Festiwal Trzech Kultur w Kępnie

W Kępnie  w dniach 25- 27 sierpnia 2017 roku ( piątek , sobota, niedziela) miał miejsce Festiwal Trzech Kultur. Przez trzy dni w Kępnie odbywały się różne wydarzenia. W piątek odbyło się otwarcie festiwalu oraz spektakl, w którym Ruth Pradess opowiedziała swoją historię życia.

 

W sobotę otwarcie wystawy ”Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Niedziela to międzynarodowe i wielokulturowe spotkania: spotkanie ekumeniczne modlitwa trzech wyznań  pod Synagogą; Konferencja Międzynarodowa – Międzykulturowe zrozumienie wyrasta z historii, wieczorem koncert finałowy – „75 lat temu Antośka zjawiła się w Kępnie”.

Festiwal Trzech Kultur – wyjątkowe wydarzenie kulturalno- edukacyjne, organicznie związane z niezwykłymi dziejami Kępna przez historię miasta, w którym przez kilka wieków żyli zgodnie  wyznawcy trzech religii i poprzez historię Alojzego Plewy spod kępińskiej wsi Kliny i Antośki. – Ruth Pradess, która  mieszkała w czasie u Państwa Plewów, a dzisiaj po raz drugi przyjechała do Kępna i jest z nami. Festiwal zaplanowano jako interdyscyplinarne wydarzenie.  Miasto i gmina Kępno, w których przeszłości odnaleźć można dziedzictwo żydowskie i niemieckie świętowało swoją wielonarodową historię, wpisując ją we współczesny polski kontekst społeczny. Festiwal Trzech Kultur związany jest z niezwykłymi dziejami miasta Kępna.

Otwarcie festiwalu 

W Kępnie  w piątek  godz. 17:30 rozpoczął się na kępińskim Rynku Festiwal Trzech Kultur. Otwarcia Festiwalu dokonał  Burmistrz Piotr Psikus. „ Witam wszystkich przybyłych do naszego Kępna w Wielkopolsce. Dla niektórych tutaj kończy się Wielkopolska, a dla jadących od południa zaczyna się Wielkopolska. Dla nas Kępno  to nasza mała ojczyzna.

W naszej małej ojczyźnie serdecznie witam gości przyjaciół z Izraela na czele z panią Ruth Pradess, gości z Niemiec z Bayreuth ( Bawaria). Tak jak zapowiedział pan Mateusz powiedział w Kępnie po raz pierwszy odbywa się Festiwal Trzech Kultur. Festiwal mam zaszczyt otworzyć w towarzystwie znamienitych gości:  Ministra Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Derę, Senatora RP Łukasza Mikołajczyka, Poseł na Sejm RP Bożenę Henczycę, Poseł na Sejm RP Jerzego Kozłowskiego, oraz przedstawiciela Ministra Jana Dziedziczaka dyrektor biura posła J. Dziedziczaka Żanetę Lasiecką-Stodolną z mężem Markiem.

Kępno to miasto zgodnie zamieszkałe przez setki lat przez Żydów, Niemców i Polaków, którzy prowadzili tu swoje działalności gospodarcze, swoje interesy, rozwijali nasze miasto, naszą Ziemię Kępińską.

Po 1945 roku pozostały tu pamiątki, obiekty po nacji niemieckiej i nacji żydowskiej. Największym pomnikiem upamiętniającym pobyt i życie przez kilka stuleci na terenie Kępna jest budynek po byłej Synagodze stanowiący własność samorządu od 1998 roku. Po nacji niemieckiej pozostał Kościół Ewangelicki.

Festiwal Trzech Kultur to złączenie z jednej strony historii naszej ziemi od stuleci zamieszkałych przez te trzy nacje, a z drugiej strony to osobista historia  Alojzego Plewy i Ruth Pradess. Inspiracją Festiwalu  Ruth Pardess, którą rodzina Plewów ukrywała przez okres niemal całej II Wojny Światowej na terenie swojej nieruchomości.

Alojzy Plewa mieszkaniec Ziemi Kępińskiej  jako jeden ze Sprawiedliwych wśród narodów świata zasadził drzewo w Izraelu w 1978 roku. Podziękujmy panu Alojzemu za jego bohaterską postawę. W okresie okupacji, w Klinach wówczas 2-letnia żydówka była ukrywana przez jedną z rodzin. Obecnie pani Ruth Pardess ma blisko 80 lat i jest znaną w Izraelu tancerką. Festiwal Trzech Kultur uważam za otwarty.

Tradycja żyje w nas i pokazuje, jak bogaci jesteśmy w historię. Inicjatywa „Festiwalu Trzech Kultur”  została doceniona przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i uzyskała dotację.  Festiwal Trzech Kultur dofinansowany został w ramach realizacji zadania publicznego współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Dyplomacja Publiczna 2017 – komponent „Wymiar samorządowy i obywatelski polskiej polityki zagranicznej 2017”. Otrzymano dotacje w kwocie 148 tysięcy złotych.

Panią Ruth zaproszono na scenę. Warsztaty taneczne Pani Ruth będzie prowadzić przez kilka dni i  uczyć tańca młodych mieszkańców gminy, a także sama zaprezentuje swoje umiejętności na spotkaniach z mieszkańcami.

Aktualnie Ruth Pardess jest na emeryturze, ale przez lata wykształciła kilka pokoleń artystów.  Przybycie do Kępna Ruth Pardess – Antośki wraz z jej wzruszającą historią oraz artystów z Izraela, Polski i Niemiec sprawi, że to wydarzenie, na które wszyscy czekają, będzie niezapomniane. Burmistrz wręczył pani Ruth bukiet kwiatów.

Witajcie w Kępnie. To wszystko jest jak cud. Dziękuję za tak liczne przybycie i piękne kwiaty.

Kępno to miasto, w którego przeszłości odnaleźć można dziedzictwo żydowskie i niemieckie. Miasto celebruje swoją wielonarodową historię, wpisując ją we współczesny polski kontekst społeczny „Festiwalu Trzech Kultur”. Brakuje mi słów aby to wszystko wyrazić, jedyne co mogę zrobić to wyrazić to tańcem. Dziękuję za moje życie, za życie mojej rodziny, które zaczęło się od tamtego momentu. Dziękuję, że mnie wychowywaliście i opiekowaliście się mną w czasie okupacji.

Spróbujcie tak jak ja otworzyć ręce tak zrobił Alojzy Plewa. Ryzykował życiem a także życie ryzykowała  jego rodzina. To nie łatwo mieć otwarte ręce i serce dla drugiego człowieka kiedy ryzykujemy swoim życiem. To jest jak iskra. Wszyscy jesteśmy iskrami na niebie. Dzisiaj wieczór szabatu, zaświecamy świecę. Zróbmy to samo. Wyciągnijmy prawą rękę prześlijcie światło innym. Razem prześlijmy światło do oczu, do serca, do Synagogi, kościoła katolickiego, kościoła protestanckiego, nawzajem dla siebie i na wszystkie strony świata.”

Wszyscy razem przekazywali światło pokoju, a potem zaprosiła wszystkich do zabawy do wspólnego tańca. Pani Ruth ze sceny pokazywała ruchy,  wszyscy goście z Izraela ruszyli do tańca i zachęcili do tańca zebranych na Kępińskim Rynku. Potem wszyscy udali się do kina.

MaŁa- zdj. MaŁa, KG

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.