„Solidarność” – 80 Prospanu wybrała swe władze na nową kadencję

W dniu 28.03.2017r. w restauracji ES ponownie spotkali się działacze związkowi tym razem jako delegaci wybrani na poprzednich zebraniach.

 

 

Zebranie to miało charakter przede wszystkim wyborczy ponieważ podczas jego obrad wybrano nowe władze Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność”- 80 Pfleiderer Prospan S.A. na kadencję 2017-2021.

Do Komisji Rewizyjnej zostali wybrani następujący koledzy:
Wojciech Fryziel
Paweł  Juszczak
Marcin Kania
Jarosław Galasiński

W kolejnych wyborach wyłoniono przewodniczącego Komisji Międzyzakładowej, który jako jedyny zgłoszony  kandydat  do tej funkcji,  otrzymując 100% poparcie delegatów został wybrany –  kol. Piotr Morta.

Kolejna tura wyborcza dotyczyła wyłonienia składu 10 osobowej Komisji Międzyzakładowej wspomagającej działalność przewodniczącego. Do tego gremium zostali wybrani następujący kol:
Adam Rybak
Ryszard Gruszka
Mariusz Świeściak
Jarosław Juszczak
Marek Gaj
Eugeniusz Tomaszek
Marcin Tomala
Mirosław Adamowicz
Sergiusz Walczak
Artur Świtoń

Natomiast mandat na Regionalny Zjazd Delegatów otrzymał Piotr Morta.

Zebranie delegatów miało niezwykłą przyjemność gościć u siebie kolegów:
Krzysztofa Aniszewskiego- przewodniczącego Regionu Mazowieckiego S80
Tadeusza Sankiewicza – przewodniczącego Regionalnej Komisji Wyborczej S80
Macieja Hara – wiceprzewodniczącego KS BDOŚ S80
Wiesława Wąsika – członka rady KS BDOŚ S80
Nasi goście otrzymali od kol.Morty okolicznościowe upominki z okazji 25-lecia związku.

Poniżej prezentuję Informację przewodniczącego KM NSZZ ”Solidarność”-80
Pfleiderer Prospan S.A.; 18 czerwca 2014 – 28 marca 2017 – przedstawioną delegatom oraz zaproszonym gościom.

Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy, Szanowni Państwo,

Jesteśmy bardzo młodą Organizacją, funkcjonujemy od 18 czerwca 2014 roku. Na zebraniach członków związku podsumowaliśmy niespełna trzyletni okres naszego działania. Chciałbym teraz przybliżyć działalność członków Organizacji. Nasi młodzi działacze brali udział w posiedzeniu Komisji Międzyzakładowej Forum Związku Zawodowego. Przedstawiciele naszej Organizacji reprezentują FZZ w Zespole Trójstronnym przy Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa oraz w Komitecie Monitorującym Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

W strukturach ponadzakładowych NSZZ ”Solidarność”-80 pełnią funkcje m.in.:. przewodniczącego i sekretarza Krajowego Sekretariatu Budownictwa, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska, członka Zarządu Wojewódzkiego FZZ Województwa Łódzkiego, zastępcy przewodniczącego NN DAR RP ”Solidarność”-80. Ponadto członkowie „Solidarności”-80 aktywnie działają jako Zakładowy Inspektor Pracy oraz Wydziałowi Społeczni Inspektorzy Pracy, przewodniczący, sekretarz i członek Rady Pracowników.

Wymieniłem tylko te najważniejsze w mojej ocenie aktywności naszej Organizacji. Jak na tak młody jej wiek jest ich znacząca ilość. Powyższe fakty świadczą o dużym jej zaangażowaniu, z czego jestem bardzo dumny i bardzo Wam, wszystkim działaczom wieruszowskiej ”Solidarności”-80, dziękuję.

Przechodząc do sytuacji na rynkach pracy w okolicach lokalizacji spółek, które objęliśmy swoim zakresem działania, muszę jednoznacznie stwierdzić, że bezrobocie w tych regionach jest na poziomie higienicznym, czyli w granicach 4-6 procent. Oznacza to, że dzisiejszy rynek pracy to szczególne wyzwanie dla jego graczy, mianowicie instytucji państwowych, pracodawców i pracobiorców.

Z przeprowadzonych badań wynika, że aż 73% pracodawców uważa, że bez zdecydowanych podwyżek płac nie utrzyma zatrudnionych i nie znajdzie potrzebnych firmie pracowników. Obecny rynek pracy musi  dostosować się do nowej sytuacji, czyli do rodzącego się rynku pracobiorcy.

Z badań Hays (HAYS Poland jest firmą doradztwa personalnego, należącą do międzynarodowej grupy HAYS plc, notowanej na giełdzie w Londynie i największej na świecie firmy zajmującej się rekrutacją specjalistyczną) wynika, że co czwarty pracownik rozważa zmianę pracy w ciągu najbliższego roku. Głównym tego powodem jest niezadowalający poziom wynagrodzenia.

Przy ocenie atrakcyjności  pracy lub ofert pracy coraz większe znaczenie ma wysokość wynagrodzeń, a w dalszej kolejności równowaga pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. Okazuje się więc, że pracodawcy muszą zapłacić więcej, aby zatrzymać zatrudnionych pracowników lub pozyskać nowych.

Przeważająca ilość badanych w minionym roku firm pytana o perspektywy rynku pracy, zakłada większą aktywność w obszarach związanych z pozyskiwaniem pracowników. Posiada to ważne przełożenie na plany rekrutacji – 93% badanych firm deklaruje  zwiększenie zatrudnienia w 2017 roku.

W roku 2016 73% pracodawców wprowadziło podwyżki wynagrodzeń. Rosnąca konkurencja  w zakresie pozyskania pracowników sprawia, że w kolejnych latach dynamika wzrostu wynagrodzeń      w sposób zdecydowany ulegnie zwiększeniu. Pracodawcy planują zapłacić od 10 do 30 procent więcej, aby przyciągnąć i zatrzymać najlepszych pracowników.

Pracownicy są coraz lepiej zaznajomieni z nowoczesnymi sposobami poszukiwania pracy, a także z metodami porównywania pracodawców. Przywiązują bardzo dużą wagę do tego, jaką reputacją cieszy się firma. Mają też wprawę w badaniu, jak wynagrodzenie proponowane przez firmę ma się do honorarium oferowanego przez konkurencję.

Kapitał i technologie są powszechnie dostępne dla każdego inwestora. Natomiast dobrze motywowani pracownicy są źródłem przewagi konkurencyjnej na rynku. Rynek podlega ciągłym przemianom strukturalnym. Zmieniające się otoczenie wpływa na ewolucję tradycyjnych instytucji rynku pracy.

Konkurencyjne wynagrodzenie jest jednym z ważniejszych elementów wpływających na zadowolenie pracownika, chociaż często musi być powiązane z innymi dobrymi praktykami stosowanymi przez pracodawcę. Niestety, słowa często nie mają przełożenia na rzeczywistą sytuację. Idea zawsze musi znaleźć odzwierciedlenie w sposobie działania. W przeciwnym wypadku pracownik szybko rozstanie się z organizacją pozorującą dbałość o pracownika. W nowoczesnych firmach coraz częściej szef zajmuje wspólną przestrzeń ze swoimi podwładnymi, pracuje z nimi ramię w ramię. Struktury przedsiębiorstw przybierają coraz bardziej płaską formę. Przełożony jest bardziej mentorem niż szefem. Takie rozwiązanie wraz z dobrym systemem motywowania procentuje optymalną efektywnością.

Przyszedł czas, by firmy nauczyły się nowoczesnych metod zarządzania pracownikami. Aby skutecznie przyciągać pracowników do swojej firmy, służby personalne muszą wiedzieć, że aktualny poziom wynagrodzeń odstrasza pracowników, którzy często wcześniej pracowali  w przedsiębiorstwach zlokalizowanych w  zachodniej Europie. Obecnie pracownicy wyróżniają się kreatywnością – mają  nieco większe, a z pewnością inne wymagania niż te, do których przez lata przywykli pracodawcy.

Obecnie pracownicy chcą czuć się doceniani, właściwie motywowani, godnie wynagradzani i szanowani niezależnie od ich pozycji w hierarchii. Nie tolerują  i nie akceptują jednostronnych relacji w pracy. Ich interesy coraz częściej są reprezentowane przez organizacje związkowe. Pracownicy maja świadomość, że zorganizowani są skuteczniejsi  w reprezentowaniu swoich interesów wobec pracodawcy. Dzisiejszy pracownik to zrzeszony w nowoczesnym związku zawodowym, który gwarantuje mu fachowość i kompetencje w zawiłych relacjach z wytrawnymi graczami na rynku pracy jakimi są  państwo, samorządy i zarządy firm.

Dziękuję za uwagę, życzę owocnych obrad i trafnych wyborów.
Piotr Morta
Przewodniczący KM NSZZ ”Solidarność”-80

E.T.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments