Czerwcowe zmagania bralińskich kolarzy na terenie kraju

Zawodził sprzęt, nie zawodnicy

W pierwszej połowie czerwca kolarze z UKS Sport Bralin rywalizowali m.in. w prestiżowych zawodach organizowanych w Jeleniej Górze przez Maję Włoszczowską, utytułowaną kolarkę górską.

Jelenia Góra Trophy Maja Race

JG Trophy Maja Race to jeleniogórski wyścig XC, który gwarantuje emocje, kolarskie sławy, najwyższy poziom sportowy i fantastyczną atmosferę. Od kilku lat w tej prestiżowej imprezie, której patronuje Maja Włoszczowska, biorą udział kolarze z Bralina. Podobnie było w tym roku.

4 czerwca 2017 r. w zawodach kategorii UCI HC, rozgrywanych w Parku Paulinum w Jeleniej Górze na bardzo wymagającej trasie, uznawanej za jedną z najtrudniejszych w Polsce, juniorka młodsza Milena Drelak zajęła 6. miejsce. W kategorii juniorów Kacper Kuropka musiał zejść z trasy z powodu defektu roweru. Jego rówieśnik Karol Przewdzięk ostatecznie uplasował się na 23. miejscu. Jako ostatnia na starcie stanęła Maja Drelak. Juniorka linię mety przekroczyła na 5. pozycji.

Bike Maraton UCI

Drugiego dnia zawodów kolarze UKS Sport Bralin startowali w 5. edycji Bike Maratonu. Tym razem pech nie oszczędził K. Przewdzięka, który jechał na wysokiej pozycji. Jego rower odmówił jednak posłuszeństwa, przez co młody zawodnik musiał długo maszerować do punktu technicznego. Powody do zadowolenia mieli tego dnia pozostali sportowcy. Trener Dariusz Drelak był 1. w kategorii masters, natomiast Maja i Milena zajęły kolejno 2. i 4. miejsce. Junior młodszy Mateusz Józefiak przekroczył linię mety jako 21.

W Darłowie na szosie…

W ten sam weekend Weronika Przewdzięk uczestniczyła w II Ogólnopolskim Kryterium Kolarskim o Puchar Burmistrza Miasta Darłowo. Był to jej debiut na szosie. Młodziczka w jeździe indywidualnej na czas była 18. Następnego dnia, w niedzielę, w wyścigu ze startu wspólnego uplasowała się na 15. pozycji.

… a w Olejnicy po lesie

Kacper Kuropka, zawodnik bralińskiego UKS-u, sprawdza się ostatnio w innej dyscyplinie niż kolarstwo – biegach. 6 czerwca uczestniczył w finale wojewódzkim XVIII Wielkopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Biegu na Orientację w Olejnicy (powiat Wolsztyn). Mieszkaniec Bralina, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie, spisał się tam znakomicie, zdobywając  indywidualnie 4. miejsce w blisko stuosobowej stawce. Każdy z zawodników musiał pokonać dystans 3,4 km i odnaleźć w terenie 15 punktów kontrolnych w jak najkrótszym czasie. W tej rywalizacji liczyła się jednak nie tylko szybkość, ale również bardzo dobra znajomość orientacji na mapie i umiejętność posługiwania się kompasem. Ponadto drużynowo wraz Hubertem Szeferem, Oskarem Tomaszkiem i Nikodemem Wylęgą Kacper zdobył srebrny medal. Trzy dni później, 9 czerwca, był 3. w II Integracyjnym Biegu ZSP nr 1 rozgrywanym na terenie Kępińskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Biała i Walim

W sobotę, 10 czerwca na Opolszczyźnie rozegrano VI Puchar Burmistrza Białej w Kolarstwie Górskim UCI. Zawody były jednocześnie 3. odsłoną Pucharu Polski. W. Przewdziek zajęła w rywalizacji 3. miejsce, Milena Drelak była 6., jej starsza siostra Maja – 2., zaś Tomasz Bryłka – 22. Kacper Łukianowski, bracia Maksymilian i Miłosz Markowscy, a także M. Józefiak i K. Przewdzięk nie ukończyli rywalizacji z powodu defektów sprzętu. Blisko czterokilometrowa trasa pokryta była błotem, które nie tylko skutecznie uniemożliwiało jazdę, ale również powodowało awarie rowerów. Kolejnego dnia T. Bryłka ścigał się w maratonie strefy MTB w Walimiu, gdzie zajął 4. miejsce.

Na Bike Maratonie w Górach Sowich

Na terenie Gór Sowich organizatorzy przygotowali trudną fizycznie i technicznie trasę, która liczyła w zależności od dystansu 27, 46 lub 71 km. Utrudnieniem dla zawodników był padający tego dnia deszcz i stosunkowo niska jak na tę porę roku temperatura.

Łącznie na starcie stanęło około 1000 zawodników, w tym pięcioro reprezentantów bralińskiego klubu. Trener Dariusz Drelak, Milena Drelak i Tomasz Bryłka zdecydowali się na dystans najkrótszy, czyli mini. W swoich kategoriach wiekowych zawodnicy zajęli odpowiednio 1., 3. i 7. miejsce.

Na trasę licząca 46 km, mającą 1600 m przewyższeń i poprowadzoną przez szczyt Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.), wyruszyli Karol Przewdzięk i Kacper Kuropka. Po długiej i wyczerpującej walce Karol na dystansie mega przyjechał na metę 6. open, tym samym zwyciężając w swojej kategorii. Największy tegoroczny pechowiec, K. Kuropka przebił dętkę i – by zostać sklasyfikowanym – zmuszony był biec z rowerem do mety przez 5 kilometrów. 17-latek ostatecznie zajął 7. miejsce.
Zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz więcej szczęścia w nadchodzących startach, które już w najbliższy weekend.

Jacek Kuropka

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bralin, Z kraju. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.