Strofy o Ojczyźnie „od Tadeusza Kościuszki do Józefa Piłsudskiego”

Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Kępno Samorządowa Biblioteka Publiczna w Kępnie zorganizowała 24 maja konkurs recytatorski poezji i prozy patriotycznej Strofy o Ojczyźnie pod hasłem „od Tadeusza Kościuszki do Józefa Piłsudskiego”

 

Konkurs recytatorski „Od Tadeusza Kościuszki do Józefa Piłsudskiego”, jest kontynuacją wieloletniej tradycji organizowanego przez Hufiec ZHP Kępno konkursu poezji i prozy patriotycznej „Strofy o Ojczyźnie”.

W 2017 r. przypada  200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki – Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską, polskiego i amerykańskiego generała, niezłomnego bojownika  w walkach o niepodległość. Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności  i wzorem patrioty   nie tylko dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Uosabiał najlepsze wartości: tolerancję i równość; Thomas Jefferson, jeden  z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, nazwał Tadeusza Kościuszkę najprawdziwszym synem wolności, oddając mu hołd w związku z jego działalnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Uczczenie marszałka Józefa Piłsudskiego ma związek z przypadającą w 2017 r. 150. rocznicą urodzin – niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków. Józef Piłsudski był twórcą idei bliskiej współpracy narodów Międzymorza, utworzenia grupy państw z Europy Środkowo-Wschodniej, które stanowiłyby barierę przeciwko ekspansji sowieckiej Rosji i zabezpieczały niepodległość Polski. W okresie okupacji niemieckiej  i kilkudziesięciu lat władzy sowieckiej nad Polską marszałek Józef Piłsudski stał się symbolem nieugiętej walki o niepodległość oraz przykładem dla kolejnych pokoleń polskich patriotów.

Konkurs ma na celu propagowanie poezji i prozy mówiącej o postaciach Wielkich Polaków, doskonalenie warsztatu recytatorskiego, naukę prezentacji na szerokim forum, kształtowanie pozytywnych cech charakteru, umiłowanie Ojczyzny. Główne cele konkursu, to kultywowanie i nieustanne przypominanie walorów poezji i patriotycznych treści zawartych w utworach, mówiących o tragedii czasów wojny i bohaterstwie Polaków.

Pokazywanie postaci, które w niepowtarzalny sposób zapisały się w dziejach Polski.  Nie bez znaczenia  dla wychowania patriotycznego późniejszych i obecnych  pokoleń młodych Polaków była i jest twórczość, która wyraża wezwanie do walki, oporu i dumy. Żywotność tej twórczości jest niezaprzeczalna, ale niezbędne jest też jej kultywowanie i nieustanne przypominanie. Konkurs ma wieloletnią tradycję i cieszy się dużym uznaniem wychowawców i rodziców, biorących udział w przygotowaniach prezentacji. Popularyzacja prozy i poezji, idea patriotyzmu i umiłowania Ojczyzny, to hasła zawsze ważne i trwałe. Nigdy nie będzie dość przypominania o tym i kultywowania tradycji opartych na tych wartościach.

Pierwszy etap konkursu, to praca w zespołach klasowych, szkołach, gromadach zuchowych i drużynach harcerskich. Organizatorzy konkursu proponują, aby rekrutacja uczestników, dobór repertuaru i warsztaty przygotowujące do prezentacji odbywały się z udziałem rodziców i wychowawców oraz drużynowych.

Po przejściu eliminacji na szczeblu podstawowym (szkoły, klasy, drużyny i gromady) odbędą się finały konkursu na poziomie Hufca, który odbywa się cyklicznie przy współpracy z Samorządową Biblioteką Publiczną w Kępnie.

Uczestnicy dzielą się na cztery kategorie: klasy I-III szkoły podstawowej; klasy IV- VI szkoły podstawowej; – gimnazja; – szkoły ponadgimnazjalne.

Każdy uczestnik przygotowuje dwie prezentacje  – do 10 minut łącznie.

Jedna prezentacja dotyczyła Tadeusza Kościuszki, druga Józefa Piłsudskiego.

Uczestnicy konkursu i opiekunowie otrzymują dyplomy, zwycięzcy – nagrody ufundowane przez Gminy i Starostwo Powiatowe w Kępnie. Głównym wspierającym zadanie jest Gmina Kępno.

Konkurs odbył się 24.05.2016 roku, od godz. 10.00 w saloniku „ Między wierszami” Samorządowej Biblioteki Publicznej w Kępnie – wieloletniego współorganizatora imprezy.

Nad prawidłowym przebiegiem czuwało jury w składzie: Przewodnicząca – Lidia Luźniak, Maria Zięba – pracownik SBP i Dariusz Baranowski przedstawiciel Starostwa Powiatowego.

Jury miało nie lada zadanie i przyznało nagrody oraz wyróżnienia. Na konkurs zgłosiło się około 30 uczestników z terenu powiatu kępińskiego.

Zebranych  uczestników wraz z opiekunami witali dyrektor Samorządowej Biblioteki Publicznej im. Marii z Fredrów Szembekowej  i komendant Hufca ZHP w Kępnie hm. Wiktor Gruszka. Konkursowi towarzyszyła wystawa bohaterów konkursu. Życzę wszystkiego najlepszego, by wam się udało tak zarecytować wybrane utwory jak sobie zaplanowaliście. Jak będą jakieś błędy  to może jury nie zauważy albo przymknie oko, jury wcale groźnie nie wygląda, życzę powodzenia. – mówiła M. Wieczorek.

Ten konkurs wspólnie z biblioteką organizujemy od wielu lat. Dla nas konkurs to święto. Dzisiaj świętujemy  dwie ważne osobistości: T. Kościuszko i J. Piłsudskiego. O nich pisali poeci, pisarze, bo wolność jest najważniejsza ta osobista i wolność narodu. Jeśli ktoś się pomyli może wrócić do początku mówił W. Gruszka

Grupa I – I-III

I miejsce – Iga Rogowska, SP nr 3
I miejsce – Nadia Woźnica, SP Laski
II miejsce – Joanna Żłobińska, SP Laski
Wyróżnienie – Kacper Kamaszyło, SP nr 3
Wyróżnienie – Zofia Bogacz, SP Laski

Grupa II – IV-VI

I miejsce – Magdalena Skiba, SP nr 1
II miejsce – Sonia Pawlak, SP nr 3
III miejsce – Julia Urbaniak, SP nr 1
III miejsce – Julia Raczyńska, SP Perzów
Wyróżnienie – Sara Wróbel
Wyróżnienie – Nikola Małolepsza

Grupa III – gimnazja

I miejsce – Weronika Kowalek, Krążkowy
II miejsce – Aleksandra Sikora, Krążkowy
III miejsce – Julia Parzonka, Trzcinica
Wyróżnienie – Wiktoria Szczęsna
Wyróżnienie – Marlena Skórecka
Wyróżnienie – Aleksandra Żurawa

Grupa IV – szkoły ponadgimnazjalne

I miejsce – Kinga Szczupak, ZSP nr 1
II miejsce – Anna Lemiesz, ZSP nr 1
III miejsce – Bernadetta Zajączkowska ZSP nr 1

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments