18 lecie Ilustrowanego Tygodnika Powiatowego

18 lat temu na rynku prasowym zadebiutowała Gazeta – Ilustrowany Tygodnik Powiatowy. Zerowy numer ukazał się 3 marca 1999 roku, tuż przed Dniem Kobiet, kolejny 17 marca. Nieprzypadkowo więc jubileusz 18 – lecia obchodzimy 11 marca. 18. urodziny to powód do radości, ale i okazja do wspomnień.

18 – lecie Ilustrowanego Tygodnika Powiatowego obchodziliśmy uroczyście 11 marca 2017 r. (sobota) w licznym gronie; pracowników, współpracowników, rodziny, sympatyków naszej gazety i przyjaciół.

Założycielem i wydawcą, wtedy Wieruszowskiego Tygodnika Powiatowego oraz długoletnim redaktorem naczelnym, do 30 października 2012 r. był pan Jerzy Przybył.  Z pomysłem wydawania gazety w Wieruszowie przyszedł do niego pan Sylweriusz Sienkiewicz. Szybko zawiązała się grupa kilku zapaleńców. 16- stronicowa gazeta (kilka stron kolorowych, kilka czarno -białych) początkowo przygotowywana była w domu pomysłodawcy. Wydawcą od początku był pan Jerzy Przybył, który finansował druk gazety, sprzęt do jej przygotowywania i całą otoczkę wydawniczą. Początki, jak to zazwyczaj bywa, kiedy rodzi się coś „fajnego” były trudne, związane przede wszystkim z poznawaniem tajników dziennikarstwa, wydawaniem gazety lokalnej i pracą Redakcji, która z każdym wydaniem rosła w siłę. Zwiększała się objętość i cykliczność wydania: 16 stron, potem 24, 32, 40, 48, a nawet 56 stron.

W tym miejscu pozdrawiamy wszystkich składaczy ITP 🙂

Od połowy roku 1999 gazeta zmienia tytuł i staje się Ilustrowanym Tygodnikiem Powiatowym. Od 14 numeru gazeta do chwili obecnej ma taki sam tytuł i nie zmieniony został nawet wtedy, kiedy ówczesny redaktor naczelny i wydawca Jerzy Przybył podjął decyzję o wydawaniu jej jako podwójny numer co dwa tygodnie i nawet wtedy, kiedy w 2012 roku podjął decyzję o przekazaniu gazety obecnej redaktor naczelnej. Przez prawie 14 lat, tj. do końca października 2012 roku ster wydawnictwa trzymał założyciel Jerzy Przybył. W 2012 roku przekazał gazetę osobie, która jak uważał w zespole redakcyjnym okazała się przez te lata najbardziej odpowiednia. Pani redaktor Anna Świegot zastanawiała się nad zmianą tytułu, postawiła jednak na kontynuację. Dlatego dzisiaj możemy obchodzić osiemnastkę ITP. Redaktor naczelna przyznaje, że było jej trudno na początku, dlatego ciepło myśli o Tych, którzy obdarzyli Ją zaufaniem i radą, służyli pomocą.
Wróćmy do historii naszego wydawnictwa.

Powstały filie Redakcji w Kępnie, Ostrzeszowie, Wieluniu. Pierwsza Redakcja w Wieruszowie była w tzw. „Belwederze”,. Kolejna na ulicy 19 Stycznia, potem przy Rynek 22, obecnie siedziba Redakcji ITP jest przy ulicy Nowej 2. W Kępnie Redakcja była najpierw w Cechu Rzemiosł Różnych, potem na ulicy Kościuszki. Następowały również zmiany na stanowisku redaktora naczelnego: Sylweriusz Sienkiewicz, Ryszard Tęsiorowski, Piotr Przybył, Jerzy Przybył i od 2012 roku Anna Świegot, a gazetę wydaje obecnie firma ANNEX MEDIA.

Prawie od początku ukazania się Gazety do chwili obecnej w ITP nieoceniona jest nasza pani Maria Łabuda, która obsługuje teren kępiński. Obecna redaktor naczelna dała jej swobodę działania i nie pomyliła się. Pani Maria jest nie tylko przedstawicielem ITP, ale i wizytówką naszej Gazety. Dziękujemy serdecznie Pani Mario! Słowa podziękowania kierujemy również do nieocenionej pani Marii Nowaczyk naszej wspaniałej korektorki i dobrego duszka naszej Gazety.

Przez stopkę redakcyjną ITP w ciągu tych 18 lat przewinęło się wielu dziennikarzy i współpracowników Redakcji. Trudno tu wyliczać, by kogoś nie pominąć. Dziękujemy Wszystkim gorąco!

Nasz jubileusz będziemy obchodzić na gali 11 marca 2017 roku w gronie najbliższych pracowników, współpracowników, rodziny i przyjaciół. Jeśli Wszechmogący pozwoli doczekać w zdrowiu i dobrej formie naszego 20-lecia istnienia, będziemy go świętować w większym gronie.

Początkowo gazeta ukazywała się wyłącznie na terenie powiatu wieruszowskiego. Od samego początku pismo zyskało liczne grono wiernych odbiorców, co zagwarantowało przetrwanie i ugruntowało pozycję na lokalnym, a właściwie regionalnym rynku medialnym, bowiem ITP ukazywał się na terenie kilku województw: łódzkiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego. Obecnie na terenie dwóch powiatów i dwóch województw: powiatu wieruszowskiego w woj. łódzkim i powiatu kępińskiego w województwie wielkopolskim – dwóch sąsiadujących ze sobą powiatach, zaprzyjaźnionych ze sobą gospodarczo i kulturowo. Wcześniej, jak już wspomnieliśmy działaliśmy oprócz Wieruszowa i Kępna również w Ostrzeszowie, Wieluniu, nawet w Sycowie (województwo dolnośląskie). Poruszanie problemów społecznych oraz ciekawy styl sprawiły, że zwiększyła się liczba czytelników, a także rozmiar pisma, jego zasięg i nakład. Można więc powiedzieć, że byliśmy i jesteśmy pomostem między województwami.

Przez te lata wiele zmieniło się w naszych małych ojczyznach i kraju. Nieuniknione były także zmiany w Gazecie i Redakcji. Zmienił się układ, szata graficzna, linia Gazety.
Wielu dziennikarzy i osób współpracujących z Gazetą zapisało się pozytywnie na jej kartach historii. Wielu z nich zdobyło doświadczenie, kunszt, otwarła się droga do wykonywania nowych zadań. Dla wielu praca w lokalnej gazecie była przywilejem i drogą do awansu społecznego.

Podstawą funkcjonowania firmy są jej lojalni pracownicy. Dla tych, którzy chcieli realizować swe prywatne rozgrywki nie mogło tu być miejsca, jak również dla osób, które nie traktowały poważnie misji, jaka przyświecała Gazecie. Postawiliśmy na rzetelność, obiektywizm i przestrzeganie prawa prasowego. Jesteśmy zauważani, skuteczni, jesteśmy gazetą opiniotwórczą, pojawiamy się tam, gdzie nas zapraszają, gdzie powinniśmy być. Szpalty naszego pisma są otwarte dla reklamodawców, stworzyliśmy dla nich szeroki wachlarz możliwości, optymalne warunki i korzystne oferty. Nasza Gazeta zapełniona jest materiałami, które otrzymujemy ze szkół, urzędów, instytucji i od osób prywatnych, jak również  zebranymi i przygotowanymi przez naszych pracowników i współpracowników, którzy widnieją w stopce redakcyjnej. Od lat Gazeta posiada swoje logo i stronę internetową. Nasz tytuł i portal ma już swe trwałe i poczesne miejsce na mapie kulturalnej i oświatowej naszych powiatów. Świat dookoła nas zmienia się każdego dnia, o czym w każdym wydaniu ITP staramy się rzetelnie informować naszych czytelników. I za tę rzetelność w przekazywaniu informacji jesteśmy doceniani, jak również za merytorykę i obiektywizm. Dziennikarz musi pisać prawdę, nie może odbiorców wprowadzać w błąd, manipulować informacjami.

Dzień po dniu zbieramy materiały. Na naszych łamach można znaleźć informacje dotyczące zarówno wydarzeń politycznych i społecznych, jak również rozrywkę i sport, porady prawne, felietony, listy i maile od mieszkańców, kąciki kulinarne, poradniki, ogłoszenia i reklamy. Z równym zacięciem i zaangażowaniem opisujemy festyny, imprezy okolicznościowe jak i uroczystości patriotyczne czy religijne, wybory samorządowe czy decyzje podejmowane przez lokalne władze. Jako w pełni niezależni bacznie przyglądamy się władzy samorządowej i pracy radnych. Jesteśmy wyczuleni na niesprawiedliwość, nepotyzm i „kolesiostwo” oraz nieracjonalne wydawanie publicznych pieniędzy.

Przez te wszystkie lata opisujemy zachodzące zmiany, jakie mają miejsce w poszczególnych miejscowościach i gminach. Śledzimy roszady na wszystkich szczeblach władzy. Obserwujemy jak rozwijają i zmieniają się nasze powiaty i województwa. Współpracujemy z urzędami – otrzymujemy i przekazujemy dalej informacje ze Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta, Gmin, szkół i ośrodków Kultury, Policji, Straży Pożarnych i innych instytucji – pragnąc umożliwić naszym Czytelnikom zapoznanie się z tymi wiadomościami. Wspieramy lokalne inicjatywy i akcje – obejmujemy patronatem medialnym ciekawe i ważne wydarzenia, niektóre z nich (szczególnie te organizowane w szczytnych celach) sponsorujemy.

Jesteśmy niezależni od lokalnych układów, apolityczni. Od kilku lat jesteśmy gazetą bezpłatną. Posiadamy portal internetowy, na bieżąco aktualizowany. Jesteśmy również widoczni na Facebooku. Tak więc mamy szeroki wachlarz możliwości, zwłaszcza reklamowych, docieramy do sporego grona czytelników, których liczbę trudno ustalić, bowiem jedna  gazeta przechodzi przez wiele rąk, a liczba odwiedzin i odsłon na portalu i Facebooku jest imponująca.

Jesteśmy w stanie zająć się każdym tematem, ale musimy przestrzegać prawo prasowe. Nie unikamy trudnych spraw, nie boimy się występować przeciwko niesprawiedliwości czy głupocie. Bywało i bywa, że walczyliśmy z urzędnikami – o ludzi pokrzywdzonych. Towarzyszyliśmy wszystkim ważniejszym inwestycjom w obydwu powiatach. Nadal piszemy i publikujemy nadesłane materiały prasowe o historii Wieruszowa, Kępna i naszych powiatów, o ich mieszkańcach. Na naszych łamach wielokrotnie zajmowaliśmy się ludzkimi dramatami, wielu osobom pomogliśmy w trudnej sytuacji – służąc im radą, wsparciem, wskazując na możliwe rozwiązania. Z czasem okazywało się, że byliśmy dla nich ostatnią deską ratunku – bo nikt inny nie chciał im pomóc. Nasza determinacja w pomaganiu ludziom sprawiła, że lokalne dramaty przestały być tylko miejscowymi problemami, a stały się tematem podjętym przez ogólnopolskie gazety a nawet telewizję. Były redaktor naczelny i obecna redaktor naczelna ITP i powiatowy.pl wielokrotnie byli gośćmi Elżbiety Jaworowicz i jej programu „Sprawa dla Reportera”. Ilustrowany Tygodnik Powiatowy utrzymywał i nadal utrzymuje stały kontakt z dziennikarzami z całej Polski i reporterami telewizyjnymi. Uczestniczyliśmy w terenowych nagraniach wielu programów telewizyjnych. Kto się do nas zwróci, nie pozostanie bez pomocy.

Nasz zespół jest chętny do pracy, otwarty na nowe wyzwania. Redaktor naczelna daje nam swobodę działania, a swoim przykładem pokazuje, że warto walczyć w słusznej sprawie i dlatego z optymizmem patrzymy w przyszłość – licząc na rozwój naszej Gazety i wzrost zainteresowania się nią zarówno przez czytelników jak i internautów i reklamodawców.

Jedno jest pewne: dopóki będą ci, którzy będą nas czytać, dopóki tylko ludzie będą do nas pisać, dzwonić, prosić o pomoc, dopóki będziemy czuć się potrzebni – będziemy pisać.

O wartości tego, co czynimy niech świadczą słowa, które skierowała do nas czytelniczka z okazji 15 lecia ITP.

„Lubimy w Pani gazecie czytać o Wieruszowie i o Kępnie, obu powiatach, i o naszej pięknej historii, o uliczkach, które znamy, o ludziach, ich pracy i trosce, o zdarzeniach aktualnych i minionych oddając cześć ziemi wieruszowskiej i kępińskiej. Lubimy dla pani gazety pisać, pisać poetyckie strofy o miłości, o nadziei, o dobroci, radości, przyjaźni, oraz o zwykłej ludzkiej życzliwości”.

Czego nam życzyć? Przede wszystkim – wytrwałości! Rozpoczął się nowy okres naszego wydawnictwa. Oby zapisał się na kartach historii, jako okres spokoju, równowagi, życzliwości ludzkiej oraz wszelkiego dobra.

Redakcja Ilustrowanego Tygodnika Powiatowego

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno, Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Admin
7 lat temu

Dobrze, że jest taka gazeta, która dobrze wpływa na mieszkańców swoim głosem w prawdzie

Anonim
7 lat temu

Najlepszego! Tak trzymać!

Swojak
7 lat temu

GRATULACJE !!!!!!!!!!!!

Anonim
7 lat temu

Kolejnych pięknych rocznic 🙂 🙂 🙂

Anonimowo
7 lat temu

Super team, pozdrawiam!

Darek
7 lat temu

Gratuluję!

Anonimowo
7 lat temu

a gdzie rafał?

logiczny
7 lat temu

STO LAT!!!