Poznańskie Słowiki w Kępnie

DSC_0886W sobotę 14 stycznia  2017 roku wieczorem  w Kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej na ul. Poznańskiej w Kępnie odbył się kolędowy koncert chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej  „Poznańskich Słowików”.

 

Na ten niezwykły koncert  znany w kraju i za granicą, zaprosili mieszkańców Kępna i okolic  Burmistrz MiG Kępno Piotr Psikus, Kępiński Ośrodek Kultury dyrektor Anna Niesobska i ksiądz proboszcz parafii  Matki Bożej Różańcowej na ul. Poznańskiej w Kępnie Marek Otręba.

 

Prowadzący to kolędowe spotkanie Witold Pelka witając zebranych wspomniał, że jest to kolejny wieczór kolędowania, albowiem wczoraj w piątek  w Kępińskim Ośrodku Kultury mieszkańcy Kępna i okolic mieli okazję wysłuchać i podziwiać kolędy w wykonaniu utalentowanej młodzieży Ziemi Kępińskiej.

Organizatorzy przywitali zaproszony chór „ Poznańskie Słowiki” i bardzo licznie zebraną publiczność. Dyrektor KOK  A. Niesobska witała licznie zebranych dodając :

– Jestem przekonana, że najpiękniejsze  interpretacje znanych kolęd ukażą ich piękno i pozwo wrócić myślami do najpiękniejszych magicznych świąt.

Na to wspaniałe wydarzenie do Świątyni licznie przybyli mieszkańcy Kępna, by wspólnie oddać się jeszcze klimatowi minionych świąt. Zebranych witał również Burmistrz P. Psikus, który witając zebranych dodał, że :

-Od wielu lat Miasto i Gmina Kępno w okresie Bożonarodzeniowym i Noworocznym organizuje spotkania z kolędą. W  Kępnie gościły z kolędą zespoły takie jak: Rodzina Pospieszalskich czy Golec uOrkiestra, działo się to w kościele pw. św. Marcina, a dzisiaj po raz pierwszy w Kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej mam przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie kolędowe z Chórem Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskimi Słowikami”.  

Burmistrz dziękował proboszczowi M. Otrębie za gościnę w tym pięknym kościele. Ksiądz proboszcz witał Chór „ Poznańskie słowiki razem z dyrygentem, parafian i licznie  zebranych mieszkańców nie tylko z Kępna, ale i okolic.

Miło, że zebrało się tak wielu ludzi, którzy chcą obejrzeć i podziwiać to wyjątkowe widowisko. Cieszę się, że burmistrz zdecydował, o tym, że z Filharmonii Poznańskiej,  Poznańskie Słowiki wystąpią z koncertem  kolęd w Kępnie na ulicy Poznańskiej.

Prowadzący spotkanie Witold Pelka podkreślił, że:

Zawsze trzeba pamiętać o twórcy chóru Stefanie Stuligroszu, który pracował z chórem przez ponad 70 lat. Dodać trzeba, że chór zawsze podkreśla wartość występami. Chór „Poznańskie słowiki” z pewnością jest znany na całym świecie. Dzisiejszy wieczór jest okraszony wizytą niezwykłych, wspaniałych gości: Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej zwanego Poznańskimi Słowikami, który wystąpi  z koncertem polskich kolęd i  przywróci wspomnienia przeżywanych niedawno magicznych świąt – mówił W. Pelka.

Przez ponad godzinę w murach kępińskiego Kościoła popłynęły najwspanialsze interpretacje  polskich kolęd, wykonane z wyjątkowym kunsztem przez chór, ale były przepięknie wykonane kolędy w duecie  anielskimi głosami.  Kiedy maestro Maciej Wieloch dał znak batutą popłynęły najpiękniejsze, wpisane w polską tradycję kolędy prawdziwa uczta dla ducha i ucha. W koncercie wykonano kolędy: Jana Maklakiewicza –Wśród nocnej ciszy;

Z narodzenia Pana; Gdy śliczna Panna; Dalej chłopy do tej szopy; Święta Panienka, W szopie, we żłóbeczku. Feliksa Nowowiejskiego – Noc cicha w śnie. Stefana Stuligrosza –

Zjawiło się nam; Pasterze mili; Bracia patrzcie jeno; Dzisiaj w Betlejem; Rozkwitnęła się lilija; Do szopy, hej, pasterze; Jezus malusieńki; Narodził się Jezus Chrystus; Lulajże Jezuniu.

Jana Maklakiewicza- Gdy się Chrystus rodzi; W żłobie leży.

Zwieńczeniem koncertu  było zaproszenie dyrygenta Macieja Wielocha do wspólnego zaśpiewania kolędy z mieszkańcami kolędującymi w kościele Matki Bożej Różańcowej przy ul. Poznańskiej w Kępnie z Chórem Stuligrosza ,,Poznańskie Słowiki”.  „ Bóg się rodzi” nie całej , ale zwrotki tej życzeniem ,,Podnieś rękę Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą…”.

Koncert był wspaniałym artystycznym wydarzeniem. Tego się nie da zapomnieć, tego nie zatrze czas, chciałoby się kochani przeżyć to jeszcze raz.

Na zakończenie koncertu dyr. Kępińskiego Ośrodka Kultury Anna Niesobska  podziękowała artystom za wspaniałą ucztę duchową.

Wyrazy wdzięczności okazano ks. Prałatowi Markowi Otrębie za współpracę i gościnność w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej.

Podziękowania za środki finansowe na organizację koncertu otrzymał również Pan Burmistrz Piotr Psikus oraz Samorząd Miasta i Gminy Kępno.

Kępiński Ośrodek Kultury dziękuje również panu Markowi Kłoczaniukowi -Dyrektorowi  Kępińskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji za udzielone wsparcie przy organizacji koncertu.

 

Kilka słów o Poznańskich słowikach

Poznańskie Słowiki – Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej

                 „ Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej nazywany powszechnie „Poznańskimi Słowikami”, znany jest w całej Polsce, jak i poza jej granicami.

Początki zespołu sięgają jesieni 1939 roku, kiedy wkrótce po wybuchu II wojny światowej dziewiętnastoletni Stefan Stuligrosz skupił wokół siebie garstkę śpiewaków Chóru Katedralnego prowadzonego dotychczas przez księdza Wacława Gieburowskiego i rozpoczął konspiracyjne próby. W czasie wojny chór śpiewał w kościołach poznańskich: pw. św. Wojciecha i pw. Matki Boskiej Bolesnej na Łazarzu. Dla mieszkańców okupowanego Poznania była to niezwykła manifestacja polskości. Tak narodził się Chór Stuligrosza, z czasem nazwany „Poznańskimi Słowikami”.

                  Pierwszym znaczącym sukcesem chóru stał się gościnny występ w Filharmonii Warszawskiej w 1949 roku. Poznań był ze śpiewaków Stuligrosza dumny. Wkrótce, w 1950 roku, zespół przyjęła pod swe skrzydła Filharmonia Poznańska.

                  Przez 72 lata kreatorem klasy „Poznańskich Słowików” pozostawał zawsze Stefan Stuligrosz. Mimo, że miał liczne obowiązki zawodowe (jako wykładowca w Akademii Muzycznej w Poznaniu, a także jej rektor przez pięć kadencji oraz prezes Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego), to jednak muzyczną pasję poświęcił przede wszystkim swoim Słowikom. Z nimi odnosił wielkie sukcesy i stworzył artystyczny wizerunek chóru. Od śmierci Profesora w 2012 roku, zespół prowadzi Maciej Wieloch.

„Poznańskie Słowiki” dają rocznie kilkadziesiąt koncertów. Śpiewały we wszystkich niemal krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Korei Południowej oraz Japonii. Chór występował dla koronowanych głów i prezydentów, a także wielokrotnie dla papieża Jana Pawła II.

                  Chór wykonuje dzieła mistrzów średniowiecznych, epoki renesansu, wokalno-instrumentalne arcydzieła baroku Bacha i Händla, Mielczewskiego, Gorczyckiego, utwory klasycyzmu Mozarta, Haydna, Beethovena i Kurpińskiego, romantyzmu Chopina, Moniuszki, Schuberta, śpiewa także kompozycje współczesne Góreckiego czy Kilara.

                    „Poznańskie Słowiki” współpracowały z wybitnymi artystami, w tym m.in. z Barbarą Hendricks, Margaret Marshall, Adele Stolte, Renatą Scotto, Krystyną Szostek-Radkową, Teresą Żylis-Garą, Ryszardem Karczykowskim, Wiesławem Ochmanem. Chórem dyrygowali m.in.: Stanisław Wisłocki, Marek Pijarowski, Łukasz Borowicz, David Shalom i legendarny Leonard Bernstein. Zespół stale współpracuje z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.

                 „Poznańskie Słowiki” nagrały kilkadziesiąt płyt, zarejestrowały setki nagrań radiowych i telewizyjnych. Chór zagrał w dwóch filmach fabularnych: „Poznańskie Słowiki” (1965) oraz „Tydzień z życia mężczyzny” (1999).

Przez prawie 80 lat zespół tworzyło ponad 1500 chórzystów. Obecnie „Poznańskie Słowiki” to prawie 90 śpiewających chłopców i panów

Maciej Wieloch – dyrektor artystyczny Poznańskich Słowików

                   Jest absolwentem poznańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (dzisiejszej Akademii Muzycznej): w 1980 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie śpiewu solowego. Trzy lata później miał już drugi dyplom z wyróżnieniem tej samej uczelni, w klasie dyrygentury symfonicznej profesorów: Stefana Stuligrosza i Renarda Czajkowskiego. Pracę podjął w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. W latach 1984 – 96, będąc chórmistrzem, przygotował tamtejszy chór do ponad 50 premier.

                  Od roku 1995, już jako stały dyrygent, prowadzi spektakle operowe m. in. „Poławiacze pereł” Bizeta, „Wesele Figara” Mozarta, „Cyrulik sewilski” Rossiniego, „Traviata” i „Trubadur” Verdiego, „Borys Godunow” Musorgskiego, „Madame Butterfly” Pucciniego czy „Straszny dwór” Moniuszki, a także baletowe: „Grek Zorba” Theodorakisa, „Sylfidy” do muzyki Chopina, „Giselle” Adama, „Szeherezada” Rimskiego-Korsakowa, „Trójkątny kapelusz” de Falli czy „Popołudnie fauna” Debussy`ego. Dyrygował zespołem Opery Poznańskiej na festiwalach i podczas gościnnych występów w Niemczech, Belgii, Luksemburgu i we Francji. Równolegle wykładał w poznańskiej Akademii Muzycznej.

W rodzimej uczelni przygotował wiele świetnych studenckich spektakli operowych i koncertów.

                  Maciej Wieloch jest związany z „Poznańskimi Słowikami” już od ponad 50 lat: w maju 1965 roku zdał egzamin i został w chórze Stefana Stuligrosza sopranistą, nauczył się świetnie czytać nuty, poznał tajemnice wielkiej muzyki. Śpiewał z chórem w sławnych salach koncertowych i odwiedził wiele zakątków świata. Był solistą koncertów oratoryjnych. W 1979 roku Stefan Stuligrosz zaproponował, by został jego asystentem i II dyrygentem Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej. Przez długie lata pomagał Profesorowi podczas prób zespołu. Dyrygował wieloma koncertami. Po śmierci Stefana Stuligrosza w czerwcu 2012 roku – zgodnie z jego wolą – został mianowany szefem artystycznym „Poznańskich Słowików”.

                   Maciej Wieloch wraz z chórem przygotował i wykonał wiele dzieł oratoryjnych, wśród których należy wymienić „Magnificat” Bacha, „Dettingen Te Deum” Haendla, „Requiem” Ruttera, „Te Deum” Kurpińskiego, „Missa pro pace” Kilara, „Missa solemnis”, „Litanię Loretańską”, „Requiem” i „Mszę koronacyjną” Mozarta, „Litanie Ostrobramskie” Moniuszki, „Chichester Psalms” Bernsteina. Przygotowuje nowe dzieła oratoryjne, prezentuje muzykę chóralną a cappella, nagrywa płyty… Słowem: kontynuuje chóralne dzieło Stefana Stuligrosza.

Maciej Bolewski  – organy

Jest absolwentem Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w specjalnościach: dyrygentura chóralna oraz muzyka kościelna. Koncertował w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma poznańskimi chórami. Od lipca 2008 roku występuje jako akompaniator z Chórem Chłopięcym i Męskim Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”. Zajmuje się również kompozycją i aranżacją.”

MaŁa

foto/wideo Piotr Kołodziejczyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno, Religia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Meloman
7 lat temu

Szkoda tego Festiwalu „Spoza chmur” było kilka edycji…

anonim
7 lat temu

Trzeba dodać do powyższej wypowiedzi, że z Wieruszowa zniknęła renomowana impreza – festiwal – Z poza chmur Wieruszowa -gdzie zwycięzca miał zapewniony wstęp na Studencki Festiwal Piosenki.Muzyczna młodzież miała jakiś cel. Wymyślono w zamian Letnie Koncerty w Wyszanowie czyli chałtura za grube pieniądze dla uświetnienia innej komercyjnej imprezy co pokrótce można nazwać skandalem kulturalnym.Natomiast jeżeli już są te Letnie koncerty to powinny one odbywać się co roku w innej miejscowości np. Kowalówka, Mieleszynek, Mirków tak jak dożynki . Wtedy może spadnie widmo nepotyzmu ciążące nad tą imprezą.

wieruszowiak
7 lat temu

Obserwuję wydarzenia kulturalne w okolicy i dochodzę do wniosku że w Kępnie to naprawdę coś się dzieje. Dwie trzy duże imprezy w miesiącu a w Wieruszowie dyrektor ugania się z jakimś bliżej nieokreślonym wolontariatem po świecie i nic z tego nie wynika. Oczywiście nie neguje różnych zajęć jakie odbywają się w WDK a których nie widzimy podobnie lub więcej dzieje się w tej dziedzinie w Kępnie. Nie ma jednak nic ciekawego dla publiczności. To co Niesobska rozkręciła w Wieruszowie jest kontynuowane a w Kępnie powoli się jeszcze rozkręca. Zaraz otworzą nowoczesne kino i zaczną budowę basenu.ech szkoda słów.