Kronika policyjna

27.03.2017 r.

– „Pierwszy dzień wiosny za nami ”

Dzień 21 marca to od pokoleń, dzień nazywany potocznie przez młodzież „Dniem Wagarowicza”. W większości szkół w tym dniu nie odbywały się typowe zajęcia lekcyjne.

 

Młodzież jednak mimo tego często wybierała „wolne” od nauki, decydując się na opuszczenie zajęć. Okres wiosenny niestety często sprzyja tzw. wagarom w trakcie których może dojść do wielu niebezpiecznych sytuacji. Ważne aby porozmawiać z dzieckiem o tym jakich sytuacji powinno unikać aby ten czas minął przede wszystkim bezpiecznie.

Pamiętajmy :

-ważny jest kontakt telefoniczny z dzieckiem i informacja dokąd dziecko idzie oraz z kim

-jeśli podejmiecie Państwo decyzję o pozostawieniu dziecka w domu, wówczas przypomnijmy zasady nie otwierania drzwi nieznajomym, jak również porozmawiajmy na temat bezpiecznego korzystania z Internetu

-w przypadku wyjścia całą grupą:

Ustal z dzieckiem dokąd idzie, z kim i kiedy wróci .Poinformuj o niebezpieczeństwach związanych z obecnością w dużych centrach handlowych-zaczepianie przez obce osoby, zagrożenia o charakterze seksualnym, itp.
Porozmawiaj z młodym człowiekiem o niebezpiecznych zachowaniach, takich jak: proponowanie narkotyków (czy tzw. dopalaczy), eksperymentowanie z alkoholem, palenie papierosów, zaczepianie młodszych uczniów, bójki, rzucanie przedmiotami w jadące pojazdy, niszczenie mienia, kradzieże cudzego mienia, zaśmiecanie, głośne zachowywanie się w miejscach publicznych, i wiele innych zachowań naruszających ogólnie przyjęte normy społeczne bądź prawne-porozmawiaj z dzieckiem na temat konsekwencji.

Zwracajmy uwagę na młodych ludzi, którzy chcą kupić alkohol, papierosy oraz takich, którzy na naszych oczach stosują te używki ( jest to przejaw demoralizacji).

-sprzedawcy, który sprzedaje alkohol osobie małoletniej grozi oprócz kary do dwóch lat pozbawienia wolności również utrata koncesji na sprzedaż alkoholu.

-każdy niepokojące zdarzenie z udziałem osób niepełnoletnich zgłaszajmy pod nr tel. 997, 112.

– Zostań Policjantem…spotkanie z uczniami szkół ponadgimnazjalnych w Wieruszowie

22 marca 2017 roku policjant z wieruszowskiej Komendy Policji wspólnie z Młodzieżowym Centrum Kariery w Wieruszowie i Hufcem Pracy zorganizował spotkanie z uczniami klas ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie, na którym uczniowie mogli dowiedzieć się o warunkach związanych z przyjęciem do służby w policji i nie tylko.
W trakcie spotkania policjant udzielił informacji dotyczących naboru do służby w Policji, o wymogach formalnych oraz postępowaniu kwalifikacyjnym. Przekazał również, że noszenie munduru zobowiązuje, ale daje też mnóstwo satysfakcji z niesienia pomocy innym. Ponadto młodzież z zaciekawieniem wysłuchała informacji o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacji „Moja Komenda” oraz o programie „Dzielnicowy Bliżej Nas”. Na spotkaniu nie zabrakło również informacji na temat cyberzagrożeń występujących „w sieci”, problematyki środków odurzających między innymi tzw. „dopalaczy”, przemocy oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym i ważnej roli elementów odblaskowych dających bezpieczeństwo pieszym.

– BIAŁO-CZERWONA. Poradnik

Jak ustawić flagi narodowe na masztach, drzewcach i proporczykach. Czym jest flaga, bandera, banner, a czym barwy narodowe. Czy zawsze barwy państwowe mają pierwszeństwo i jak rozmieścić flagi województw i powiatów, aby nie popełnić błędu. Na te i wiele innych pytań w prosty i przystępny sposób odpowiada poradnik wydany przez MSWiA we współpracy z Biurem Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji.
Na 32 stronach publikacji znajdziemy rozwiązania dla konkretnych sytuacji. Wszystko to zebrane w całość przez Alfreda Znamierowskiego Członka Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i Komisji Heraldycznej przy MSWiA. Bogato ilustrowana broszura to kompendium wiedzy z gotowymi rozwiązaniami, dzięki którym gospodarze wizyt każdego szczebla unikną błędów, a każda przybywająca delegacja zostanie przywitana zgodnie z ustalonymi zasadami.

Dołączony w formacie PDF poradnik warto pobrać z strony internetowej KWP w Łodzi i ściśle stosować się do opisanych tam zasad.

Poradnik wydany został przez MSWiA we współpracy z Biurem Komunikacji Społecznej KGP.

KWP

– Bezpieczne aplikacje w necie dla dzieci i młodzieży

Internet to obecnie jeden z najpopularniejszych środków masowego przekazu, a jednocześnie bardzo poważne narzędzie zagrażające zarówno osobom starszym, ale również dzieciom i młodzieży. W związku z tym Komenda Powiatowa Policji w Brzezinach promując nowe bezpieczne aplikacje dostępne w Internecie chcąc przybliżyć państwu zasady ich działania i dostępność dotarła do jednego z współtwórców tych aplikacji – st. sierż. Łukasza Raczkowskiego z KMP we Wrocławiu.
W jaki sposób powstały te aplikacje i jaki był cel ich stworzenia?

W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu Komenda Miejska Policji we Wrocławiu we współpracy z uczniami Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej oraz Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, przygotowała gry dotyczące zagrożeń w Internecie. Celem tej inicjatywy było stworzenie narzędzia łączącego elementy rozrywki z edukacją, które będzie dostępne bezpłatnie dla osób korzystających z urządzeń mobilnych.

Od czego się to zaczęło i kto w tym uczestniczył?

Programowanie gier rozpoczęło się na początku grudnia 2016 r. Uczniowie gimnazjum oraz liceum z Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej pracowali w sali komputerowej w Centrum Technologii Audiowizualnych pod okiem i przy wsparciu specjalistów – Dariusza Jackowskiego i Dawida Śliwy z CeTA, Dawida Szatarskiego – filmowca, rysownika i grafika oraz policjanta, czyli mnie.

Do kogo skierowane są te aplikacje i na czym one polegają?

Młodzież przygotowała dwie gry komputerowe, dotyczące bezpieczeństwa w Internecie. Pierwsza z nich to platformówka stworzona przez gimnazjalistów: „Internet Invaders”. Kierujemy w niej postacią chłopca, który pokonuje poszczególne poziomy gry przemieszczając się po platformach zbudowanych z kabli internetowych. Aby dotrzeć do końca gry, bohater musi zmagać się nie tylko z zainfekowanymi dyskietkami i robakami symbolizującymi wirusy, ale przede wszystkim dobrze odpowiedzieć na pytania dotyczące bezpieczeństwa w sieci.

Druga gra przygotowana przez uczniów z liceum – „Net Safety” – jest symulacją smartfona. Wirtualny ekran telefonu stanowi pretekst do poznania zachowań użytkownika podczas wirtualnych zaczepek i nieznanych wiadomości. W zależności od podjętych decyzji i udzielonych odpowiedzi gra modyfikuje fabułę i sprawdza naszą czujność podczas korzystania z Internetu.

Od kiedy możemy z nich korzystać i gdzie można je pobrać?

Finał projektu i prezentacja gier, które są pierwszymi tego typu edukacyjnymi aplikacjami w Polsce, odbyły się 7 lutego 2017 r. w Humanitarium Ogrody Doświadczeń we Wrocławiu, w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Pobranie tych aplikacji jest bardzo proste. Wystarczy na każdym smartfonie w aplikacji Sklep Play wpisać – Policja Wrocław a wyświetlą się nam obie gry.

Dziękuję bardzo za stworzenie tak bezpiecznych gier i przybliżenie nam ich działania.

Ja również dziękuję za dostrzeżenie naszej pracy. Nadmienię tylko, że ja jedynie byłem pomysłodawcą tych gier, ale to młodzież je stworzyła dla młodzieży. Była to inicjatywa stwarzająca alternatywę dla coraz częściej występujących zagrożeń Internetowych.

KWP Łódź

Opracował :

po. Oficer prasowy
KPP w Wieruszowie
st.asp. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments