Kolędowali przy Szopce Rychtalskiej i choince z Ale Babkami

dscf0357-copyW czwartek 29 grudnia w rychtalskiej świetlicy kolędowali przy Szopce Rychtalskiej i choince z Zespołem Ale Babki z Bralina ludzie jesieni z rychtalskiego koła PZERiI, członkowie koła żywego różańca i zaproszonymi gośćmi, a spotkanie kolędowe zaszczycili swą obecnością przewodniczący Zarządu Oddziału Bralińskiego PZERiI Alojzy Leśniarek, ks. kanonik Mariusz Białobłocki proboszcz miejscowej parafii, Zespół Ale Babki działający przy Oddziale PZERiI w Bralinie pod kierownictwem Henryka Kupczaka, media.

Zaproszonych gości bardzo ciepło witała przewodnicząca koła emerytów PZERiI w Rychtalu Władysława Szydlik. Uroczyste spotkanie kolędowe umożliwia w tak zacnym gronie snuć wspomnienia jak to drzewiej bywało, jak za naszych młodych lat wyglądały spotkania z kolędą  w blasku pięknie udekorowanych choinek, a niekiedy z gwiazdorem lub Mikołajem. Innym powodem spotkań jest omówienie działań, osiągnięć i podzielenie się doświadczeniem, bo przecież ludzie jesieni mają niezwykle bogaty bagaż doświadczeń, którym bardzo chętnie się dzielą z bliźnimi.

Wszystkim seniorom udzielił się niezwykły magiczny Bożonarodzeniowy klimat. Kolęda ma wiele znaczeń, ale dla nas wierzących najbardziej nam się kojarzy z duszpasterzem w naszej rodzinie, bo to jest spotkanie rodziny rychtalskiej członków koła żywego różańca i seniorów rychtalskiego koła emerytów i rencistów z księdzem proboszczem.

Przewodnicząca poprosiła księdza o prowadzenie ceremonii i modlitwę. Piękne są takie spotkanie, chciałoby się na takich spotkaniach widzieć więcej seniorów, ale w dzisiejszych czasach ludzie zamykają się, wyjeżdżają i oddalają się od siebie. To ważne spotkanie, bo być może w naszej małej rychtalskiej ojczyźnie są ludzie, którzy nie mieli z kim podzielić się opłatkiem, dlatego warto przychodzić na takie spotkania. Dla nas takim wielkim autorytetem jest św. Jan Paweł II. Dla niego rodzina była najważniejsza. Jest patronem, rodzin, patronem małżeństw. Rodziny i małżeństwa potrzebują wielkiej modlitwy. Mówi się, że seniorzy ludzie starsi mają więcej czasu na modlitwę. Myślę, że najlepiej rozumieją znaczenie modlitwy. Dlatego Wy Państwo dajecie świadectwo, że można znaleźć czas i jeśli się tylko chce, to można się spotkać w grupie ludzi jesieni – mówił ksiądz proboszcz.

Dlatego dzisiaj pomódlmy się w intencji naszych rodzin, naszej rychtalskiej rodziny i rodzin naszych zaproszonych gości. Wspólnie odmówiono „Ojcze nasz”,” Pod Twoją obronę”, a potem ksiądz udzielił błogosławieństwa.

Przewodnicząca przypomniała historie narodzin maleńkiej miłości, małego Dzieciątka. Szopka rychtalska na scenie przy choince jest bardzo skromna, jak skromne były czasy i miejsce w którym Jezus przyszedł na świat. Szopka przystrojona w rychtalskie barwy biały, niebieski, czarny, jak godło Rychtala, baranek z chorągiewką rychtalską. Następnie przewodnicząca zabrała seniorów na wirtualną wycieczkę do Betlejem w czasy narodzin Jezusa i opowiedziała jak wyglądało, a jak dzisiaj wygląda tamto miejsce. Kolejny symbol to kolęda utwór modlitewny, a te barwne, radosne to pastorałki lub bardziej wesołe to piosenki biesiadne. Opłatek biały krążek chleba, kiedy bierzemy w swe spracowane ręce to dzielimy się nie tylko chlebem, ale i sercem, nie tylko z siostrą, bratem, ale z całym światem.

Jest taki dzień tylko jeden raz do roku, kiedy wspominamy wszystkich wokół tych, a siedząc przy stole wigilijnym zostawiamy puste miejsce przy stole, wspaniale tą atmosferę oddaje pastorałka „Kolęda dla nieobecnych”. Nastrój świąteczny ubogaca choinka i prezenty. Tradycja Bożonarodzeniowa u nas jest piękna i tylko u nas, nie ma takiej nigdzie na świecie.

Z mini koncertem kolęd wystąpił na scenie przy choince Zespół „Ale Babki” pod kierunkiem Henryka Kupczaka. Henryk Kupczak zaprosił do wysłuchania kolęd i włączenia się do wspólnego śpiewania. Cieszymy się, że jesteśmy wszyscy razem, jest okazja byśmy sobie pogadali, powspominali i zaśpiewali. Bo choć zbliża się koniec roku, lat też na przybyło, ale w tak zacnym gronie zawsze jest miło. Więc radujmy się wokoło i śpiewajmy wszyscy wesoło. Zebrani wysłuchali w koncercie kolęd: Gdy się Chrystus rodzi; Jezus malusieńki; Wśród nocnej ciszy; Przybieżeli do Betlejem; Dzisiaj w Betlejem.

Wspomnieniami jak to dawniej po wojnie wyglądała wigilia podzieliła się Maria Tomalik. Potem w tle muzyki relaksacyjnej czytano wiersze.

W drugiej części zespół wykonał pastorałki i piosenki biesiadne m.in. takie jak: Do serc zapukaj; Zagrajcie skrzypeczki; Ty i ja; Hej z góry, góry, Amigo, Są takie dni; zapraszając do wspólnego śpiewania. Za ubogacenie spotkania i wspaniały koncert dziękowała zespołowi przewodnicząca koła wręczając piękną „Gwiazdę Betlejemską” wraz z życzeniami.

Ksiądz proboszcz obdarował wszystkich obrazkiem  Świętej Rodziny z „Modlitwą Jana Pawła II za rodziny”, bo „Rodzina jest fundamentem życia ludzkiego w każdym wymiarze” (J.P.II).

Potem przyszedł czas na omówienie działań koła, spraw bieżących. Alojzy Leśniarek złożył zebranym życzenia omówił krótko działania oddziału, szczególnie wiele mówił o wycieczkach tych co były i tych jakie zaplanowano na kolejny rok. Długo jeszcze trwały rozmowy i wspominanie w  minionych latach obchodzonych Świąt Bożego Narodzenia i wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rychtal. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments