Wspomnienie o Janie Pawle II Papieżu Polaku

W związku z 12 rocznicą śmierci Jana Pawła II oraz 3 rocznicą kanonizacji Papieża Polaka w Gminnym Ośrodku Kultury w Perzowie 30 marca 2017 r. otwarto Wystawę Filatelistyczną „Wspomnienie o Janie Pawle II Papieżu Polaku”, która czynna będzie od 31 marca do 20 kwietnia w godz. od 14.00 do 18.00.

 

Wystawa przygotowana jest przez twórców panów Edwarda Stankowiaka i Tadeusza Hanuszewicza a organizatorem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie. Motywem przewodnim wystawy jest Jan Paweł II i zatytułowana jest pod hasłem „Wspomnienie o Janie Pawle II Papieżu Polaku”. Wystawa zorganizowana jest z myślą o zbliżającej się 12 rocznicy śmierci JP II i 3 rocznicy kanonizacji. Na wystawie są pamiątki z pielgrzymek, ale również na wieść o wystawie wielu mieszkańców przyniosło swoje pamiątki potwierdzające i upamiętniające ich podróże i spotkania z JP II. – mówiła dyrektor GOK Justyna Hołub Rojkiewicz tuż przed otwarciem wystawy.

Uroczystego otwarcia wystawy „ Wspomnienie o JPII Papieżu Polaku” dokonała dyrektor GOK Justyna Hołub – Rojkiewicz w asyście twórców wystawy i wójta Gminy Perzów Danuty Froń.

Uroczyste otwarcie wystawy zaszczyciło swoją obecnością wielu mieszkańców i zaproszonych gości. Obecni byli między innymi: Wójt Gminy Perzów Danuta Froń, Przewodnicząca Rady Gminy Perzów Renata Włodarczyk, Radni Rady Gminy Perzów, naczelnik Poczty Polskiej w Kępnie Andrzej Weis, naczelnik Poczty Polskiej w Perzowie Grażyna Bryłka, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej Wiesław Walas, pani Maciejewska pracownik poczty w Kępnie, sekretarz Gminy Perzów Weronika Urbańska, członkowie Koła Filatelistów z Kępna, Perzowa i Trębaczowa, pracownicy Gminy w Perzowie, Ewę Jasiak pracownika poczty w Perzowie, sołtysi, prezesi stowarzyszeń, członkinie KGW, lokalni przedsiębiorcy i lokalne media.

Szczególne powitania dyrektor GOK skierowała do twórców wystawy panów Edwarda Stankowiaka i Tadeusza Hanuszewicza.

Całość ekspozycji stanowią zbiory udostępnione właśnie przez Edwarda Stankowiaka – prezesa PZF koła kępińskiego oraz Tadeusza Hanuszewicza kolekcjonera walorów filatelistycznych. Są to panowie z pasją, a pasji mają wiele. Jedną z nich to zbieranie znaczków. Są to unikalne znaczki pocztowe, karty i koperty dodała dyrektor GOK.

Chciałem również bardzo serdecznie wszystkich powitać i wyjaśnić pewne zasady techniczne. Warto zwrócić uwagę, że sama wystawa się nie zrobi. Potrzebnych było kliku ludzi, ze by to wnieść i ustawić. Byli to pracownicy techniczni z gminy i im bardzo serdecznie za pomoc dziękuję, trud i zaangażowanie dziękuję. Chciałem powiedzieć, że filatelistyka i poczta to nierozłączne dwie dziedziny powiązane ze sobą. W tym przypadku szczególnie dzisiaj mamy dwa stanowiska pocztę w Kępnie i pocztę w Perzowie. Z tej wystawy możecie państwo na specjalnych walorach, kopertach, znaczkach wysłać np. pozdrowienia. Macie niepowtarzalną możliwość taką przesyłkę zrobić. Takich rzeczy w żaden sposób nie da się  później odtworzyć. Z okazji tej wystawy przygotowane są dwa dodatkowe stemple, koperta i jest przygotowany znaczek wydany przez pocztę polską na nasze zamówienie. Te walory mogą pozostać właśnie w waszych domowych archiwach. Dodam, że Perzów i Trębaczów mają głębokie tradycje filatelistyczne na przełomie lat 60/70. W Trębaczowie było jedno z najgłośniejszych młodzieżowych kół filatelistycznych – mówił E. Stankowiak.

Dla wszystkich dostępna była kronika, w której każdy mógł zostawić dla potomnych swoja dedykację czy życzenia czy ocenę wystawy.

Dyrektor GOK Justyna Hołub – Rojkiewicz dziękowała tym mieszkańcom gminy Perzów, którzy w jakiś sposób przyczynili się do wzbogacenia wystawy i przynieśli swoje fotografie z podróży do Watykanu, ze spotkań z Ojcem Świętym. Dziękuję pani Małgosi Brząkale, proboszczowi Parafii Turkowy ks. Ryszardowi Zielińskiemu za pamiątki ze spotkania z Janem Pawłem II i wielu innym osobom. Pan Edward i Pan Tadeusz to pasjonaci, pozytywnie zakręceni, którzy udostępnili bardzo bogatą kolekcję i zechcieli pokazać swoje zbiory, powspominać JP II w takiej formie na znaczku pocztowym i kartce pocztowej – podkreśliła dyr. GOK. Razem z panią wójt wręczyły twórcom wystawy E. Stankowiakowi i T. Hanuszewiczowi podziękowania.

Wójt Perzowa Danuta Froń powitała wszystkich bardzo serdecznie Myślę, że osoba Ojca Świętego J P II jest nam bardzo dobrze znana. To wielki autorytet i taka wystawa przed Świętami Wielkanocnymi to dla nas radość. Dziękuję, że panowie się zdecydowali przyjechać z wystawą do naszej gminy. Dziękuję pani dyrektor i pracownikom, którzy po powrocie mówili, że to wszystko było dość ciężkie. Cieszę się bardzo, że tak licznie przybyliście i proszę zachęcić innych do zwiedzanie tej bardzo ciekawej wystawy – mówiła wójt.

Przed zwiedzaniem krótką część artystyczna wprowadzająca w atmosferę w odpowiedni nastrój pieśniami ulubionymi przez JP II( Barka, Nie lękajcie się), w wykonaniu koła muzycznego działającego przy GOK w Perzowie pod opieką Jakuba Zapolnego.

Prezes PZF E. Stankowiak zaprosił do zwiedzania wystawy wg ustalonego kierunku. Wystawa jest filatelistyczną opowieścią o życiu Jana Pawła II od chwili wyboru na papieża do momentu śmierci. Przedstawia kolejne etapy życia wielkiego Polaka w tym 104 podróże jakie odbył Jan Paweł II pielgrzymując po świecie. Wyeksponowane zostały również pamiątkowe fotografie z Ojcem Świętym dostarczone na wystawę przez mieszkańców gminy Perzów. „Filatelistyka daje dużo wiedzy o ludziach, wydarzeniach. Zbierając znaczki można się wiele nauczyć. O papieżu Polaku można mówić bez końca… – stwierdził Edward Stankowiak, który do swej filatelistycznej pasji podchodzi z wielkim zaangażowaniem. Na wystawie znajduje się pierwszy znaczek z wizerunkiem JP II Papieża Polaka wydany w Krakowie. Podczas otwarcia wystawy czynne były perzowskie i kępińskie stoiska filatelistyczne z umożliwiające bezpośrednie nabycie i wysłanie kartki pocztowej. W związku z wystawą wydany został również okolicznościowy stempel. Papież Polak znany jest z tego, że pierwszy jako papież otworzył się na świat i wyruszył na pielgrzymki po świecie. Przeważająca część eksponatów składa się z wydań pocztowych poszczególnych pielgrzymek papieskich wydane przez państwa, które papieża gościły te zagraniczne i polskie. Zachęcamy do zwiedzania tej wyjątkowej wystawy.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Perzów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments