Dzieci z wieruszowskich świetlic w projekcie „Żółty talerz”

Nawyki zdrowego żywienia kształtowane w ramach programu finansowanego ze środków Kulczyk Foundation to prawdziwa edukacja teoretyczna i praktyczna dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów ze świetlic Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w Wieruszowie.

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Wieruszowie od września 2016 roku realizuje projekt „Żółty talerz” finansowany ze środków Kulczyk Foundation (Fundacja Kulczyka). Projekt skierowany jest do dzieci objętych zajęciami świetlicowymi i wychowawczymi realizowanymi przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci mieszkańców Pieczysk, Wyszanowa, Mirkowa, Podzamcza i Wieruszowa.

Beneficjentami  projektu są również rodzice i ich prawni opiekunowie łącznie średnio uczestniczy 129 dzieci oraz 15 rodziców. Żółty talerz jest  programem wspierającym system żywienia dzieci i młodzieży w Polsce. Głównym celem projektu jest wyrobienie u dzieci i ich rodziców nawyków zdrowego żywienia  poprzez zajęcia szkoleniowe i warsztatowe oraz wspólne przygotowywanie posiłków oraz ich konsumowane.

Systematyczne zajęcia w szczególności praktyczne są znaczącym uzupełnieniem wyżywienia dzieci i młodzieży biorących udział w zajęciach świetlicowych. Poprzez wspólne przygotowywanie posiłków pokazujemy jak niewiele trzeba aby  potrawy były smaczne, kolorowe i przede wszystkim zdrowe.

Jednym z zadań w harmonogramie projektu było zorganizowanie pikniku promującego zdrowe żywienie. Znakomitą okazją do tego celu była I Ogólnopolska Olimpiada Dziecięcych Drużyn Pożarniczych  w Wieruszowie nad którą patronat objął m. in. Rzecznik Praw Dziecka. Nie zabrakło atrakcji takich jak malowanie twarzy, zajęć rękodzielniczych w tym malowania gipsówek.

Każde dziecko miało możliwość obdarowania upominkami, które odbierane były w specjalnym namiocie „Fortuna Szczęścia”. Oprócz informacji na temat zdrowego żywienia przekazywanych przez konferansjerów imprezy wszyscy zainteresowani mogli uzyskać informacje, przepisy kulinarne a nade wszystko kosztować przygotowanych przez beneficjentów projektu smacznych koktajli, owocowych szaszłyków, kolorowych kanapek i smacznych serków z owocami i warzywami w namiocie obsługiwanym przez dzieci i wolontariuszy.

Beneficjenci  projektu uczestniczący systematycznie w zajęciach przygotowali dla siebie również dodatkowy ciepły posiłek, który był szczególnie smaczny w tym deszczowym dniu.

Oprócz koordynatorów  projektu Doroty Pregiel, Pauliny Dąbrowskiej i Kamili Kukuły, uczestniczyli również przedstawiciele samorządów, „mali i duzi strażacy” mieszkańcy Wieruszowa. Wielokrotnie w czasie imprezy przekazywane były informacje o grantodawcach i zachęcające informacje do dalszego udziału  zajęciach, które zakończą się również plenerową imprezą na zakończenie wakacji.

Realizatorzy projektu Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w Wieruszowie serdecznie dziękuje w imieniu dzieci i opiekunów za możliwość zrealizowania zadań w projekcie „ Żółty talerz” ze środków finansowych uzyskanych od grantodawców tj. Kulczyk Fundation.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Mirków, Pieczyska, Wieruszów, Wieruszów-Podzamcze, Wyszanów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.