Kronika policyjna

27.02.2017 r.

– Policyjna akcja „Trzeźwy poranek”

 

 

20 lutego 2017 r. w ramach akcji „Trzeźwy poranek” policjanci wieruszowskiej „drogówki” prowadzili działania polegające na kontrolowaniu kierujących pojazdami i stanu ich trzeźwości.

oraz rozdawali ulotki „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”. W trakcie działań policjanci przeprowadzili aż 114 badań stanu trzeźwości kierowców wśród których nie ujawniono żadnego nietrzeźwego kierującego pojazdem.

Jeśli podczas kontroli policyjnej   urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm³ lub   stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, wówczas podlegamy   art. 87§1 kodeksu wykroczeń, czyli odpowiadamy za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu. W takim przypadku jeśli ponowne badanie alkomatem nie wykaże wzrostu stężenia alkoholu podlegamy karze aresztu od 5 do 30 dni, grzywnie w wysokości   do 5000 złotych i dodatkowo możemy stracić uprawnienia   na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w  wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm³ lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a, za co grożą o wiele większe konsekwencje.

W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości grozi nam:

– Grzywna w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, które w zależności od orzeczenia sądu mogą wynosić od 10 do 2000 złotych, co maksymalnie może dać nawet ponad 1 mln złotych.

– Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości kierowca ukarany będzie zakazem prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.

– Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys.   złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys.   złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

– Kara finansowa za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości to min. 10 tys. zł.

– Za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości sąd może ukarać kierowcę zakazem prowadzenia pojazdów na okres 15 lat, minimalny okres na jaki zakaz będzie orzekany to 3 lata.

Kierowanie rowerem w stanie po użyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości stanowi wykroczenie. Nie popełniamy wykroczenia   jeżdżąc rowerem po alkoholu poza drogami publicznymi, strefą zamieszkania lub strefą ruchu ani też rower prowadząc. Trzeba jednak pamiętać, że drogi publiczne to nie tylko drogi asfaltowe, także niektóre  drogi gruntowe są drogami publicznymi.

Gdy kierujemy rowerem i w czasie kontroli wynik badania wyniesie od 0,1 do 0,25 mg/dm³ lub   0,2 do 0,5 promila   mamy do czynienia z art. 87§2   kodeksu wykroczeń. Kodeks wykroczeń przewiduje za ten czyn karę aresztu od 5 do 14 dni, lub grzywnę od 20 do 5000 zł. Jednocześnie sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż pojazdy mechaniczne.

Jeżeli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu większe niż 0,25 mg/ dm³ lub 0,5 promila mamy do czynienia z art. 87§1a. Za ten czyn kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu od 5 do 30 dni lub grzywnę od 50 do 5 000 złotych. Jednocześnie sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż pojazdy mechaniczne.

W sytuacji gdy zasądzony zostanie zakaz prowadzenia rowerów, a rowerzysta wbrew orzeczonemu zakazowi będzie poruszał się rowerem,   to niezależnie od tego czy będzie jechał trzeźwy, czy pijany – grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności w oparciu o art. 244 kodeksu karnego.

Należy pamiętać że większość urządzeń którymi policjanci badają kierujących, pokazują wynik w  mg/dm3.   Przemnożenie tego wyniku przez 2,1 daje dopiero wynik w promilach.

–   Kolizja drogowa w Parcicach w gminie Czastary

apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach

Do groźnie wyglądającej kolizji drogowej doszło 21 lutego 2017 roku około godziny 15:00 w Parcicach w powiecie wieruszowskim. Według wstępnych ustaleń, kierujący pojazdem marki Ford Mondeo, 44 – letni mieszkaniec powiatu częstochowskiego na skrzyżowaniu ulic Dworska i Piaskowa nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu nie zatrzymując się przed znakiem STOP w wyniku czego uderzył w prawidłowo jadący pojazd marki Citroen Jumper, którym kierował 27 – letni mieszkaniec powiatu gostynińskiego. Następnie pojazdy te uderzyły w ogrodzenie jednej z posesji. W wyniku tego zdarzenia 21 – letnia pasażerka pojazdu Ford Mondeo z niewielkimi obrażeniami ciała została zabrana do szpitala. Uszkodzone zostały również pojazdy uczestniczące w kolizji oraz ogrodzenie posesji w które uderzyły te pojazdy. Kierowcy obu pojazdów w chwili zdarzenia byli trzeźwi. Dokładne okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

–   Kradzieże i włamania- apelujemy o czujność!

wieruszowscy policjanci apelują o ostrożność i właściwe zabezpieczenie własnego mienia.

Apelujemy do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przypadkowych kontaktów z osobami nieznajomymi, które pod jakimkolwiek pretekstem chcą wejść do naszego domu lub mieszkania. Bądźmy ostrożni i nie dajmy się zwieść szczególnym ofertom przedstawianym przez obcych na przykład dotyczących podpisania korzystniejszych umów na dostarczanie energii elektrycznej lub chcących pozyskać jakiekolwiek informacje. Bądźmy również ostrożni w informowaniu nieznajomych na temat trybu życia naszych sąsiadów lub godzin ich nieobecności w mieszkaniu. Pamiętajmy o tym, że jeżeli cokolwiek wyda nam się dziwne lub podejrzane w zachowaniu przypadkowo napotkanych osób w pobliżu posesji lub na klatkach schodowych o poinformowaniu policji pod numerem alarmowym 997 lub 112.

Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, dewiz, cenniejszej biżuterii, akcji i obligacji jest bank. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują ukryte precjoza i pieniądze w różnego rodzaju bieliźniarkach, torebkach, czy też za obrazami.

Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką, nie wieszajmy ich także na szyi swej pociechy. Zabezpieczmy należycie drzwi i okna swojego mieszkania, załóżmy dobre zamki. Wskazanym jest zamontowanie domofonu albo też instalacji świetlnej lub elektronicznej podłączonej do sąsiadów (z wzajemnością). Jeśli jesteśmy właścicielami domku jednorodzinnego, wykonajmy solidne, (lecz przejrzyste) ogrodzenie, zadbajmy o oświetlenie na podwórku.

Zanotujmy na kartce lub w podręcznym kalendarzyku marki i typy posiadanych urządzeń, ich charakterystyczne cechy oraz numery fabryczne (radio, telewizor, magnetowid, aparat fotograficzny, rower, itp.) Te, które nie posiadają numerów, oznaczmy inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia (w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością).

Nie afiszujmy się swym bogactwem. Unikajmy przygodnych znajomości, zwłaszcza zawieranych przy kieliszku, nigdy zaś w ten sposób poznanych ludzi nie zapraszajmy do swego mieszkania, zwłaszcza, jeśli mieszkamy samotnie.

Uważajmy na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą naszego mienia lub sąsiadów, a nasze spostrzeżenia mogą być przydatne Policji, gdyby do włamania doszło.

Sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność osób obcych, przychodzących do mieszkania np. w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, naprawy kaloryferów. Nie wpuszczajmy bez uzasadnionych powodów nieznanych osób.

Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej kontaktach. Tacy „znajomi”, nawet jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje tego typu przestępstw.

Współdziałajmy w zakresie lokalnego bezpieczeństwa z zaufanymi sąsiadami. Podczas ich nieobecności zwracajmy uwagę, także na ich mieszkanie. Interesujmy się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, niecodziennymi odgłosami dochodzącymi z klatki schodowej, wynoszeniem mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.

Opuszczając na dłużej mieszkanie (wczasy, odwiedziny znajomych, pobyt w szpitalu) nie sygnalizujmy swej nieobecności. Poprośmy sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi, tak by dać otoczeniu sygnał, że ktoś czuwa nad naszym mieniem.

Ubezpieczmy swoje mieszkanie, by w razie nieszczęścia chociaż częściowo zrekompensować ewentualne straty.

Jeżeli już staliśmy się ofiarą włamywacza: – nie wchodźmy do mieszkania/piwnicy/garażu i natychmiast poinformujmy o tym fakcie Policję, jeżeli będąc już w środku zorientujemy się, że był tam złodziej postarajmy się niczego nie dotykać i wyjdźmy na zewnątrz – nasza obecność w pomieszczeniu i sprawdzanie tego, co zginęło może pozacierać ślady jakie pozostawił na miejscu przestępca; – informując policjantów o włamaniu przedstawmy się, przekażmy gdzie jest obiekt, do którego było włamanie (podając dokładny adres), poinformujmy gdzie będziemy czekać na mundurowych, pierwsi nie kończmy rozmowy z policjantem odbierającym zgłoszenie – być może jest jeszcze coś, o co funkcjonariusz będzie chciał zapytać.

 

–  To już 200 tys. zagrożeń naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa

Popularność w sieci Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie gaśnie. Duże zainteresowanie tym rozwiązaniem ze strony internautów potwierdza nie tylko liczba naniesionych zagrożeń, która w ostatni weekend przekroczyła 200 tysięcy, ale również liczba odsłon strony, która wyniosła 1 mln 700 tys.

W dalszym ciągu najbardziej popularnymi kategoriami zagrożeń są: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości i spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych. Tylko w tych trzech kategoriach odnotowano blisko 140 tys. zgłoszeń co stanowi 69% ogółu naniesionych zagrożeń.

W celu umożliwienia użytkownikom wyrażania opinii na temat funkcjonalności Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, oprócz dedykowanej skrzynki mailowej kmzb@policja.gov.pl, 24 stycznia 2017 r. została zamieszczona na portalu Policja.pl ankieta. Informacje pozyskane od użytkowników będą wykorzystane do dalszego rozwoju aplikacji. Również z tej możliwości podzielenia się swoimi spostrzeżeniami chętnie korzystają osoby, którym na sercu leży dalszy rozwój narzędzia.

Przez pierwsze dwa tygodnie zostało wypełnionych blisko 1 tysiąc ankiet. Uzyskane wyniki świadczą, że Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa bardzo dobrze i dobrze ocenia ponad 50% ankietowanych, a blisko 57% uważa, że poprawi ona skuteczność działań Policji. Najlepiej aplikację oceniają ludzie młodzi – do 25 lat, gdzie wskaźnik ocen bardzo dobrych i dobrych wynosi blisko 70 %.

KGP

–   Aplikacja mobilna „Moja Komenda”

Aplikacja mobilna „Moja Komenda” została przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Policję w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Jest to aplikacja bezpłatna opracowana na urządzenia mobilne bazujące na systemach operacyjnych Android oraz iOS.

Aplikacja, po jej zainstalowaniu, może pracować w trybie off-line, jednak jej pełne funkcjonalności są widoczne przy zapewnieniu dostępu do sieci Internet.

Baza danych zawiera informacje o wszystkich obiektach policyjnych dostępnych dla interesantów, a także dane kontaktowe ponad 8 tysięcy dzielnicowych z terenu kraju.

Baza danych, poprzez sieć redaktorów lokalnych, aktualizowana jest w systemie ciągłym, w związku z czym zaleca się zapewnienie okresowego dostępu do sieci Internet, podczas którego następuje automatyczna aktualizacja informacji. W celu ograniczenia transmisji danych aktualizowane są wyłącznie dane, które uległy modyfikacji. W przypadku dłuższej przerwy w użytkowaniu aplikacji, po jej uruchomieniu może wystąpić kilkusekundowa zwłoka związana z aktualizacją danych.

Jest to narzędzie, które zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów obiektów policyjnych oraz kontakt ze wszystkimi dzielnicowymi na terenie kraju.

Aplikacja została przygotowana z myślą o osobach, które kontaktują się z Policją w sytuacjach innych, niż te bezpośrednio zagrażające życiu lub zdrowiu.

Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji o jednostkach Policji, jak i dzielnicowych.

Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie aplikacja sama odnajdzie najbliższy policyjny obiekt, wskaże trasę dojścia lub dojazdu.

„Moja Komenda” umożliwia również wyszukanie po nazwie jednostki, ulicy lub kodzie pocztowym oraz podgląd siedziby jednostki w trybie „Street view”.

Dane nawigacyjne oraz „Street view” aktualizowane są przez operatorów zewnętrznych.

Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Policji zależy, aby funkcjonariusze byli bliżej nas, dlatego aplikacja posiada również funkcję wyszukiwania „policjantów pierwszego kontaktu” czyli dzielnicowych.

Dzielnicowi diagnozują wspólnie z mieszkańcami lokalne problemy, ustalają ich przyczyny  i pomagają w poszukiwaniu skutecznych sposobów ich rozwiązania. Inicjując i organizując niezbędne działania, angażują do tego zarówno instytucje publiczne, w tym samorządowe, placówki oświatowe, organizacje pozarządowe, jak i społeczności lokalne. Dzielnicowi to policjanci, do których można zwrócić się o  pomoc w granicach kompetencji Policji lub przekazać informacje dotyczące bezpieczeństwa.

Wystarczy, że wprowadzą Państwo miejscowość, nazwę ulicy i numer posesji, a aplikacja wyszuka dzielnicowego, który dba o ten rejon. Dzielnicowych można wyszukiwać także po ich imionach i nazwiskach. Dla ułatwienia Państwu obsługi, w przypadku małych miejscowości, wystarczy wpisać samą nazwę miejscowości.

Dzięki aplikacji mogą Państwo odnaleźć najbliższą jednostkę Policji, sprawdzić jak nazywa się dzielnicowy, uzyskać pełne dane teleadresowe i połączyć się z nim jednym kliknięciem, jak też wysłać wiadomość e-mail.

Warto podkreślić, iż w Policji dla Państwa wygody, wprowadzono zasadę stałego numeru telefonu komórkowego oraz adresu email, który jest „przypisany” do określonego rejonu służbowego, nawet w sytuacji zmiany personalnej na stanowisku dzielnicowego, dane te nie ulegają zmianie.

Dzielnicowi nie pełnią służby całodobowo, stąd też w sytuacji kiedy dzielnicowy nie odbiera służbowego telefonu komórkowego, aplikacja jednym kliknięciem przekieruje Państwa jednostek, w których pełnią oni służbę gdzie uzyskają Państwo informację dotyczącą dostępności dzielnicowych.

Podane adresy mailowy ułatwi Państwu kontakt z dzielnicowym, ale nie służy do składania formalnych zawiadomień o przestępstwie, wykroczeniu, petycji, wniosków ani skarg w rozumieniu przepisów.

Informacje zawarte w aplikacji są stale udoskonalane i aktualizowane, zależy nam jednak na Państwa opinii. Jeśli znaleźli Państwo błąd lub chcą Państwo podzielić się swoim zdaniem na temat „Mojej Komendy” prosimy o kontakt na adres: rzecznik@mswia.gov.pl.

Aplikacja „Moja Komenda” zapewnia również bezpośredni dostęp do portali internetowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Policji, jak i mediów społecznościowych.

Aplikację pobrać można pod poniższym adresem:

Dla urządzeń systemu Android – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.altconnect.android.mk&hl=pl

Dla urządzeń systemu iOS – https://itunes.apple.com/pl/app/moja-komenda/id919504159?l=pl&mt=8

 

Opracował :
po. Oficer prasowy
KPP w Wieruszowie
st.asp. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments