Benefis Prezesa Towarzystwa Historycznego im. Szembeków p. Władysława Szeląga i Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

7 maja 2017 roku o godz. 19.00 w Hali Kępińskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kępnie wystąpi Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Koncert poprzedzi benefis (godz. 18.00) z racji 30 -lecia pracy kulturalno – artystycznej w Kępnie i w kraju Prezesa Towarzystwa Historycznego im. Szembeków p. Władysława Szeląga. Wstęp wolny.

 

Zaprosiłem na mój benefis p. Jerzego Przybyła, bowiem to ON mnie odszukał i pomógł mi w kilku imprezach kutykularnych. Pragnę nadmienić, że 19 kwietnia 2017 r. w Częstochowie przy Akademii Długosza powstał Oddział Towarzystwa Historycznego im. Szembeków, wybrano Zarząd. Prezesem została wybrana jednogłośnie Pani Ewelina Dziewońska-Chudy wykładowca w Akademii. im Długosza w Częstochowie. Druga część benefisu jest planowana jesienią w Warszawie, na którą pragnę zaprosić Szanowną Redakcję. Ilustrowany Tygodnik Powiatowy jest już doświadczony, bowiem ma już 18 lat, gratuluję i życzę dalszych sukcesów. To właśnie w roku 1987 w Wieruszowie zorganizowałem pierwsze spotkanie w LO im. Kopernika, potem spotkanie fredrowskie w Bolesławcu, a w roku 1995 pierwsze wspomnienie o Ks. Walkowskim. Wspierał mnie Ks. dr Bronisław Preder rodem z Wieruszowa.
Pani Aniu i Drogi Eugeniuszu jeszcze raz gratuluję, dobrze wykonujecie swoją misję dziennikarską
– zapraszając ITP na benefis napisał do nas p. Władysław Szeląg z Warszawy – Prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków.

 

30 -lecie mojej  pracy kulturalno – artystycznej w Kępnie i w kraju

W roku 1987 na zaproszenie Dyrektora oraz młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Majora Sucharskiego w Kępnie zorganizowałem spotkanie literackie na temat poetki rodem z Częstochowy Haliny Poświatowskiej. Wtedy w latach 1985 – 1987 byłem Prezesem Klubu Literackiego Friend im. Haliny Poświatowskiej w Częstochowie. Nie spodziewałem się, że tutaj zatrzymam się by zbadać dość ciekawą historię Rodu Szembeków z pobliskich Siemianic.

Dużą wiedzę na ten temat posiadał Pan Kuźniar z Kępna. Wtedy udałem się do Siemianic by spotkać się z miejscowym Ks. Dziekanem Gmerkiem, który pokazał mi kościół i kryptę Szembeków. Powoli poznawałem bogatą historię ziemi kępińskiej. W tym okresie poznałem Pana Drogiego, który był zainteresowany poszukiwaniem wszelkich dokumentów o swoim bracie, który w roku 1945 został zamordowany przez Urząd Bezpieczeństwa w Kępnie. Wiedząc o tym wydarzeniu stwierdziłem, że spawa jest bardzo delikatna i trzeba najpierw zbadać okres w Kępnie w latach 1945 – 1956.

W roku 1988 w Hanulinie k. Kępna powołałem Klub Miłośników im. Marii z Fredrów hr. Szembekowej córki Jana Aleksandra hr. Fredry ( syn komediopisarza Aleksandra hr. Fredry ) Marii z Mierów. Urodziła się w dworku Aleksandra hr. Fredry na Chorążczyznie we Lwowie. Autorska książki o swoim dziadku wydana 1927 roku w Lwowie. Autorka fraszek, satyr, książek np. Wiersze Ulotne. Uznana w zbiorze poetów XIX wieku kustosza pamiątek po swoim dziadku Aleksandrze hr. Fredrze, wyszła za mąż za Piotra hr. Szembeka, który przerwał studia w Paryżu by brać udział w Powstaniu Styczniowym.

Postanowiłem organizować spotkania historyczne i literackie w miejscowych szkołach w Kępnie, wspierał mnie pan Dyrektor Państwowej Szkole Muzycznej w Kępnie, gdzie mogłem organizować spotkania literacko-muzyczne, promowałem młodych adeptów pióra czy między innymi lokalnego poetę Marka Paprockiego. Spotkanie na temat poetki rodem z Mikorzyna Alicji Iwańskiej zorganizowałem w Szkole Podstawowej w Mikorzynie. Tutaj u Alicji Iwańskiej w okresie międzywojennym przebywały na wakacjach dzieci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Spotkałem się z Panią Profesor Alicją Iwańską w Muzeum im. Henryka Sienkiewicza w Poznaniu. Tutaj w Poznaniu spotkałem się z Anną hr. Szeptycką, jej matka Jadwiga z Szembeków hr. Szeptycka córka Marii z Fredrów i Piotra Szembeków była archeologiem – odkryła 100 grobów z okresu rzymskiego na terenie Siemianic i Lipia oraz przebadała je. Była etnografem, poetka i malarką a zarazem uczennicą Tomasza Lisiewicza – uczeń Jana Matejki. Była żoną Leona hr. Szeptyckiego. Zamordowana została wraz z mężem w majątku Przyłbice przez NKWD. Ich syn Andrzej, który był klerykiem został również zamordowany przez NKWD wiosną 1940 roku w Katyniu. W roku 1989 w Klubie Nauczyciela w Kępnie zorganizowałem pierwsze Walne Zgromadzenie Towarzystwa Historycznego im. Szembeków, Statut Towarzystwa pisał z Warszawy mecenas Władysław Siła Nowicki.

Już w maju 1990 roku nadałem Samorządowej Bibliotece Publicznej im. Marii z Fredrów hr. Szembekowej, poświęcenia Biblioteki dokonał Ks. Proboszcz Zbigniew Rapior, po odsłonięciu tablicy w Kinia Sokolnia odbyła się konferencja. W Listopadzie 1990 roku z okazji wybuchu Powstania Listopadowego zorganizowałem dwudniową konferencję w Laskach i w Siemianicach w pałacu Szembeków. Przypomniałem Generała dywizji Piotra hr. Szembeka, był adiutantem u generała Henryka Dąbrowskiego. Pierwszy chrzest bojowy przeszedł dnia 23 lutego w 1807 roku pod Tczewem w tak zwanej piekielnej kampanii.

W roku 1809 został odznaczony krzyżem Virtuti Militari. Brał udział w kampanii napoleońskiej i otrzymał francuskie odznaczenie Legii Honorowej. Żona generała to Henrieta Becu de Tavanier. Jako General Dywizji brał udział w Powstaniu Listopadowym, bronił Olszynki Grochowskiej wraz z przyjacielem kapitanem Józefem Patelskim z Kwaczały k. Krakowa.

W czasie konferencji w Laskach i Siemianicach przybyli m.in. Bogdan hr. Szembek z Warszawy, dr Elżbieta Weyman hr. Szeptycka z Torunia i Burmistrz Miasta i Gminy Kępno Piotr psikus wraz z małżonką. W tym samym czasie przygotowałem w programie telewizyjnym Teleranek pod redakcją Barbary Karwat, program o Powstaniu Listopadowym a przede wszystkim przybliżyłem generała Piotra hr. Szembeka,  przed wybuchem Powstania Listopadowego Jego wojsko stacjonowało w Sochaczewie, gdzie w 1830 roku zaprosił Fryderyka Chopina, który zagrał koncert dla generała.

Dopiero w roku 2010 z inicjatywy Towarzystwa Historycznego im. Szembeków nadano imię Generała Piotra Szembeka Gimnazjum nr 22 w Warszawie. Obecnie po zmianach i likwidacji Gimnazjum w tym samym miejscu będzie szkoła Podstawowa im. Generała Piotra Szembeka. W roku 1992 postanowiłem zorganizować na terenie Gminy Alwernia w Porębie Żegoty k. Krakowa/ rodowa siedziba Szembeków w Małopolsce/  spotkanie dwóch Wójtów Gminy Łęka Opatowska z Witoldem Jankowskim i Gminy Alwernia z Wójtem Stanisławem Papieżem. Udałem się do Ostrzeszowa Wielkopolskiego, by tutaj organizować spotkania historyczne poszukując wiedzy na temat Szembeków. Tutaj był cześnikiem ostrzeszowskim Ignacy hr. Szembek, poseł na Sejm Wielki. Na sejmiku w Wieluniu wraz z szambelanem Wojciechem Mączyńskim został jako kandydat królewski obrany posłem i dnia 7 października 1788 roku w Warszawie podpisał akt konfederacji sejmowej. Dnia 1 maja 1789 roku został odznaczony przez króla Orderem św. Stanisława. Jako jedyny poseł ziemi wieluńskiej podpisał dnia 2 maja 1791 roku asekurację zobowiązując się do popierania Ustawy Rządowej, którą zamierzono przedstawić nazajutrz na sesji Sejmu. Był obecny dnia 3 Maja 1791 roku na uchwaleniu Konstytucji. Dnia 7 maja 1791 roku został kawalerem Orderu Orła Białego. Po rozbiorach Szembek zajmował się gospodarstwem. W 1780 roku poślubił Kunegundę z Walewskich. W roku 1807 wzniósł w Siemianicach k. Kępna klasycystyczną dzwonnicę. Zmarł dnia 18 lipca 1835 roku we Wrocławiu a został pochowany w Krypcie Szembeków przy kościele pod wezwaniem św. Idziego w Siemianicach. Z małżeństwa miał syna Piotra oraz trzy córki.

Wtedy właśnie zorganizowałem spotkanie w Wieluniu  i w Krakowie. Badając ślady Rodów Szembeków z Wielkopolski i z Małopolski oraz Mazowsza warto dziś w Kępnie zorganizować w roku 2018 konferencje pt. Szembekowie zapraszając przedstawicieli miast by społeczeństwo kępińskie jak najwięcej dowiedziało się o zasługach tego wybitnego rodu.W roku 1993 byłem organizatorem wielu spotkań fredrowskich bowiem przypadała 200 rocznica urodzin Aleksandra hr. Fredry, brałem udział w telewizyjnej Papkinadzie przy boku wybitnego aktora Andrzeja Łapickiego, w Teatrze Polskim w Warszawie zorganizowałem mojego autorstwa wystawę szembekowsko-fredrowską promując ziemię kępińską. W roku 1994 w Domu Katolickim w Kępnie organizuje spotkanie na temat Ojca Spółdzielczości Ks. Piotra Wawrzyniaka, podobną konferencję organizuje w Mogilnie i w Warszawie. Od 1994 roku postanowiłem przerejestrować Towarzystwo Historyczne im. Szembeków do Warszawy nie zapominając o urokliwym miasteczku Kępno i okolic a przede wszystkim Siemianice. Organizuję konferencje rolniczą w Kępnie przy ogromnym zaangażowaniu Burmistrza Piotra Psikusa by przybliżyć dr Aleksandra hr. Szembeka współtwórcy Uniwersytetu Poznańskiego im. Adama Mickiewicza członek Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Kawaler Krzyża Oficerskiego Polonia Restituta, Komandor Legii Honorowej. Pierwszy Prezes Izby Rolniczej w Wielkopolsce i w Polsce, Członek Sejmiku Powiatowego w Powiecie Kępińskim.

W okresie po I wojnie światowej opowiadał się za przyłączeniem Ziemi Powiatu Kępińskiego do Polski – co uhonorował dopiero Traktat Wersalski 1919 roku współpracował z Romanem Dmowskim w okresie prac Traktatu Wersalskiego do przyłączenia wielu miejscowości Powiatu Kępińskiego do Polski. Konferencja odbyła się w Kinie Sokolnia, na którą przybył m.in. Radca Ambasady Amerykańskiej Eryc Wenberg Wtedy właśnie w Warszawie spotkałem się z profesorem Kazimierzem Thilem, Jego Ojciec generał Stanisław Thil z Doruchowa brał czyny udział w Powstaniu Wielkopolskim i przyczynił do powrotu Kępna do macierzy. Wtedy przygotowałem konferencje w Domu katolickim w Kępnie z udziałem Pana profesora kazimierza Thila, przed konferencją obyła się uroczysta Msza św, z udziałem Biskupa Pomocniczego z Kalisza.

Podobną konferencję zorganizowałem w Doruchowie. Powolnym krokiem dojrzewała historia ziemi kępińskiej z okresu 1945 – 1956, w roku 2015 zbliżała się 70 rocznica Krwawej Nocy Kępińskiej, przy ogromnym zaangażowaniu Burmistrza Piotra Psikusa i Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Ministra dr Jana Stanisława Ciechanowskiego powstała pamiątkowa tablica w miejscu dawnej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa w Kępnie przy ulicy Kościuszki 9. Osobiście przybył Minister Ciechanowski, najpierw był w Siemianicach, przy obecności obecnego Ks. Proboszcza z Siemianic i Wójta Gminy Łęka Opatowska Adama Kopisa, który zaprosił Pana Ministra do Łęki Opatowskiej by pod pamiątkową tablicą Żołnierzy Wyklętych złożyć wiązankę kwiatów.

Za moją aktywną działalność od Pana Ministra dr Jana Stanisława Ciechanowskiego otrzymałem najpierw odznaczenia Pro Patrie, Pro Memoria i za wybitne zasługi dla przypomnienie wielkich lecz zapomnianych osób otrzymałem szable oficerską. W roku 2014 od władz lokalnych Kępna dostałem tytuł Przyjaciel Kępna i otrzymałem statuetkę. To zobowiązuje aby promować Miasto i Gminę Kępno a także Powiat Kępiński na arenie międzynarodowej i ogólnopolskiej

Towarzystwo Historyczne im. Szembeków uważa, że iż Ród, który wydał Polsce dwóch Prymasów, sześciu Biskupów, kilku generałów, czterech męczenników, wielu patriotów oraz zakonników i zakonnice nie powinien być zapomniany. Kępno, jak wspomniałem ma wielką i bogatą historię, trzeba przekazywać historie tej urokliwej ziemi młodzieży.

W dniu 19 kwietnia 2017 roku przy Akademii im Długosza w Częstochowie powołałem Oddział Towarzystwa Historycznego im. Szembeków. Druga część benefisu odbędzie się jesienią w Warszawie. Warto przypomnieć, że w roku 2014 za wybitne zasługi dla Miasta Stołecznego Warszawy otrzymałem – Nagrodę Rady Miasta Stołecznego Warszawy. W dniu 28 maja 2017 r w PROMIE Kultury Saska Kępa Dzielnica Praga Południe m. st. Warszawy odbędzie Festiwal Fredrowski ,, Mocium Panie’’, gdzie gościnie wystąpi grupa teatralna w Kępińskiego Ośrodka Kultury.

Jest pomysł aby przy Bibliotece Publicznej im. Marii z Fredrów hr. Szembekowej powstał pomnik Marii z Fredrów hr. Szembekowej swoim ukochanym dziadkiem naszym Wielkim Komediopisarzem Aleksandrem hr. Fredro. Serdecznie dziękuję Panu Burmistrzowi Piotrowi Psikusowi za zorganizowanie benefisu mojej 30 letniej działalności w Kępnie i w całym kraju. Pragnę podziękować również tym osobom, które przez 30 lat wspierały moją działalność  aby w niedalekiej przyszłości powstał Oddział Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w Kępnie.

Warszawa 29 04 2017 r

Władysław Ryszard Szeląg
Prezes Zarządu
Towarzystwa Historycznego im. Szembeków
w Warszawie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments