NSZZ Solidarność – 80 Prospanu organizuje zebrania wyborcze

Organizacje związkowe NSZZ ”Solidarność”-80 wchodzą w okres wyborczy władz związku na nową kadencję.

 

 

W dniu 15.03.2017r . w jednej  z sal restauracji „ES” odbyło się pierwsze z kilku zaplanowanych zebrań wyborczych Organizacji Międzyzakładowej NSZZ ”Solidarność”-80 Pfleiderer Prospan S.A.

W czasie zebrania oprócz wykonania procedury wyborów delegatów podsumowano działalność finansową i merytoryczną związku w roku 2016r,  a w związku z obchodzoną niedawno 25. rocznicą powstania związku wręczono działaczom honorowe odznaczenia związkowe oraz wszystkim członkom związku okolicznościowe upominki.

Podczas zebrania informację o działalności związku za miniony okres przedstawił Piotr Morta Przewodniczący KM NSZZ ”Solidarność”-80 a którą prezentujemy poniżej:

Informacja przewodniczącego KM NSZZ ”Solidarność”-80 Pfleiderer Prospan S.A. za okres; 18 czerwca 2014 – 28 lutego 2017

Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy, Szanowni Państwo,

Jesteśmy bardzo młodą Organizacją Międzyzakładową, funkcjonujemy od   18 czerwca 2014 roku. Jednocześnie możemy pochwalić się wieloma sukcesami i to zarówno na szczeblu zakładów, województwa, jak i kraju. W moim wystąpieniu nie będę koncentrował się na prezentowaniu działań podejmowanych w mijającej kadencji.

Jestem przekonany, że doskonale pamiętacie chociażby trudne negocjacje, które zakończyły się sukcesem. Wynegocjowaliśmy z pracodawcami wypłaty: nagrody świątecznej, premii za miesiąc grudzień minionego i styczeń bieżącego roku, ponadto toczą się negocjacje dotyczące wzrostu wynagrodzeń w 2017 roku. Organizacje Związkowe z naszym aktywnym udziałem  wynegocjowały i podpisały komplet aktów prawnych w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością Pfleiderer Grajewo i Pfleiderer Polska.

Zapisy w nowych regulacjach prawnych są korzystniejsze od tych, które obowiązywały w dotychczas obowiązujących aktach prawnych wewnętrznego prawa pracy. Czeka nas jeszcze przekształcenie Pfleiderer Prospan S.A. na Pfleiderer Wieruszów Sp. z o.o. Będzie to kolejna ważna zmiana struktury organizacyjnej spółki, która zatrudnia największą ilość pracowników koncernu zrzeszonych w NSZZ ”Solidarność”-80.

Przed Organizacją Międzyzakładową NSZZ ”Solidarnością”-80 stoją nowe wyzwania i, jako nowoczesna organizacja związkowa, będziemy koncertować się na analizie rynku pracy i sytuacji w spółkach, które obejmujemy swoją działalnością. Nasze postulaty oparte na merytorycznych opracowaniach będziemy przedstawiać pracodawcom i korzystając z twardych argumentów przekonywać ich do wprowadzania w życie dobrych rozwiązań dla firmy i dla pracowników, które  w sposób szczególny wpływać będą na dynamiczne kształtowanie wzrostu wynagrodzeń.

W związku z powyższym skoncentruję się teraz na analizie polskiego rynku pracy i pozycji na tymże rynku zarówno pracodawców,  jak pracobiorców. Prezentowana analiza będzie miała na celu przyjęcie i wprowadzenie w życie optymalnej i jednocześnie efektywnej strategii działania związku.

Polska ma największy potencjał, by w najbliższej perspektywie zostać najszybciej rozwijającą się gospodarką wśród wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, tak twierdzą eksperci firmy doradczej PwC (PwC to nazwa handlowa PricewaterhouseCoopers globalnej sieci przedsiębiorstw świadczących usługi  doradcze i audytorskie z siedzibą centrali w Londynie.). Jeden  najlepszych wśród wszystkich krajów potencjał rozwojowy Polski to wzmacnianie przewagi konkurencyjnej opartej na innowacyjności i nowych technologiach, a przede wszystkim na dobrze wykształconych i właściwie motywowanych pracownikach.

Obserwując rynek pracy możemy stwierdzić, że sytuacja na polskim rynku uległa radykalnej zmianie. Polski rynek pracy jest obecnie rynkiem pracownika. Jeszcze kilka lat temu potencjalni pracownicy potrzebowali firmy, która ich zatrudni, tak teraz to firma potrzebuje pracowników. Dziś coraz częściej to pracodawcy szukają pracowników. Dlatego też zwykle jest tak że przedsiębiorstwa walczą o pracowników, gwarantując im coraz to lepsze warunki wynagradzania w celu zatrzymanie ich  w firmie przez jak najdłuższy okres czasu. Warto zwrócić uwagę na dynamikę wzrostu wynagrodzeń w ostatnich latach, co potwierdza teorię, że pracodawcy są w stanie płacić coraz więcej za pracę. Reasumując, możemy stwierdzić, że pozycja pracowników w porównaniu z pozycją pracodawców uległa wzmocnieniu.

Dziś coraz to częściej mamy styczność z sytuacjami, gdzie to potencjalni pracobiorcy dyktują warunki pracy. Nasuwa się pytanie, czy to dobrze czy źle. Odpowiedź nie może być jednoznaczna, ponieważ kwestia ta jest dość skomplikowana. Najważniejsze jest w tym wszystkim to,  aby  strony były wzajemnie usatysfakcjonowane. Pewny jest fakt, że rok 2017 będzie rokiem pod znakiem wyższych wynagrodzeń i lepszych warunków pracy, jak również większej mobilności pracowników.

Dziękuję za uwagę, życzę owocnych obrad i trafnych wyborów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments