Petycja do burmistrza Wieruszowa w sprawie lokalizacji kontenerów socjalnych  na ulicy Nowej

Już nie tylko strona na Facebooku pn. „Nie dla kontenerów na ul. Nowej”, ale pojawiła się nowa forma protestu polegająca na sformułowaniu petycji do burmistrza i opatrzenie jej na dzień wczorajszy (15.08.2017) 123 podpisami osób zamieszkujących na tej ulicy.

 

Mieszkańcy formułują żądania zmiany decyzji i wyrażają głęboki żal, że tak istotna dla nich sprawa nie została z nimi skonsultowana. Warto więc może przybliżyć panu burmistrzowi czym są konsultacje i że z pewnością nie dotyczą tylko spraw związanych ze zmianą nazewnictwa ulic.

„Konsultacje społeczne to proces, w którym przedstawiciele władz (każdego szczebla: od lokalnych po centralne) przedstawiają obywatelom swoje plany dotyczące np. aktów prawnych (ich zmiany lub uchwalania nowych), inwestycji lub innych przedsięwzięć, które będą miały wpływ na życie codzienne i pracę obywateli. Konsultacje nie ograniczają się jednak tylko do przedstawienia tych planów, ale także do wysłuchania opinii na ich temat, ich modyfikowania i informowania o ostatecznej decyzji. Konsultacje społeczne to sposób uzyskiwania opinii, stanowisk, propozycji itp. od instytucji i osób, których w pewien sposób dotkną, bezpośrednio lub pośrednio, skutki proponowanych przez administrację działań.”

Mieszkańcy ul. Nowej będą także żądać spotkania z burmistrzem i radnymi w tej sprawie. Nie można mieć wpływu na to, kto zostaje naszym rodzicem, ale już na to, kto zostanie naszym sąsiadem na wiele lat z pewnością tak.

Poza tym zarzucają całkowity brak informacji w tym temacie, zaniechanie pewnych procedur, stawianie przed faktami dokonanymi i z pewnością nie życzą sobie, aby włodarz tego miasta zamiast rozwiązywać drażliwe problemy społeczne je personalizował, atakując osobiście i przy pomocy swego otoczenia osoby mające na ten temat inne zdanie, swoje racje i odwagę ich przedstawiania. Takie działania, jakie wykonuje pan burmistrz są w opinii   mieszkańców ul.  Nowej i społeczeństwa tutejszego zdecydowanie niegodne urzędu i funkcji jaką sprawuje. Zdaniem bardzo dużej grupy mieszkańców trzeba poważnie zastanowić się nad ewentualnym zorganizowaniem referendum odwoławczego, a już zdecydowanie oddać głos w wyborach na innego kandydata.

A co do lokalizacji kontenerów socjalnych możemy szanownemu panu burmistrzowi już na dzień dzisiejszy wskazać kilka innych terenów będących własnością Gminy Wieruszów.

Nie wiemy, jakie środowiska będą w nich zamieszkiwać więc konieczny jest przede wszystkim dialog i rzetelna informacja. Wieluń np. zlokalizował je na obrzeżach miasta, inne miejscowości podobnie.  Żądamy spotkania, rozmowy i przede wszystkim informowania społeczeństwa o planach władz samorządowych.

Poniżej treść petycji jaka zostanie dostarczona panu burmistrzowi.

 

Szanowny Panie Burmistrzu
W imieniu mieszkańców i przedsiębiorców z ulicy Nowej zwracamy się do Pana Burmistrz Rafała Przybyła i władz gminy Wieruszów z żądaniem o zmianę lokalizacji kontenerów socjalnych mających znaleźć się na ulicy Nowej w Wieruszowie.

Uważamy, że zostanie zakłócony ład i porządek na naszej ulicy. Pogorszą się warunki naszego życia a nasze mieszkania, domy mogą zostać uznane za mniej atrakcyjne, z czym wiążą się straty finansowe spowodowane obniżeniem wartości naszych, mieszkań, domów.
Przede wszystkim obawiamy się o nasze bezpieczeństwo. Z praktyki wiadomo, że w takich kontenerach mieszkają osoby nadużywające alkohol, często z niechlubną reputacją. Nasz blok jest nowym budynkiem w którym w większości mieszkają młodzi ludzie, jest bardzo duża ilość małych dzieci. Boimy się o swoje bezpieczeństwo, naszych rodzin i naszego mienia.

W gminie Wieruszów jest wiele miejsc , gdzie takie kontenery mogłyby staną . W innych miastach podobne kontenery są ustawiane na obrzeżach miast z dala od skupisk ludzi i bloków mieszkalnych. Dlaczego gmina Wieruszów ustawia swoje kontenery w centrum miasta?

Jesteśmy bardzo rozczarowani tym, że nikt nie konsultował z nami tej sprawy. Dlaczego nikt nie zapytała nas o zdanie ? Pan Burmistrz wielokrotnie powtarzał, że wszystkie sprawy chce konsultować z mieszkańcami a swoje decyzje uzasadnia opiniami mieszkańców gminy. Dlaczego w tym przypadku tak nie jest ? Czy mieszkańcy ulicy Nowej są mniej ważni? Ulica nowa jest spokojną ulicą, przy której znajduje się piękny park z dużym placem zabaw dla dzieci, na który przychodzą rodzice z dziećmi z całego miasta. A władze miasta chcą z drugiej strony postawić kontenery socjalne ! My mieszkańcy ulicy Nowej dbamy o swoje tereny, które mamy dookoła siebie. Nie pozwolimy na zniszczenie tego, na co pracujemy własnoręcznie. Nie zapominamy o działkowiczach, którzy również boją się o swoje działki, na których często tak ciężko pracują, aby mieć kawałek swojego zacisza.

Niech Pan zacznie się liczyć z głosem mieszkańców gminy, której jest Pan w końcu gospodarzem. W załączeniu lista z podpisami mieszkańców oraz przedsiębiorców z ulicy Nowej, którzy sprzeciwiają się usytuowaniu kontenerów socjalnych przy ulicy Nowej w Wieruszowie.

***

 

Powyższą petycję na dzień 15 sierpnia 2017 r. podpisało 123 osoby, w tym niżej podpisana

Mieszkanka ulicy Nowej
Anna Świegot

*zdjęcie poglądowe

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

13 odpowiedzi na „Petycja do burmistrza Wieruszowa w sprawie lokalizacji kontenerów socjalnych  na ulicy Nowej

 1. Łysy102 pisze:

  Pani Aniu, zawsze pani rzetelnie opisuje naszą Polskę ale tutaj opowiedziała się Pani po jednej stronie sporu. Czy występuje tutaj pani jako redaktorka czy mieszkanka?

  • Naczelny pisze:

   Jako mieszkanka. Ale jestem też wydawcą gazety. Coraz głośniej mówi się o referendum – bardzo mnie to cieszy jako Mieszkankę Wieruszowa.

 2. Anonim pisze:

  a może zapytać niektórych, czy powinni mieszkać w mieszkaniach komunalnych? które remontuje się ze środków podatników a zajmują stanowiska zastępców i mają wysokie dochody. Może te osoby powinny wreszcie zakupić sobie działkę , wybudować dom a to mieszkanie komunalne zwolnić i dać tym biedakom którym chce się dać kontener. Zamiast siać ferment to pokazać tę swoją wielkoduszność.

 3. Anonim pisze:

  Sprzedało się działkę budowniczym domów za bezcen więc teraz szybko trzeba ludzi z małych domków przenieść do jeszcze mniejszych domków. Te malutkie domki proponuję zlokalizować naprzeciw posiadłości pana włodarza tam jest sporo miejsca a zresztą dużo go nie zajmą i nikomu nie będą przeszkadzać i problem zniknie.

 4. głos w dyskusji pisze:

  Tworzenie takich specjalnych miejsc dla tych osób nie ma specjalnego sensu. Nie jest również tak, że je ktoś dyskryminuje, tylko to właśnie oni swymi postawami i dzianiami doprowadzają do tego, że następuje proces pewnej izolacji i nie ma się czemu dziwić. O wiele lepszym rozwiązaniem jest dosłowne rozsianie ich skupisk wśród społeczeństwa a nie kumulowanie w jednym miejscu. Bycie razem im nie sprzyja i powoduje niesamowite konflikty w których ich sąsiedzi z oczywistych względów nie chcą uczestniczyć. Tworzenie takich gett przez władze gdziekolwiek one by nie były będą budziły protesty społeczne, ale władze jak zwykle idą po najmniejszej linii oporu próbując jeszcze przy tym zbić swój kapitał z reguły wyborczy, ale ten kij ma więcej niż dwa końce.i czasami zamienia się w procę rażąc wszystkich na około jak popadnie. A co zrobimy jak nam ześlą muzułmanów?

 5. młodzian pisze:

  Zgadzam się z przedmówcą. Gdy się na to spojrzy z innej strony to wyraźnie widać że nie kto inny tylko władza, burmistrz dyskryminuje, stygmatyzuje tych ludzi wydziela im specjalne strefy i puszkuje w kontenerach pod płoszczykiem niesamowitej dobroci, wywołując przy tym dodatkowe konflikty społeczne a w tle gdzieś tam szwenda się pewien dziwny przetarg i być może nie o tych ludzi chodzi, tylko wiadomo o co a obrona władzy przez pewnych ludzi jest wysoce zastanawiająca.

 6. mieszczuch pisze:

  Poczytałem sobie wpisy na pewnych profilach, stronach fb i dochodzę do wniosku, że dyskusja w wykonaniu namiestników lokalnej władzy medialnej i wykonawczej w osobach państwa P. jest fantastycznie beznadziejna. Swoich dyskutantów którzy maja inne zdanie jak zwykle wysyłają do apteki lub lekarza, wyciągają jakieś haki i sytuacje sprzed lat przedstawiają je na dodatek tylko w ich świetle co w tym istotnym problemie nie ma żadnego znaczenia a za żadne skarby nie dotykają jego istoty. Po prostu brak kontrargumentów bojaźń przed uzasadnioną krytyką zastępują obrażaniem, ale to już chyba poza paroma przyd….mi nie robi na nikim wrażenia a obrażani powinni poczynić odpowiednie kroki prawne. Uczenie kultury przez portfel przynosi efekty.

  • mieszkaniec Nowej pisze:

   Panie Rafale Przybył nikt panu nie dał carte blanche!ze społeczeństwem ze wszystkimi a zwłaszcza z tymi, ktorych ta sprawa dotyczy należy się kontaktować a nie uprawiać na fejsbuku jakieś hajterezenie.Jak powiadomiliście mieszkańców ulicy Nowej że w pobliżu bloku będą stały kontenery?Proszę powiedzieć czy i jak dotarliście do wszystkich mieszkańców ulicy Nowej w Wieruszowie?czekan na odpowiedź tu na tym portalu!

 7. lonka p pisze:

  p.Burmistrzu czy rozmawiał pan z ludźmi którzy mają zasiedlić te kontenery jakie będą mieć opłaty za prąd ogrzewanie latem może dają radę ale zimą czy stać ich będzie na to wszystko kto za to wszystko będzie płacił bo na pewno nie ci biedni ludzie.Swoja drogą przy Warszawskiej stoi dom wystarczyło go wyremontować ale podobno został sprzedany a teraz straszy

  • Romek pisze:

   Wsadzić ludzi do kontenerów i zrobic skupisko tego środowiska? Chyba ktoś nie myśli logicznie. Gdzie gmina ma te mieszkania socjalne? Porozdzielać aby zintegrować z normalnym środowiskiem. Trzeba trochę pomyśleć a nie ciągle bujać w obłokach. Po co sprzedano budynek na Warszawskiej? Po co sprzedano działkę na Fabrycznej (podobno sprawa jest w CBA). Wykupić im mieszkania w blokach i po sprawie.

   • brawo ja! pisze:

    mam idealne miejsce! z tyłu urzędu! parę krzaków sie wytnie! i sie postawi te kontenery! zamiast wychodzic na schody na papieroska od strony parku będzie z kim zapalić! brawo ja!

 8. Anonim pisze:

  To obrazanie i ten hejt na wyrazajacego swoje zdanie jest wyjatkowo obrzydliwe.Wstydz sie bury mistrzu.Holdowanie oficjalnie wolnosci przekonan a tymczasem co?gazeta zony odpowiada szybciej niz urzynd.to w koncu burmistrz, redaktor czy co?

 9. Anonim pisze:

  Wpakować ludzi do kontenerów to jest troska o nich ? Zaraz mnie chyba trafi ! Dać tym ludziom mieszkania w blokach ! Co gminy na to nie stać ? A na co inne to stać ! Sam niechby posiedział latem w tym kontenerze cały dzień !