Kronika policyjna KPP w Wieruszowie

Kronika policyjna
08.05.2017 r.

– W trosce o bezpieczeństwo w ruchu drogowym – spotkanie policjantów w Kościele w Lututowie
23 kwietnia 2017 roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie zorganizowali spotkanie poświęcone zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Spotkanie odbyło się w Kościele pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła w Lututowie i miało na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach wśród mieszkańców.
W czasie Mszy Świętej głos zabrał Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie podinsp. Paweł Moska, który omówił działania podejmowane przez wieruszowskich policjantów na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zachęcił również do korzystania z elementów odblaskowych, które mają bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo pieszych na drogach. Spotkanie połączone było z rozdawaniem przez policjantów po Mszy Świętej odblaskowych opasek a także ulotek „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu” Ponadto w trakcie spotkania przekazano informujące o funkcjonowaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, której ulotki również rozdano, programu „Dzielnicowy Bliżej Nas” i aplikacji mobilnej Moja Komenda. Rozdane upominki ufundowane były przez Urząd Gminy w Lututowie oraz Komendę Powiatową Policji w Wieruszowie.

– Rekordowy poziom poczucia bezpieczeństwa
Jak wynika z najnowszego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez CBOS 89 procent badanych uważa Polskę za kraj, w którym żyje się bezpiecznie, zaś 95 procent badanych uważa swoją okolicę za bezpieczną. W stosunku do ostatniego badania aż o 9 procent wzrósł odsetek badanych, którzy uważają, że Polska jest bezpiecznym krajem. Niewątpliwie to również zasługa m. in. coraz skuteczniejszych działań podejmowanych przez Policję.
W dniach 30 marca – 6 kwietnia 2017 roku, Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło badanie na temat bezpieczeństwa – zarówno w skali kraju, jak i w okolicy miejsca zamieszkania – oraz zagrożenia przestępczością. Badanie zrealizowano na reprezentatywnej losowej próbie dorosłych Polaków (N=1075).
Zdecydowana większość Polaków (89%) uznaje swój kraj za bezpieczny.  Przeciwnego zdania jest 9% ankietowanych. Należy zauważyć, że w porównaniu do zeszłorocznej edycji badania Polacy znacznie częściej deklarują, że w Polsce żyje się bezpiecznie (odsetek wskazań wzrósł o 9 punktów procentowych), przy jednoczesnym spadku odsetka badanych wyrażających odmienną opinię (o 7 p.p.). Tak wysokiego wskaźnika poczucia bezpieczeństwa w kraju nie notowano w żadnej z dotychczas zrealizowanych edycji badania – Wykresy 1 i 2.

Polacy jeszcze wyżej oceniają bezpieczeństwo w okolicy miejsca swojego zamieszkania. Niemal wszyscy ankietowani (95%) twierdzą, że miejsce, w którym mieszkają można nazwać bezpiecznym i spokojnym. Warto dodać, że wskaźnik bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania od kilku lat utrzymuje się na stabilnym i bardzo wysokim poziomie. Należy również podkreślić, że nigdy w historii tego badania, tj. od marca 1987 roku, odsetek wskazań na poczucie bezpieczeństwa w okolicy miejsca zamieszkania nie był tak wysoki, jak w dwóch ostatnich edycjach badania – Wykresy 3 i 4.

Badanych zapytano również, czy obawiają się, że mogą paść ofiarą przestępstwa. Z uzyskanych wypowiedzi wynika, że większość Polaków nie obawia się takiego zdarzenia (60%). Lęk przed przestępczością deklaruje około dwie piąte badanych (38%). Opinie Polaków na ten temat nie różnią się w znaczący sposób od deklaracji złożonych rok temu, przy czym warto zauważyć, że w poprzedniej edycji (marzec 2016) odsetek osób, które deklarowały brak obaw był najwyższy w historii tego badania.

Od 2000 r. zadawane jest również pytanie o obawy respondentów o to, że ktoś z ich rodziny może stać się ofiarą przestępstwa. Wyniki wskazują, że ankietowani bardziej niż o siebie obawiają się o bezpieczeństwo swoich bliskich, przy czym ponad połowa respondentów (52%) twierdzi, że nie ma takich obaw. Przeciwne deklaracje składa 47% badanych – Wykres nr 6.

Jak wynika z deklaracji badanych, w ciągu ostatnich pięciu lat co siódmy Polak (14%) padł ofiarą kradzieży. Co czternastemu (7%) włamano się do domu, mieszkania, domku letniskowego lub budynku gospodarczego. Na pobicie wskazuje 3% badanych, a na napad i rabunek – 2%. 4% ankietowanych deklaruje, że stało się ofiarą innego rodzaju przestępstwa, np. oszustwa finansowego, wandalizmu lub zastraszania. W porównaniu z poprzednią edycją badania odsetki wskazań utrzymały się na tym samym poziomie (wyjątek stanowią kradzieże – wzrost odsetka wskazań o 2 p.p.) – Tabela nr 1.

(Gabinet KGP)

– Bezpieczeństwo drogowe, zagrożenia w „sieci” i nie tylko… podczas policyjnej prelekcji w Gimnazjum w Bolesławcu
Ponad 70 uczniów z klas I-II Gimnazjum im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Bolesławcu wzięło udział w policyjnej prelekcji na temat bezpieczeństwa zorganizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Wieruszowie. Policjant prowadzący spotkanie przypomniał uczniom o zasadach bezpiecznego zachowania się na drodze, o zagrożeniach w „sieci” oraz o demoralizacji i odpowiedzialności prawnej osób nieletnich.
25 kwietnia 2017 roku podczas prelekcji zorganizowanej dla uczniów Gimnazjum im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Bolesławcu edukacją m.in. bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym zajął się st.asp. Damian Pawlak z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.
Wiele uwag poświęcono zagrożeniom w sieci internetowej oraz bezpieczeństwu na drodze. Ważnym punktem policyjnego wykładu było również przypomnienie uczniom przepisów nakładających na pieszych obowiązek noszenia odblasków. Nie zabrakło też informacji o zachowaniach nieletnich noszących znamiona demoralizacji, odpowiedzialności prawnej nieletnich, Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, programie „Dzielnicowy Bliżej Nas” i aplikacji Moja Komenda.
Na zakończenie policjant poinformował również o zagrożeniach i odpowiedzialności prawnej związanej z używaniem środków narkotycznych, dopalaczy oraz zachęcił do rozważenia wstąpienia w szeregi Policji w przyszłości.

– Pędził z nadmierną prędkością i stracił prawo jazdy
24 kwietnia 2017 roku policjanci wieruszowskiej „drogówki” zatrzymali do kontroli drogowej pojazd, którego kierujący przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o 77 km/h, co skutkowało zatrzymaniem jego prawa jazdy.
Jedną z podstawowych przyczyn wypadków drogowych jest nadmierna prędkość i brawura kierowców, którzy nie dostosowują prędkości do warunków panujących na drodze i nie stosują się do znaków drogowych obowiązujących w danym miejscu. Ograniczenie tego zjawiska jest jednym z priorytetowych zadań Policji, które mają doprowadzić do zmniejszenia liczby wypadków i ich ofiar.
24 kwietnia 2017 roku po godzinie 17:30 policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie na „starej ósemce” w miejscowości Tyble w gminie Sokolniki zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy marki Mercedes, którym kierował 29 – letni mieszkaniec powiatu kępińskiego. Mężczyzna w miejscu obowiązywania dopuszczalnej prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym jechał z prędkością 127 km/h. W myśl obowiązujących przepisów wynikających z Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym, 29 – latkowi zostało zatrzymane prawo jazdy, które przesłano do Starosty Kępińskiego z wnioskiem o wydanie decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Na kierowcę wieruszowscy stróże prawa nałożyli również mandat karny.

– „Kręci mnie bezpieczeństwo”
26 kwietnia 2017 roku odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
Turniej tradycyjnie już po raz 29 odbył się w Zespole Szkół nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Teklinowskiej w Wieruszowie, który był współorganizatorem imprezy. Tegoroczna edycja turnieju współorganizowana była również przez Komendę Powiatową Policji w Wieruszowie pod patronatem oraz przy udziale Starostwa Powiatowego w Wieruszowie oraz gminy Wieruszów.
W powiatowych eliminacjach turnieju udział wzięli uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjalnych powiatu wieruszowskiego. W kategorii szkół podstawowych na najwyższym stopniu podium stanęli reprezentanci Sokolnik, drugie miejsce wywalczyli uczniowie z Niwisk a trzecie przypadło szkole Podstawowej z Żdżar. W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyło Gimnazjum nr 1 z Wieruszowa, II miejsce zdobyli uczniowie z Gimnazjum z Lututowa, natomiast trzecie Gimnazjum nr 2 z Wieruszowa.
W bardzo wyrównanej rywalizacji podczas turnieju w pracach komisji sędziowskiej udział wzięli : dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Wieruszowie – Marian Kazuś, który był również kierownikiem zawodów, podinsp. Paweł Moska, który był sędzią głównym, asp. Piotr Łuczak, sierż. szt. Agnieszka Wronka, sierż. szt. Marcin Kotwa, sierż. szt. Piotr Siemicki , sierż. Monika Lis, Naczelnik Wydziału Komunikacji i Dróg Starostwa Powiatowego w Wieruszowie – Edyta Kosmalska, przedstawiciel Powiatowego Zarządu Dróg w Wieruszowie – Katarzyna Zakręta, oraz ratownik medyczny – Adam Fiołka.
Na zakończenie turnieju tradycyjnie wręczono nagrody indywidualne oraz dla poszczególnych zespołów. W ceremonii wręczania nagród i zakończenia turnieju udział wzięli dyrektor Zespołu Szkół nr 2 – Marian Kazuś, I Zastępca Komendanta Powiatowego w Wieruszowie – nadkom. Adam Stochniałek, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Wieruszowie – podinsp. Paweł Moska, Sekretarz Starostwa Powiatowego – Stefan Pietras oraz Naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Wieruszowie – Waldemar Urbaniak.
Zdobywcy I miejsca w tym turnieju otrzymali rower ufundowany przez firmę ZASADA BIKES z Wielunia. Pozostałe nagrody ufundowali : Starostwo Powiatowe w Wieruszowie, Urząd Miejski w Wieruszowie, Fundacja Bezpieczna Droga z Wielunia, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego z Łodzi, Zespół Szkół nr 2 w Wieruszowie, właściciele Ośrodków Szkolenia Kierowców – Radosław Kołodziej i Karol Lisiecki. Ponadto dyplomy dla uczestników turnieju ufundowała firma RIP – Roberta Ciszewskiego.
Gastronomiczną oprawę turnieju zapewniły : Zespół Szkół nr 2 w Wieruszowie, Firma cukiernicza „Eden” – Edward Sikora, PPHU Wędlinka – Aleksander Gajewski, Rozlewnia Wód Gazowanych Osiek – Ireneusz Małys oraz Ewa Moska, która przygotowała smaczne domowe wypieki.
Składamy serdecznie podziękowania dla dyrekcji, nauczycieli, pracowników obsługi, uczniom Zespołu Szkół nr 2 w Wieruszowie oraz wszystkim sponsorom i darczyńcom za pomoc w organizacji i realizacji turnieju.

– Zostań Policjantem…spotkanie z uczniami szkoły ponadgimnazjalnej w Wieruszowie
27 kwietnia 2017 roku policjant z wieruszowskiej Komendy Policji zorganizował spotkanie z uczniami klasy ponadgimnazjalnej im. Stanisława Staszica w Wieruszowie, na którym uczniowie mogli dowiedzieć się o warunkach związanych z przyjęciem do służby w policji i nie tylko.
W trakcie spotkania st.asp. Damian Pawlak – po. Oficer prasowy KPP w Wieruszowie udzielił informacji dotyczących naboru do służby w Policji, o wymogach formalnych oraz postępowaniu kwalifikacyjnym. Przekazał również, że noszenie munduru zobowiązuje, ale daje też mnóstwo satysfakcji z niesienia pomocy innym. Ponadto młodzież z III klasy Technikum Informatycznego z zaciekawieniem wysłuchała informacji o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacji „Moja Komenda” oraz o programie „Dzielnicowy Bliżej Nas”. Na spotkaniu nie zabrakło również informacji na temat cyberzagrożeń występujących „w sieci”, problematyki środków odurzających między innymi tzw. „dopalaczy”, przemocy, zasad postępowania w przypadku jakichkolwiek zagrożeń oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym i ważnej roli elementów odblaskowych dających bezpieczeństwo pieszym.

– Bezpieczna majówka
Przed nami długi weekend majowy. Mimo, że prognozy pogody na najbliższe dni nie nastrajają optymistycznie, wielu Polaków zaplanowało w tym czasie bliższe i dalsze wyjazdy. Zanim rozpoczniemy wypoczynek poza domem, przypomnijmy sobie kilka zasad bezpieczeństwa.
Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu – kierowców i pieszych. Liczne policyjne kontrole, które będą prowadzone na polskich drogach mają jeden, główny cel – aby wszyscy zmotoryzowani, którzy wybierają się na „majówkę”, wrócili z niej tylko z pozytywnymi wrażeniami – bezpiecznie, cało i zdrowo.
Jeśli planujemy podróż samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy z homologacjami, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa.
Przypominamy, że w każdej chwili możemy sprawdzić stan trzeźwości w każdej jednostce Policji. Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych budową czy zdarzeniem drogowym będzie mogli pojechać inną drogą.
W dłuższą trasę warto wyjechać wypoczętym, najlepiej po 7-8 godzinnym śnie. Analizując czas, w jakim chcemy pokonać zaplanowany dystans, powinniśmy przewidzieć przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od siedzącej pozycji. Weźmy również poprawkę czasową na ewentualne korki oraz inne zdarzenia drogowe, by zdążyć na czas bez rozwijania nadmiernej prędkości. Pod żadnym pozorem nie wsiadajmy do auta po spożyciu alkoholu. Jeśli nie mamy pewności co do naszego stanu trzeźwości, możemy bez problemu sprawdzić go w każdej jednostce Policji.
Przed wyjazdem pomyślmy również o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Sprawdźmy czy wszystkie drzwi i okna (również piwniczne i dachowe) zostały zamknięte. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu garażu i pomieszczeń gospodarczych i zakręceniu zaworów z wodą i gazem. Zastanówmy się, czy gotówka i biżuteria podczas naszego wyjazdu nie będzie bezpieczniejsza na koncie czy w skrytce bankowej niż w domu.
Poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem, pozostawiając jej numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować. Podczas dłuższej nieobecności warto zadbać o to, by w naszej skrzynce pocztowej nie gromadziła się większa ilość korespondencji, która jest dla potencjalnego złodzieja sygnałem, że mieszkanie lub dom stoją puste. Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym w różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników.
Podczas spotkań z przyjaciółmi na świeżym powietrzu pamiętajmy, że zgodnie z polskim prawem w miejscach publicznych, takich jak ulice, place i parki zabronione jest spożywanie alkoholu, chyba, że są tam miejsca wyznaczone do jego spożycia, np. ogródki restauracyjne.   Dodatkowo każda rada gminy ma możliwość objęcia zakazem spożywania alkoholu innych miejsc na swoim terenie.
Wypoczywając nad wodą zachowajmy szczególną ostrożność, również podczas łowienia ryb, by uniknąć nieplanowanej kąpieli, która przy obecnej temperaturze wody może być bardzo niebezpieczna. Zwracajmy uwagę zwłaszcza na bawiące się na brzegu dzieci. Wypływając łódką, kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówką sprawdźmy ich stan techniczny, upewnijmy się, czy na wyposażeniu jednostki jest sprawny sprzęt ratunkowy taki jak: koło i kamizelki ratunkowe. Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych o przewidywanej porze powrotu.
Podczas długiego majowego weekendu nad naszym bezpieczeństwem będą czuwać policjanci, jednak bezpieczny wypoczynek w dużej mierze zależy od nas samych.
(Biuro Prewencji KGP / mw/ ig)

– Wypadek drogowy w Bolesławcu
apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach
Do wypadku doszło 29 kwietnia 2017 roku około godziny 17:00 na ulicy Rynek w Bolesławcu . Według wstępnych ustaleń, kierujący pojazdem marki VW Jetta, 26 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego, z nieustalonych przyczyn na przejściu dla pieszych potrącił 9 – letnią rowerzystkę, również mieszkankę powiatu wieruszowskiego. Wskutek tego wypadku małoletnia z obrażeniami ciała została zabrana do szpitala. Jej życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Uszkodzony został również pojazd uczestniczący w wypadku. 26 – latek w chwili wypadku był trzeźwy. Dokładne okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.
W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje : Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze oraz o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu. Rozważmy wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy podczas postoju pojazdu szczególnie kiedy zapada zmrok. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami.

– Wypadek drogowy na S – 8 w Tyblach
wskutek nadmiernej prędkości doszło do wypadku drogowego.
Do wypadku doszło 1 maja 2017 roku przed godziną 17:00 na 123 km drogi ekspresowej S-8 / kierunek Warszawa / w miejscowości Tyble w gminie Sokolniki. Według wstępnych ustaleń, kierujący pojazdem marki Nissan Primera wraz z przyczepką lekką, 44 – letni mieszkaniec powiatu pajęczańskiego, wskutek niedostosowania prędkości do warunków ruchu stracił panowanie nad kierowanym pojazdem i uderzył w prawidłowo jadący pojazd marki Mazda kierowany przez 33 – letniego mieszkańca powiatu tarnowskiego. Wskutek tego wypadku dwie małoletnie pasażerki tego pojazdu wieku 3 miesiące i 3 – lata zostały zabrane do szpitala. Ich życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Uszkodzone zostały również pojazdy uczestniczący w wypadku. Na miejscu lądował również śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Kierowcy obu pojazdów w chwili tego zdarzenia byli trzeźwi. Dokładne okoliczności tego wypadku wyjaśniają policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje : Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze oraz o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego. Pamiętajmy także o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu. Rozważmy wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy podczas postoju pojazdu szczególnie kiedy zapada zmrok. Rozważmy też podróż pojazdem zwłaszcza wielkogabarytowym w czasie silnych podmuchów wiatru. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami.

– Tragiczny wypadek drogowy w „na starej ósemce” w Kopaninach
apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach
Do wypadku doszło 5 maja 2017 roku około godziny 12:00 na 218 km „starej ósemki” w Kopaninach w powiecie wieruszowskim. Z wstępnych ustaleń, kierujący pojazdem marki Daewoo Tico, 60 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego, z nieustalonych przyczyn stracił panowanie nad kierowanym pojazdem, zjechał na pobocze jezdni i uderzył w prawidłowo jadącego w kierunku Warszawy rowerzystę. Wskutek tego wypadku 47 – letni rowerzysta nieprzytomny z obrażeniami ciała został przetransportowany przez śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala, gdzie zmarł. Znacznemu uszkodzeniu uległy również pojazdy uczestniczące w tym zdarzeniu. Kierujący daewoo tico w chwili tego wypadku był trzeźwy. Od rowerzysty pobrano krew do badań. W miejscu wypadku odbywał się ruch wahadłowy. Za spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Wieluniu.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje : Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze oraz o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego. Pamiętajmy także o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu. Rozważmy wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy podczas postoju pojazdu szczególnie kiedy zapada zmrok. Rozważmy też podróż pojazdem zwłaszcza wielkogabarytowym w czasie silnych podmuchów wiatru. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami.

Opracował :
po. Oficer prasowy
KPP w Wieruszowie
st.asp. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments