Koncert finałowy Festiwalu Trzech Kultur

W niedzielę 27 sierpnia zwieńczeniem Festiwalu Trzech Kultur odbył się wieczorem wielki koncert na kępińskim Rynku. Bardzo licznie zebrani zaproszeni  goście i mieszkańcy Ziemi Kępińskiej  uczestniczyli w tym niezwykłym wydarzeniu, wieczór ten zapewne przejdzie do historii i zapewne wszyscy będą go długo wspominać .

 

Od trzech dni Kępno jest miejscem, gdzie odbywa się Festiwal Trzech Kultur. Wspominamy szereg wydarzeń z ostatnich dni : konferencję naukową, wystawę w muzeum, spektakl w kinie, dzisiejsza modlitwa pod kępińskim budynkiem Synagogi, gdzie wspólnie  rabin, pastor i ksiądz proboszcz J. Palpuchowski modlili się o pokój, o współpracę, o to by wszystko nas łączyło a nie dzieliło. Przez te trzy dni wspominano wszystko co tworzyło naszą Ziemię Kępińską od 1661 roku, To, że tu żyły zgodnie współpracowały i współgospodarzyły nacje żydowska, niemiecka i polska, i budowały naszą teraźniejszość, a nam przyszło budować wspominając przeszłość, budować przyszłość naszej Ziemi Kępińskiej.

Festiwal to nie tylko historia Ziemi Kępińskiej, nie tylko bieżące wydarzenia, ale promocja naszego miasta, naszej ziemi. Liczna obecność państwa dowodzi, że warto takie festiwale organizować.  Organizacja festiwalu to bardzo duży wysiłek dla wielu osób wspierających, instytucji zewnętrznych, zaangażowanie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, pracowników urzędu. Za chwilę wystąpią trzy chóry z Izraela, Niemiec i Polski. Towarzyszyć im będzie prawie 60 – osobowa Orkiestra  Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej. Całość prowadzić będzie Issaak Tavior, zapraszam. Drugim elementem festiwalu to historia Alojzego Plewy Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, który w czasie wojny, okupacji, przechowywał, ukrywał wtedy 2 letnią Ruth  nazwaną i ochrzczoną imieniem Antośka dziś Ruth Pardess jest z nami i w programie zatańczy dla nas  -mówił burmistrz Piotr Psikus.

Wydarzenie bez precedensu niezwykłe jeśli chodzi o liczbę artystów, którzy pojawili się na scenie, jak i bogaty  repertuar, który przygotowano specjalnie na to wydarzenie. W koncercie wystąpiły połączone chóry z Gittitt, Mate Asher, Misgav z Izraela, Zamirchor z Bayreuth z Niemiec i Polski chór Cantamus z Kępna, które zaśpiewały przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją izraelskiego kompozytora i dyrygenta Issaka Taviora.

W programie znalazły się utwory pierwszy to Uwertura akademicka Johannesa Brahmsa, kolejny utwór Maxa Brucha doskonale wpisał się w festiwalową przestrzeń, to kompozytor interkulturowy utwór to modlitwa nosi tytuł Kol Nidrei na wiolonczelę i orkiestrę partię solową na wiolonczeli  zagrał Piotr Łyszczosz. Kolejny utwór kompozycja Issaaka Taviora to Solomon Wisdom ( Mądrość Salomona) oratorium na chór i orkiestrę. Na scenę weszły chóry z Izraela i z Niemiec. Partię solową zaśpiewali Baier Barbara ( sopran) i James Clark ( tenor). Niezwykle muzyczne doświadczenie wprowadzenie w duchowość kompozycji  otworzyło zebranym na kultury jakie przeżywamy na Festiwalu Trzech Kultur.

Pani Daria odczytała psalmy: Księgę przysłów; Pieśni nad pieśniami i inne. Dalej zebrani wysłuchali kompozycji  Johna Wiliamsa,  a był to fragment ścieżki dźwiękowej  z Listy Schindlera  na skrzypce i orkiestrę. Partię solową na skrzypce zagrał Jakub Śmigielski a na scenie zatańczyła Ruth Pardess razem z dwoma tancerkami z Kępna. Wrażliwość w każdej kulturze jest podobna, że muzyka wytwarza w człowieku niepisany powód żeby śmiać się i płakać bez powodu. Zadziwiające jest to, że słysząc muzykę każdy człowiek może znaleźć te powody w sobie, a mimo wszystko w tym poczuciu wspólnoty  w tym uczestniczymy.

Pan Ruth Pardess jest psychoterapeutą, specjalizuje się w terapii ruchem. Artystka i pedagog jest również badaczem folkloru ekspertem w dziedzinie tańców społeczności etnicznych i tańca rytualnego jako narzędzia komunikacji kulturowej. Owacyjnie nagrodzono występ Ruth Pardess, której na scenie towarzyszyły dwie młode tancerki z Kępna. Do dwóch chórów na scenie dołączył męski chór Cantamus z Kępna.

Następna kompozycja Issaka Taviora  to The  Vision of The Dry Bones na chór i orkiestrę. Kolejna to kompozycja  Giuseppe Verdiego Tacea la notte placida z Trubadura na sopran i orkiestrę. Oraz tego samego kompozytora Va pensiero z Nabucco na chór i orkiestrę. Na zakończenie dwie pieśni Hewenu Shalom oraz Hava  Nagila z tańcem  Ruth Pardess.

Festiwal Trzech Kultur był ściśle związany z niezwykłymi dziejami miasta, w którym przez kilka wieków żyli zgodnie wyznawcy trzech religii. Jego inspiracją była historia kępnianina – Alojzego Plewy, Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, który podczas wojny uratował z getta dwuletnią żydowską dziewczynkę Ruth Pardess. Od tamtej chwili minęło 75 lat. Dziś jest ona cenioną izraelską artystką, która wzięła udział w tym wydarzeniu. Wydarzenie uświetniło wręczenie podziękowań wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się  do organizacji festiwalu. Festiwalowi towarzyszył  także jarmark wyrobów artystycznych i kulturalnych. Zwieńczeniem całości był koncert Micromusic.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments