XV Posiedzenie łódzkiego KM RPO

Ekspert Forum Związków Zawodowych Piotr Morta uczestniczył w XV posiedzeniu Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego.

 

W posiedzeniu brał również udział Wolfgang Munch – wicedyrektor wydziału ds. Polski z DG Regio (Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej) Komisji Europejskiej. W swojej wypowiedzi negatywnie ocenił komunikację KM ze społeczeństwem.

Wywiad z ekspertem FZZ Piotrem Mortą na temat przebiegu XV posiedzenia łódzkiego KM RPO.

Co było tematem XV posiedzenia KM RPO w Łodzi?

Zasadnicze tematy XV posiedzenia KM RPO to: zmiany w kryteriach wyboru projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, informacja Departamentu Polityki Regionalnej na temat stanu realizacji programu na lata 2014-2020. Ponadto omówiona została proponowana zmiana regulaminu KM oraz zaprezentowano wyniki przeprowadzonego badania ewaluacyjnego zrealizowanego w 2016 r.

Zajmujecie się rozdziałem funduszy europejskich, czy Komisja Europejska to kontroluje?

Tak, oczywiście. W ostatnim, XV posiedzeniu Komitetu Monitorującego RPO Województwa Łódzkiego uczestniczył Wolfgang Münch z Komisji Europejskiej. Jest on zastępcą Dyrektora Wydziału ds. Polski w DG Regio (Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej) Komisji Europejskiej.

Jak przedstawiciel Komisji Europejskiej ocenił gospodarowanie środkami europejskimi w Województwie Łódzkim?  

Wolfgang Münch pozytywnie ocenił pozycję województwa łódzkiego w rankingu województw. Podkreślił, że w porównaniu z innymi województwami, łódzkie nie jest opóźnione we wdrażaniu. Jednak zaniepokoiło go małe zainteresowanie beneficjentów przy realizacji niektórych programów, co jego zdaniem należy przeanalizować na spotkaniach roboczych. Ocenił, że przedstawiona prezentacja była zbyt szczegółowa, że sprawozdanie jest dokumentem czysto administracyjnym, niezrozumiałym i nieprzystosowanym do odbioru przez społeczeństwo. Bardzo mocno podkreślił potrzebę zwrócenia większej uwagi na komunikację ze społeczeństwem. Ponadto wskazał na potrzebę komercjalizacji badań prowadzonych przez ośrodki naukowe i potrzebę aktywizacji firm przy realizacji programów współfinansowanych ze środków unijnych.

Jak twoim zdaniem środki unijne mogą wpłynąć na rozwój naszego regionu?

Koniecznie należy podjąć i prowadzić działania mające na celu usunięcie różnego typu przeszkód dla inwestycji w infrastrukturę transportową i energetyczną. Szczególną dynamikę rozwoju można uzyskać przez sektor budowlany. Kolejne wyzwanie to pokrycie obszarów gmin planami zagospodarowania przestrzennego.Miejscowe plany zagospodarowania pomimo tego, że często ulegają zmianom, powinny być spójne z dokumentami dotyczącymi planowania na poziomie regionalnym.

Firmy mogą wiele skorzystać na współpracy z uczelniami, konieczna jest więc aktywizacja w tym zakresie przedsiębiorstw. Tylko poprzez wspólne działania staną przed wyzwaniami gwarantującymi im rozkwit. Wzajemne zaufanie i współpraca na bazie pozyskanych środków unijnych jest gwarancją trwałego wzrostu gospodarczego w regionie. Wymaga to od przedsiębiorców i uczelni gotowości do prowadzenia wspólnej polityki według nowych, wspólnie uzgodnionych reguł.

Semestr europejski ma zagwarantować, że ośrodki naukowe i firmy będą prowadzić swoją politykę budżetową i gospodarczą zgodnie z przyjętymi wobec UE zobowiązaniami.

Ponadto pragnę zwrócić uwagę na fakt, że 2,5 mld zł to kwota, jaka w najbliższych latach ma zostać przeznaczona przez Ministerstwo Rozwoju na rozwój średnich miast. Opracowano, zapowiedziany w rządowej Strategii na rzecz  Odpowiedzialnego Rozwoju, pakiet działań dla miast. Jego główne elementy to wsparcie z funduszy europejskich, preferencje w lokowaniu inwestycji, a w szczególności stworzenie ułatwień dostępu do środków Funduszu Inwestycji Samorządowych, zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju.

W Zduńskiej Woli na konferencji, w której uczestniczyłem, wicepremier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że przygotowana przez Ministerstwo Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju określa nowy model rozwoju Polski, w tym rozwoju regionalnego – zrównoważonego, równomiernie obejmującego cały kraj i uwzględniającego różnorodność i specyfikę polskich miast, miasteczek i wsi. Zdaniem wicepremiera, każdy obszar naszego kraju musi być włączony w procesy rozwojowe, przez zidentyfikowanie i wsparcie jego indywidualnych zasobów i unikalnego potencjału.

Podsumowując, można z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że efektywnie działające podmioty gospodarcze przy wsparciu sprawnych samorządów, korzystając z oferty unijnej i rządowej, mogą zrobić wiele dla lokalnych społeczności.

E.Tomaszek

Rozmawiałem z Piotrem Mortą, ekspertem FZZ w KM RPO Województwa Łódzkiego

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments