Erasmus+ w LO im. mjra H. Sucharskiego

W poniedziałek 20 marca  2017 roku Liceum Ogólnokształcące Nr 1 w Kępnie im. mjra Henryka Sucharskiego gościło młodzież uczestniczącą w międzynarodowym projekcie w ramach programu Erasmus+. Szkoła już od lat bierze udział w tym projekcie. Kępiński ogólniak w tym roku szkolnym przy współudziale partnerskiej szkoły z Wrocławia – (ZS Nr 5) zorganizował spotkanie wszystkich partnerów projektu w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym w Krzyżowej koło Świdnicy.

W murach kępińskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Kępnie witała zebranych w auli już nie jako koordynator projektu Erasmus+, lecz również jako dyrektor placówki Danuta Stefańska.

Szczególnie serdecznie witała zaproszonych gości przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Kępnie: Wicestarostę Powiatu Kępińskiego – Grażynę Jany i Naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu – Andrzeja Jóźwika oraz Przewodniczącego Rady Rodziców przy LO nr 1– Eligiusza Kaczmarka i Wiceprzewodniczącą Rady Rodziców Alicję Śniegocką.

Bardzo serdecznie dyrektor witała koordynatorów projektu Erasmus+ wraz z uczniami:

– Zespół Szkół nr 5 we Wrocławiu reprezentowały Małgorzata Wiater – Mohr i Beata Wers;

– Gymnasium Ulricianum Aurich ( Niemcy) szkołę koordynującą projekt reprezentowały Gitta Kleen i Ute Steinmeyer;

– Gymnasium Pribram ( Czechy) reprezentowały Hana Stufkova i Lenka Pavelkova;

– Vollen Skole ( Norwegia) reprezentowały Sigrid Hjortdahl i Aud Kjaeret;

– Liceo Calasanzio w Carcare (Włowy) reprezentowały Paola Cuneo, Maria Rosa Simonassi, Dasa Timkova;

– Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie reprezentowali Paulina Pacyna-Dawid, Marek Froń.

Program Erasmus+ LO w Kępnie realizuje od 1996 roku, który jest kontynuacją Projektu Socrates – Comenius. Uczestnicy tegorocznej konferencji podsumowują całoroczną pracę na temat „Myśl globalnie: Europejskie regiony kreatywnie rozwiązują problemy naszych czasów”.

Ciszę się ogromnie, że dzisiaj w murach naszej szkoły mogę przyjmować tak znamienitych gości, bardzo zaangażowanych nauczycieli i uczniów Programu Erasmus+, który jest kontynuacją realizowanego przez szkołę od 1996 roku Projektu Socrates – Comenius. Uczestnicy tej konferencji podsumują całoroczną pracę na temat: „ Myśl globalnie: Europejskie regiony kreatywnie rozwiązują problemy naszych czasów.

Pierwsza w Polsce konferencja Comenius dla nauczycieli i uczniów odbyła się w 1999 roku w Krzyżowej. Kolejne w tym samym miejscu w 2004 i 2011 roku. W 2001, 2007 i 2013 roku nasza szkoła LO Nr1 we współpracy z XIII Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu, było organizatorem konferencji dla nauczycieli i dyrektorów szkół projektu Comenius.

Przez 21 lat kępińska placówka dzięki wspólnej pracy stworzyła Comeniusowo-Erasmusową rodzinę, dla której ważne jest, aby nauka nie była tylko ciężką pracą, lecz mogła stać się przyjemnością. Dzięki nam uczniowie odkrywają swoją wartość, a także to, co potrafią robić bardzo dobrze, aby móc robić to jeszcze lepiej. Dlatego ważne jest, aby lata spędzone w ławach naszych szkół były dla uczniów czasem twórczych poszukiwań i znajdowania odpowiedzi na nurtujące pytania. Życzymy sobie, aby edukacja służyła rozwojowi talentów, a także motywowała do nauki, poszerzała horyzonty, likwidowała uprzedzenia wobec innych nacji i doskonaliła umiejętności odnajdywania się we współczesnym świecie.

Korzystając z okazji goszczenia dzisiaj w murach naszej szkoły Wicestarosty p. Grażynę Jany dziękuję Pani za wspieranie szerokich kontaktów międzynarodowych naszej szkoły mówiła dyrektor placówki Danuta Stefańska.


Uczestników tegorocznego projektu w Kępnie powitała wicestarosta Grażyna Jany:
„Jakie korzyści wynikają z wymiany nie trzeba nikogo przekonywać. To, że możecie poznać historię, zwyczaje, obyczaje krajów do których przyjeżdżacie ale również, nasza młodzież wyjeżdżając do Was ma tą możliwość, to są to niezaprzeczalne korzyści”-mówiła Grażyna Jany. Wicestarosta wręczyła opiekunom grup upominki.

Droga młodzieży, mam nadzieję, ze czas spędzony wspólnie na konferencji Erasmus+, będzie wspominany przez was jako mile spędzony z rówieśnikami wprawdzie pochodzącymi z różnych państw europejskich, jednak mającymi podobne zapatrywania na przyszłość, szczerze otwartymi na drugiego człowieka oraz mającymi w sobie odrobine szaleństwa i fantazji.

Jeden z uczestników obchodził urodziny dyrektor D, Stefańska poprosiła młodzież wraz z nauczycielami o odśpiewanie w językach narodowych piosenki urodzinowej, aby móc ucieszyć nasze uszy pięknem mowy ojczystej, każdego uczestniczącego w projekcie narodu.

Kilka słów do zebranych skierowała Gitta Kleen z Gimnazjum w Aurich pełniąca funkcję głównego koordynatora projektu.

W tym roku jesteśmy gospodarzami wraz ze szkołą wrocławską, gościmy 84 osoby. To są uczniowie i nauczyciele z naszych szkół partnerskich. W tym roku zajmujemy się wyzwaniami związanymi ze zmianami przyszłościowymi, interesują nas szczególnie miasta, rozwój, ochrona zabytków, rewitalizacja i adaptacja. Gościmy wszystkich w Krzyżowej za Wrocławiem w „Miejscu spotkań Młodzieży”, związanego z pojednaniem niemieckim. Robimy makiety, plany związane z urbanistycznymi rozwiązaniami odnośnie różnych projektów -mówiła Paulina Pacyna-Dawid.

W projekcie zajmujemy się tematyką, która dotyczy wszystkich szkół biorących udział w projekcie, wszystkich krajów, ale chodzi nam o to, aby młodzież nauczyć kreatywności, współdziałania w grupie, nabywania kluczowych umiejętności, pracy w zespole i nauką języka angielskiego – powiedziała dyrektor szkoły Danuta Stefańska.

Uczniowie kępińskiego Liceum powitali gości wspaniałym programem artystycznym prezentującym działalność szkoły, pokazując, że od lat wspiera ona młodzież utalentowaną w różnych dyscyplinach i dziedzinach. Zebrani mogli podziwiać młodzież kępińskiego Liceum, która pod kierunkiem nauczycieli Kariny Zalesińskiej i Edyty Rybczyńskiej, pokazała, że swój czas wolny młodzież poświęca nie tylko nauce, ale także realizacji swoich pasji muzycznych i tanecznych. Gromkimi brawami zebrani nagrodzili występujących uczniów w programie artystycznym: Dominika Antczaka z klasy I B (wykonawcę kompozycji Fryderyka Chopina na instrumencie klawiszowym), Darię Długowską z III C, Michała Krawca z II A (solistów śpiewających w języku angielskim), Huberta Ceglarka z I A, Marcina Moskę z III D (z grupy „The Gentelmen”). Koncert prowadzili Eliza Blabuś i Dawid Sodomski.

Zwieńczeniem spotkania w auli było wykonanie wspólnie przez grupę między klasową rock and rolla, do którego pod koniec zaproszono gości. Międzynarodowa grupa młodzieży zgromadzona w auli nagrodziła swoich polskich kolegów i koleżanki wielkimi brawami. Aby upamiętnić pobyt w Kępnie wykonano zdjęcie wszystkich uczestników projektu. Pobyt w Kępnie zakończył się zwiedzaniem miasta, jego ciekawych miejsc, zabytków i architektury.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments