Powiatowy Konkurs Plastyczny z Profilaktyki Uzależnień

dscf8809-copyW poniedziałek 5 grudnia miało miejsce rozstrzygnięcie o zasięgu powiatowym naszej małej ojczyzny II Powiatowego Konkursu Plastycznego z Profilaktyki Uzależnień – „Bądź kumplem – nie hejtuj” Stop Dyskryminacji w Sieci.

Konkurs oceniała komisja w składzie: Janina Mielcarek-Gorzędowska – przewodnicząca komisji, Mieczysław Pawlik – malarz, Filip Ślęk przedstawiciel policji, Dariusz Baranowski – przedstawiciel powiatu, Małgorzata Wiśniewska – przedstawiciel Gminy Baranów, Ewa Marszałek przedstawiciel PSSE. Konkurs przeprowadzono w kategorii: szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Na sali w Mroczeniu na specjalnie wyeksponowanym miejscu znalazły się prace nagrodzone i wyróżnione, Pozostałe prace były umieszczone na ścianach sali. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe, Gmina Baranów, KPP i PSSE w Kępnie. Zebranych i zaproszonych gości ze Starostwa Powiatowego w Kępnie – Marcina Wiśniewskiego i Dariusza Baranowskiego, Komendanta KPP w Kępnie podinsp. Roberta Ciesielskiego, członka Gminnej Komisji d.s. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Baranowie  Grażynę Gruszka, dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjów i szkół podstawowych z terenu powiatu kępińskiego, Elwirę Leśniewicz z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, pedagogów szkolnych i nauczycieli opiekunów z powiatu kępińskiego, przedstawicieli policji, a także młodzież zakwalifikowaną do powiatowego etapu konkursu, witał dyrektor gimnazjum Andrzej Tyra oraz koordynator konkursu, szkolny pedagog i opiekun PaTPORTU Agnieszka Sitek.

Uczniowie szkoły przedstawili spektakl profilaktyczny napisany i wyreżyserowany przez dwie uczennice Julię Winiecką i Dominikę Gruszkę z PaTPORTU – scenki tematycznie związane z Konkursem  Plastycznym z Profilaktyki i Uzależnień – „Bądź kumplem – nie hejtuj” dotyczący dyskryminacji uczniów różniących się zasobnością portfela rodziców, wszyscy jednak chcą być szczęśliwi. Słowa rzucane w kierunku „innych” są bólem znacznie większym niż ból fizyczny. Tym spektaklem chcemy zwrócić uwagę, że nie powinniśmy w rozmowach z młodzieżą korzystać z negacji, bo ona sama w sobie nie ma przekazu. W tym wypadku chcemy zwrócić uwagę, by być koleżeńskim, kumplem. Stąd tytuł tego konkursu. Chcemy, by młodzież skupiła się na tym co najważniejsze i na tym. na czym im powinno zależeć, a mianowicie na przyjaźni, by dla innych być po prostu kumplem. Patrząc na prace uczniów widać, że młodzież trafnie odczytała intencje w jaki sposób hejt  może niszczyć przyjaźń. Do konkursu zgłoszono 133 prace w tym: 89 – to prace uczniów szkół podstawowych, 30 prac z gimnazjów i 13 prac ze szkół ponadgimnazjalnych – mówiła A. Sitek.

W gimnazjum grupa PaTPORTU działa od dwóch lat, grupa aktywna, która poprzez zabawę, teatr, spotkania  uliczne różnego rodzaju pokazuje jak walczyć z uzależnieniami nie tylko narkotykowymi, nie tylko alkoholem, ale jak było widać w kilku scenkach zaprezentowanych przez młodzież z „hejtem” bardzo groźnym zjawiskiem naszej przestrzeni społecznej. Scenki krótkie, ale bogate w treści, pouczające i wymowne. W teatrzyku wystąpili: Weronika Gruszka III a, Patrycja Hofman III a, Mateusz Brzeziński III a, Beata Mejza IIa, Nikola Czajkowska II a, Anna Kania II a, Patrycja Jerczyńska II a, Wiktoria Zychla II a, Patryk Lubowski II a, Natalia Rabiega III b, Magdalena Marczak I c, Nikola Łyczkowska I a, Magdalena Kwiecień II b, Weronika Sadura I b, Klaudia Jerczyńska I b, Alicja Kaźmierczak I b, Michał Maksim I b. Sztukę napisały i wyreżyserowały uczennice Julia Winiecka III b, Dominika Gruszka III b – mówił dyrektor A. Tyra.

Po tym balsamie dla ducha przystąpiono do części oficjalnej – podsumowania konkursu plastycznego. Na konkurs wpłynęły 133 prace wykonane różnymi technikami. Komisja brała pod uwagę zgodność z tematyką konkursu, wykorzystanie technik plastycznych, pracochłonność i pomysłowość – mówiła J. Gorzendowska. Marcin Wiśniewski gratulował wszystkim uczestnikom konkursu, dyrektorowi i Gronu Pedagogicznemu z Gimnazjum w Mroczeniu tak zdolnej młodzieży.

W kategorii szkół podstawowych jury przyznało:

I miejsce – Kinga Majchrowska – SP Kierzno,
II miejsce – Kacper Mrówka – SP Łęka Mroczeńska,
III miejsce – Julia Czworowska – SP nr 1 Kępno.

Wyróżnienia: Julia Karolewska – SP nr 3 Kępno, Natalia Goj – SP Donaborów, Małgorzata Brząkała – SP nr 3 Kępno, Agata Połomska – SP nr 1 Kępno.

Kategoria Gimnazja:

I miejsce –Paulina Teper – Gimn. nr 2 Kępno,
II miejsce – Marta Dąbrowska – Gimn. nr 2 Kępno,
III miejsce- Wiktoria Solak – Gimn. nr 2 Kępno.

Wyróżnienia: Wiktoria Feja – Gimn. nr 1 Kępno, Nikola Gawlik – Gimn. nr 1 Kępno, Klaudia Gandecka – Gimn. Krążkowy, Natalia Moś – Gimn. nr 1 Kępno.

Szkoły Ponadgimnazjalne:

I miejsce – Oliwia Owczarek ZSP nr 1,
II miejsce – Weronika Tomczyk ZSP nr 1,
III miejsce – Sandra Wrześniewska – ZSP nr 1.

Wyróżnienie – Ismena Jaros – ZSP nr 1.

Nagrody specjalne

Nagroda specjalna Komendanta Komendy Powiatowej PolicjiNatalia Brząkała – SP Grębanin.

Nagroda specjalna -„Stowarzyszenia Nasz Bezpieczny Powiat KępińskiMartyna Kalinowska – Gimn. nr 1 Kępno,

Nagroda specjalna Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej – Wiktoria Zychla – Gimn. Mroczeń,

Nagroda specjalna Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej Katarzyna Sitek – Gimn. nr 2 Kępno,

Nagroda Specjalna PSSE – Sandra Słupianek – SP Kierzno,

Nagroda specjalna PSSE – Klaudia Pawelka – ZS Słupia p. Kępnem.

Każdy nagrodzony uczestnik pokazywał swoja pracę umieszczoną na tablicy. Dla wyróżnionych i nagrodzonych były nagrody rzeczowe i dla pozostałych nagrody za udział. Podziękowania otrzymali także nauczyciele. Na zakończenie wspólne zdjęcia.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Mroczeń. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments