezpieczeństwa na drodze zorganizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Wieruszowie. Policjanci prowadzący spotkanie przypomnieli uczniom, jak należy zachowywać się w rejonie przejść dla pieszych oraz jak ważne są odblaski dla pieszych. Jeżeli chcecie być widoczni, pamiętajcie noście odblaski po zmroku – apelowali policjanci do wszystkich uczniów obecnych na prelekcji.
Edukacja profilaktyczna właściwego zachowania się na drodze jest bardzo ważna, szczególnie teraz w okresie jesienno-zimowym, kiedy pogarszające się warunki na drogach mogą mieć wpływ na statystykę zdarzeń drogowych, w tym również wzrost zdarzeń z udziałem pieszych.

30 listopada 2016r. podczas prelekcji zorganizowanej dla uczniów Gimnazjum w Łubnicach edukacją bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym zajęli się st.asp. Damian Pawlak oraz st.post. Klaudia Zając z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

Wiele uwag poświęcono właściwemu zachowaniu się w rejonie przejść dla pieszych oraz przechodzeniu przez jezdnię. Najważniejszym punktem policyjnego wykładu było jednak przypomnienie uczniom przepisów nakładających na pieszych obowiązek noszenia odblasków po zmroku poza terenem zabudowanym. Nie zabrakło też informacji o zachowaniach nieletnich noszących znamiona demoralizacji, odpowiedzialności karnej nieletnich oraz prawnych uwarunkowań zakupu i używania środków pirotechnicznych.

Na zakończenie policjanci zaapelowali do uczniów, aby pamiętali o wszystkich drogowych przestrogach i przekazali swoim rodzicom, że oni też muszą przestrzegać przepisów ruchu drogowego, aby lepiej czuwać nad bezpieczeństwem swoich dzieci.

– Kampania – 16 Dni Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet

25 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. To także dzień, w którym rozpoczęła się kampania „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet”.
Co roku 25 listopada, w dniu ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, startuje kampania „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet”. To międzynarodowa kampania na rzecz wyeliminowania wszelkich form przemocy wobec kobiet. Akcja zakończy się 10 grudnia, czyli w Dniu Praw Człowieka. Data ta nie jest przypadkowa – symbolicznie podkreśla, że przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka.

Symbolem tej kampanii jest noszenie białej wstążki przez mężczyzn. Akcja została zapoczątkowana przez kanadyjskich aktywistów po wydarzeniach tzw. masakry w Montrealu. 6 grudnia 1989 roku na terenie tamtejszej politechniki 25-letni mężczyzna postrzelił 24 kobiety i 4 mężczyzn. 14 kobiet zmarło w wyniku odniesionych ran, zabójca popełnił samobójstwo.

Tradycja noszenia białej wstążki narodziła się w 1991 roku. Noszenie jej – szczególnie przez mężczyzn – ma wyrażać ich sprzeciw wobec przemocy stosowanej wobec kobiet. Wstążka symbolizuje również osobiste zobowiązanie noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć w kwestii przemocy wobec kobiet.

Podejmowanie działań, mających na celu przeciwdziałanie przemocy domowej oraz ochronę osób najbardziej na nią narażonych, to jeden z priorytetów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W celu skutecznego przeciwdziałania przemocy w rodzinie opracowano i wdrożono 1 stycznia 2014 roku na terenie całego kraju algorytmy i kwestionariusze szacowania ryzyka w związku z przemocą w rodzinie.

Infolinia Obywatelska 800 676 676

Więcej informacji o akcji można znaleźć na stonach:

http://rpo.gov.pl/16-dni

www.rownetraktowanie.gov.pl

Ponadto Niebieska Linia każdego dnia zamieszcza na swojej stronie opowieść jednej z klientek o tym dlaczego warto korzystać z takich form pomocy jak Pogotowie Niebieskiej Linii.

http://www.niebieskalinia.pl/kampania-16-dni

– Funkcjonuje bezpłatny system powiadamiania i ostrzegania sms

Przypominamy mieszkańcom, że od 24 listopada 2016r. Komenda Powiatowa Policji w Wieruszowie w porozumieniu z Urzędem Miejskim w Wieruszowie uruchomiła dodatkowy system informacji i ostrzegania dla mieszkańców gminy Wieruszów.
Zachęcamy mieszkańców do zarejestrowania się w tym systemie i zapisania się do newslettera powiadomień SMS dla Gminny Wieruszów w celu bieżącego posiadania wiedzy na temat najważniejszych wydarzeń w Gminie Wieruszów.

Dodatkowo dzięki tej możliwości przekazywania informacji ukazywać się będą komunikaty dotyczące np. osób zaginionych oraz działań podejmowanych przez wieruszowską policję na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców w tym bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wiadomości SMS wysyłane przez urząd są bezpłatne.

W każdej chwili można wpisać się i wypisać z systemu SMS poprzez wpisanie swojego numeru telefonu w formularzu dostępnym na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Wieruszowie na której dostępny jest również regulamin funkcjonowania systemu.

W przygotowaniu są również porozumienia z innymi Urzędami Gmin w powiecie wieruszowskim dotyczące wysyłania wiadomości sms przez Komendę Powiatową Policji w Wieruszowie na temat powiadamiania i ostrzegania o występujących zagrożeniach i utrudnieniach.

– Policyjna akcja „Andrzejki” w powiecie wieruszowskim.

30 listopada 2016r. w ramach działań „Andrzejki” policjanci wieruszowskiej „drogówki” prowadzili działania ukierunkowanie na kontrolowaniu kierujących pojazdami i stanu ich trzeźwości.
Kontrole miały na celu nie tylko wdrażanie procedury kontroli trzeźwości kierowców ale także edukowanie ich na temat odpowiedzialności prawnej, zagrożeń związanych z kierowaniem pojazdem „na podwójnym gazie”i stworzenie dużego subiektywnego poczucia ryzyka związanego z tą świadomością.

W trakcie działań policjanci przeprowadzili aż ponad 500 badań stanu trzeźwości kierujących. Podkreślić należy, że wśród przebadanych nie znalazł się ani jeden kierujący pod działaniem alkoholu. Pomimo zimowej aury i nie sprzyjających warunków atmosferycznych 30 listopada 2016r. w powiecie wieruszowskim nie doszło do żadnego zdarzenia drogowego.

W akcji policjantów wieruszowskiej drogówki wspomagali policjanci pionu prewencji oraz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Pomimo, że w Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe wieruszowscy policjanci zachęcali również kierowców do zmiany opon na zimowe w celu zapobiegania zagrożeniom w ruchu drogowym i poprawy bezpieczeństwa na drogach. Informowali, że opony zimowe powinny być w dobrym stanie. Dla naszego bezpieczeństwa minimalna wysokość bieżnika to 4mm. Choć urzędowo określona minimalna wysokość bieżnika wynosi w oponach wynosi 1,6 mm – nie warto już używać takich opon.

Przypominamy również kierowcom o sprawdzaniu ważności badań technicznych w dowodzie rejestracyjnym oraz najważniejsze prawa i obowiązki pieszych :

Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi. Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie. Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi. Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. W strefie zamieszkania pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni. Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego. Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych. Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym. Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.

Zabrania się:

• wchodzenia na jezdnię:
• bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
• spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
• przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
• zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
• przebiegania przez jezdnię;
• chodzenia po torowisku;
• wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
• przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

– Policyjna akcja „Trzeźwy poranek”

1 grudnia 2016r. w ramach akcji „Trzeźwy poranek” policjanci wieruszowskiej „drogówki” prowadzili działania polegające na kontrolowaniu kierujących pojazdami i stanu ich trzeźwości.
W trakcie działań policjanci przeprowadzili aż ponad 120 badań stanu trzeźwości kierowców wśród których ujawniono jednego nietrzeźwego kierującego pojazdem.

Jeśli podczas kontroli policyjnej urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm³ lub stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, wówczas podlegamy art. 87§1 kodeksu wykroczeń, czyli odpowiadamy za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu. W takim przypadku jeśli ponowne badanie alkomatem nie wykaże wzrostu stężenia alkoholu podlegamy karze aresztu od 5 do 30 dni, grzywnie w wysokości do 5000 złotych i dodatkowo możemy stracić uprawnienia na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm³ lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a, za co grożą o wiele większe konsekwencje.

W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości grozi nam:

– Grzywna w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, które w zależności od orzeczenia sądu mogą wynosić od 10 do 2000 złotych, co maksymalnie może dać nawet ponad 1 mln złotych.

– Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości kierowca ukarany będzie zakazem prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.

– Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

– Kara finansowa za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości to min. 10 tys. zł.

– Za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości sąd może ukarać kierowcę zakazem prowadzenia pojazdów na okres 15 lat, minimalny okres na jaki zakaz będzie orzekany to 3 lata.

Kierowanie rowerem w stanie po użyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości stanowi wykroczenie. Nie popełniamy wykroczenia jeżdżąc rowerem po alkoholu poza drogami publicznymi, strefą zamieszkania lub strefą ruchu ani też rower prowadząc. Trzeba jednak pamiętać, że drogi publiczne to nie tylko drogi asfaltowe, także niektóre drogi gruntowe są drogami publicznymi.

Gdy kierujemy rowerem i w czasie kontroli wynik badania wyniesie od 0,1 do 0,25 mg/dm³ lub 0,2 do 0,5 promila mamy do czynienia z art. 87§2 kodeksu wykroczeń. Kodeks wykroczeń przewiduje za ten czyn karę aresztu od 5 do 14 dni, lub grzywnę od 20 do 5000 zł. Jednocześnie sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż pojazdy mechaniczne.

Jeżeli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu większe niż 0,25 mg/ dm³ lub 0,5 promila mamy do czynienia z art. 87§1a. Za ten czyn kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu od 5 do 30 dni lub grzywnę od 50 do 5 000 złotych. Jednocześnie sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż pojazdy mechaniczne.

W sytuacji gdy zasądzony zostanie zakaz prowadzenia rowerów, a rowerzysta wbrew orzeczonemu zakazowi będzie poruszał się rowerem, to niezależnie od tego czy będzie jechał trzeźwy, czy pijany – grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności w oparciu o art. 244 kodeksu karnego.

Należy pamiętać że większość urządzeń którymi policjanci badają kierujących, pokazują wynik w mg/dm3. Przemnożenie tego wyniku przez 2,1 daje dopiero wynik w promilach.

Opracował :

po. Oficer prasowy
KPP w Wieruszowie
st.asp. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał
7 lat temu

w parkach i miejscach przeznaczonych do wyprowadzania piesków brak torebek na odchody!!!