Bez chleba żyć się nie da

13 sierpnia w niedzielę w Myjomicach – Ostrówcu odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne.

 

 

Święto Plonów gminy Kępno, którego współorganizatorami były sołectwa Myjomic i Ostrówca rozpoczęło się  Mszą świętą, koncelebrowaną przez proboszcza  parafii ks. Bolesława Głuszko.

Na ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych przybyli rolnicy, mieszkańcy Gminy Kępno, samorządowcy na czele z Gospodarzem Dożynek Burmistrz Piotrem Psikusem, sołtysi Myjomic i Ostrówca: Panie   Ewa Wrzyszcz i  Monica Kaczmarek oraz zaproszeni goście. barwny Wszyscy mogli podziwiać barwny korowód dożynkowy, scenki dożynkowe, śmieszne napisy i pokaz maszyn rolników z Gminy Kępno. Również mieszkańcy sołectw  pracowali nad wystrojem swoich posesji prześcigając się w pomysłach.

Rolę starostów Święta Plonów  pełnili: pani Jolanta Gola z Myjomic i pan Roman Żymełka z Ostrówca. Korowód dotarł pod Dom Ludowy w Myjomicach, następnie na stadionie sportowym  rozpoczęła się oficjalna część obrzędu dożynkowego z udziałem zespołu „Doruchowianie” z przekazaniem na ręce burmistrza przez starostów dożynek bochna chleba z tegorocznych zbiorów. Burmistrz przyrzekł chleb dzielić sprawiedliwie, aby nie zabrakło go na żadnym kępińskim stole.

Były krótkie wystąpienia zaproszonych gości. M.in. głos zabrała Pani Marzena Wodzińska – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego,  Poseł na Sejm RP Andżelika Możdżanowska oraz przedstawiciele Senatora Łukasza Mikołajczyka i Poseł na Sejm RP Bożeny Henczycy.

W swoim przemówieniu Burmistrz  Kępna Piotr Psikus podkreślił, że ” Uprawa roli to praca bardzo ciężka, tym bardziej cieszymy się, że pogoda dopisała  podczas zbiorów i podczas dzisiejszej uroczystości. Jeszcze cztery tygodnie temu zastanawialiśmy się czy ten termin dożynek nie jest ustalony za szybko,  bo było mokro, wilgotnie, wietrznie.  A w ciągu dwóch tygodni w Kępnie odbyły się żniwa. Niektórzy z nas pamiętają, jak jeszcze kilkanaście lat temu wyglądały żniwa. Dzisiaj nawet ksiądz w kościele mówił, że 7,5 ha, to nie jest gospodarstwo, to można  wydzierżawić. Jadąc w korowodzie dożynkowym zastanawialiśmy się ilu jeszcze  w Myjomicach i Ostrówcu jest gospodarzy żyjących z pracy na roli, może  czternastu, nie więcej. Zmienia się polska wieś” – mówił Gospodarz Dożynek.

Organizatorzy Święta Plonów przygotowali poczęstunek, zadbali również o  część artystyczną. Na scenie wystąpiły najpierw dzieci  ze Szkoły Podstawowej w Myjomicach, a następnie  kabarety: Niezła Paka i  EWG.   Gwiazdą wieczoru był Ivan Komarenko, były członek grupy Ivan i Delfin. Koncert wokalisty zgromadził prawdziwe tłumy.  Artysta zaśpiewał swoje największe hity. Oczywiście nie mogło zabraknąć piosenki  „Jej czarne oczy”. Iwan zaśpiewał również jedną z nowszych piosenek, bardzo piękną zresztą  piosenkę „Dom na wiślanym brzegu”.

…”Lecz w końcu swój znalazłem dom, przytulny własny cichy kąt, gdzie gra muzyka i cudownie pachnie chleb. Chcę krąg przyjaciół witać w nim, marzenia snuć na dalsze dni i z okien patrzeć na wiślany piękny brzeg”…

Imprezę dożynkową  zwieńczyła zabawa taneczna.
Do zobaczenia przyszłym roku!

Anna Świegot

Foto/Film: E. Tomaszek, P. Kołodziejczyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno, Myjomice, Ostrówiec. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.