Wieruszowska policja informuje

–        Zwolnij! Jak kocha, to poczeka

 

 

 

 

14 lutego to „Dzień Zakochanych” popularnie zwany Walentynkami. To czas, który chcemy spędzić z bliskimi nam osobami. Policjanci z garnizonu łódzkiego właśnie w tym wyjątkowym dniu zaplanowali działania mające na celu zwrócić uwagę kierujących na sprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podczas akcji prowadzonej na drodze, funkcjonariusze dla osób, które przekroczyły dozwoloną prędkość przygotowali okolicznościowe zapachowe serduszka z wymowną treścią: „Zwolnij! Jak kocha, to poczeka”.

To idealny dzień, aby uświadamiać kierujących, którzy jednocześnie mogą być   żonami, mężami, narzeczonymi   czy rodzicami, że uczucie to nie tylko stan ducha ale również odpowiedzialność. Tego dnia policjanci w szczególny sposób będą uczulać użytkowników dróg, że na spotkanie lepiej dojechać nieco spóźnionym niż nie dojechać wcale.

Analiza zdarzeń drogowych z winy kierujących zaistniałych na terenie województwa łódzkiego w 2016 roku wskazuje, ze przyczyną 21,2%   wypadków drogowych była nadmierna prędkość. W dalszym ciągu niepokojąca jest również liczba ofiar, które ucierpiały w wypadkach z powodu niedostosowania prędkości do warunków   panujących na drodze. W 2016 roku w wypadkach z winy kierujących   w wyniku niedostosowania prędkości śmierć poniosło 50 osób, a rannych zostało 1205.

Pamiętajmy, że nie zawsze dozwolona prędkość jest prędkością bezpieczną. Zwłaszcza w okresie zimowym pozornie czarna nawierzchnia nie gwarantuje przyczepności i panowania nad pojazdem. Apelujemy- poruszajmy się z prędkością bezpieczną, a wiec taką która zapewni nam zatrzymanie pojazdu unikając zdarzenia.

  – Uprawnienia pojazdów uprzywilejowanych

Uczestniczenie w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia, wykonywanie zadań związanych bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. To tylko niektóre sytuacje, w których służby używają sygnałów pojazdu uprzywilejowanego.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym  definiuje ,,pojazd uprzywilejowany” jako pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi.

Określenie to obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego. Wówczas wszystkie pojazdy poruszające się pomiędzy nimi, nawet jeżeli nie wysyłają żadnych sygnałów, uważa się za uprzywilejowane. Przepisy zabraniają również wjeżdżania między znajdujące się w kolumnie pojazdy.

Kierujący pojazdem uprzywilejowanym może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów. Oznacza, to że kierującego takim pojazdem nie obowiązują m. in. ograniczenia prędkości, może wjechać „pod prąd”, wyprzedzać w miejscach gdzie obowiązuje taki zakaz, czy wjechać na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się. Obowiązek ułatwienia przejazdu dotyczy także pieszych znajdujących się na drodze. Oznacza to, że stojący w korku kierowcy powinni rozjechać się na boki, wjechać na pas zieleni lub zjechać na pobocze, a pojazdy znajdujące się w ruchu powinny zmienić pas, tak żeby jak najszybciej przepuścić pojazd uprzywilejowany. Piesi natomiast powinni powstrzymać się od przejścia na drugą stronę ulicy, nawet jeżeli maja zielone światło lub już znajdują się na przejściu.

Należy również pamiętać, o zakazie wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego w obszarze zabudowanym.

(KGP/ar)

List Ministra Mariusza Błaszczaka do policjantów
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak o usprawnieniu, rozwoju i inwestycjach w Policji oraz systemie motywacyjnym.

Czytaj list

     –   Wypadek drogowym w Chotyninie w gminie Bolesławiec –  apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach

Do wypadku doszło 16 lutego 2017 roku około godziny 22:00 w Chotyninie w powiecie wieruszowskim. Według wstępnych ustaleń, kierująca pojazdem marki Renault Clio 47 – letnia mieszkanka powiatu wieruszowskiego na łuku drogi w wyniku niedostosowania prędkości do panujących warunków ruchu straciła panowanie nad kierowanym pojazdem i uderzyła w prawidłowo jadący z naprzeciwka pojazd marki Iveco, kierowany przez 36 – letniego mieszkańca powiatu Nowosądeckiego. W wyniku wypadku kierująca renault clio wraz z 47 – letnim pasażerem pojazdu z obrażeniami ciała zostali zabrani do szpitala, ich życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Uszkodzone zostały również pojazdy uczestniczące w wypadku. Kierowcy w chwili zdarzenia byli trzeźwi. Dokładne okoliczności tego wypadku wyjaśniają policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie. Za spowodowanie wypadku drogowego grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje : Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze oraz o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu. Rozważmy wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy podczas postoju pojazdu szczególnie po zmroku. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami.

Opracował :
po.Oficer prasowy
KPP w Wieruszowie
st.asp. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments