Kępiński sprawiedliwy

W sobotę 26 sierpnia 2017 r. w Muzeum Ziemi Kępińskiej im.T P. Potworowskiego dokonano otwarcia wernisażu wystawy „Kępiński Sprawiedliwy wśród narodów świata” połączone z lekcją edukacyjną. Udział w wernisażu wzięła Ruth Pardess, której historia nierozerwalnie łączy się z Kępnem, jej rodzina i przyjaciele, Burmistrz MiG Kępno Piotr Psikus, prezes TMZK Marian Lorenz i licznie zebrani mieszkańcy Kępna.

Ruth miała dwa i pół roku, kiedy matka uratowała ją z getta, oddając obcemu mężczyźnie – Alojzemu Plewie mieszkającemu nieopodal Kępna. Po długich latach milczenia Ruth, obecnie ceniona izraelska artystka i pedagog, która była gościem honorowym Festiwalu Trzech Kultur w Kępnie, zdecydowała się opowiedzieć o tych wydarzeniach. Wystawa w muzeum wernisaż wystawy związanej z Alojzym Plewą i Ruth Pardess.

Wernisaż Wystawy „Kępiński Sprawiedliwy” to kolejna część festiwalu, Muzeum Ziemi Kępińskiej im. TP. Potworowskiego, jak zawsze na najwyższym poziomię. Świetnie przygotowana wystawa, we współpracy z Panem Marianem Lorenzem.

Pani Ruth bardzo ciepło witała się z wszystkimi, którzy przybyli na wystawę. Burmistrza obdarowała prezentem, który używany jet podczas szabatu. Zebranych licznie witał obecny na wystawie Burmistrz Piotr Psikus. Sobota to drugi dzień Festiwalu Trzech Kultur. Wczorajszy dzień był bardzo udany. Mam nadzieję, że dzisiejszy będzie również udany – mówił burmistrz.

Dzisiaj otwierany wystawę „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Ci co uczestniczyli wczoraj w spektaklu poznali historię życia Ruth Pradess. – mówił Burmistrz P. Psikus i zaprosił do obejrzenia wystawy. O wystawie opowiedział kustosz tej wystawy Marian Lorenz.

W hebrajskim mówimy szabat szalom. Tak też wszyscy się pozdrowili.

Bardzo mi miło, że mogę państwu przedstawić w zarysie historię rodziny Ruth Pardess przedstawioną na fotografii. Towarzystwo Miłośników Ziemi Kępińskiej corocznie przeprowadza konkurs Dzieje Ziemi Kępińskiej. W ramach konkursu Dzieje Ziemi Kępińskiej uczestnicy konkursu opracowują biogramy znanych ludzi z terenu Powiatu Kępińskiego. Wśród nich powstał biogram poświęcony Alojzemu Plewa, który uratował Ruth Pardess.

Myślę, że dzisiejsze otwarcie wystawy jak również wcześniejsze oglądanie spektaklu da oglądającym dopełnienie wiadomości o wojennych losach Ruth Pardess. Dzisiaj w skrócie chciałbym przedstawić pomnik rodziny, losy pani Ruth jak również powiedzieć, że symbolem uhonorowania osób, które przyczyniły się do ratowania życia Żydów w tragicznym dla nich okresie okupacji niemieckiej jest medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata „Medal ten został ustanowiony dekretem Knesetu w 1963 roku, jako najwyższe cywilne odznaczenie nadawane nie-Żydom, ale dla ludzi, którzy swym postępowaniem i godnej bohaterskiej postawie ratowali Żydów przed zagładą w czasie II wojny światowej. Uprawnieni do składania wniosków o przyznanie tytułu są sami uratowani albo ich bliscy.
Napis na medalu, pochodzący z Talmudu brzmi: „Kto ratuje jedno życie-ratuje cały świat „Kapituła Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem przyznaje wyróżnienia osobom i rodzinom, które z narażeniem nie tylko własnego życia ale również swoich bliskich ratowały życie z holocaustu podczas II wojny światowej. Wyróżnieni medalem i dyplomem honorowym „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” mieli prawo do zasadzenia własnego drzewa w parku przyległym do siedziby Instytutu, zwyczaju zaniechano z powodu braku miejsca, a nazwisko zapisane jest na Murze Honorowym w Ogrodzie Sprawiedliwych w Yad Vashem. Osoba, która została uznana za „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata” otrzymuje stosowny certyfikat oraz honorowe obywatelstwo państwa Izrael. Polacy są na pierwszym miejscu listy odznaczonych przez państwo Izrael za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej, spośród 51 krajów .Wśród osób odznaczonych medalem znajduje się Alojzy Plewa, mieszkający w Klinach, który przechowywał w okresie wojny dziecko żydowskie pod nazwiskiem Antosia Choroszczyńska, bezinteresownie i z narażeniem własnego życia . W 1978 roku Ruth Pardess, zwróciła się do Yad Vashem o przyznanie Alojzemu Plewie tytułu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Instytut przyznał ten tytuł i medal, który został wręczony w Izraelu w 1978 roku – mówił M. Lorenz

Moja mama już po wojnie odnalazła Pana Alojzego i ona sprowadziła go do Izraela. Dzięki temu on mógł uzyskać to wyróżnienie. On był bardzo skromnym człowiekiem, to moja mama uznała, że on musi być wyróżniony, bo jest odważnym człowiekiem- mówiła podczas wernisażu Ruth Pardess.

Wystawa w kępińskim muzeum poświęcona jest historii Ruth Pardess z Izraela, która w czasie II wojny światowej ukrywana była przez rodzinę w podkępińskich Klinach i Alojzemu Plewa, który który ją uratował. Jej historia wzrusza i wzbudza wiele emocji.
Medal będzie prezentowany na konferencji naukowej w Kinie Sokolnia. W Jerozolimie przy Instytucie każdy sprawiedliwy sadzi drzewo symbol bohaterskiego czynu. Spośród wyróżnionych 25% to Polacy. Jest to w sumie 6607 osób. Wyróżnieni pochodzą z 51 krajów świata. Wyróżnienie medalem to uznanie dobra, które daje nadzieję na przyszłość całej ludzkości mówiła ambasador Izraela.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments