Kronika policyjna

– Piknik profilaktyczny w Mieleszynku z policyjną wizytą w tle
4 września 2017 r. w Mieleszynku w gospodarstwie agroturystycznym odbył się piknik profilaktyczny pod hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch” w którym wziął udział policjant z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.
Spotkanie rozpoczęła Pani Ewa Szandała – Kierownik Miejsko- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieruszowie, która wraz z Panią Renatą Świeściak – Z-cą Burmistrza Wieruszowa przywitała wszystkich współorganizatorów i przybyłych gości.
W trakcie pikniku asp. sztab. Damian Pawlak omówił podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Policjant przypomniał uczestnikom pikniku o przepisach nakładających na pieszych obowiązek noszenia odblasków oraz ważną ich rolę dającą bezpieczeństwo pieszym. Rodzicom przekazał informacje dotyczące przepisów regulujących przewożenie dzieci w pojazdach. Nie zabrakło też informacji o zachowaniach nieletnich noszących znamiona demoralizacji, odpowiedzialności prawnej nieletnich, oraz bezpiecznego zachowania w domu i miejscach publicznych. Policjant przypomniał również o zasadach bezpiecznego spędzania czasu wolnego nad wodą oraz o funkcjonowaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacji Moja Komenda i Dzielnicowy Bliżej Nas. Dużym zainteresowaniem wśród uczestników pikniku cieszył się pokaz sprzętu i wyposażenia radiowozu policyjnego.
Zabawy animacyjne prowadził Pan Bogusław Kurzyński – Dyrektor Wieruszowskiego Domu Kultury, w których chętnie udział brali wszyscy uczestnicy pikniku.
Profilaktykę dotyczącą uzależnień przedstawił Pan Dariusz Soborczyk – Kierownik Miejskiego Ośrodka Profilaktyki, Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Wieruszowie.
Piknik był wspaniałą okazją do wspólnej zabawy oraz do przekazania informacji związanej z bezpieczeństwem, głównie w trakcie drogi do szkoły w nowym roku szkolnym.

– „Kręci Mnie Bezpieczeństwo… przez cały rok szkolny”. Nowa akcja MSWiA i Policji
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Mariusz Błaszczak rozmawiał o bezpieczeństwie z uczniami Szkoły Podstawowej w Brąchnowie w pow. toruńskim. Opowiedział też o nowej inicjatywie ministerstwa, która pomoże im zdobywać cenną wiedzę o prawidłowych zachowaniach.
Dzisiaj (5.09.17) w Szkole Podstawowej w Brąchnowie, pow. toruński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Mariusz Błaszczak w obecności. Pierwszego Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzeja Szymczyka, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Pana Mikołaja Bogdanowicza, Komendanta Głównego PSP nadbryg. Jacka Suskiego, Pierwszego Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Mirosława Elszkowskiego, wójta Gminy Łubianka Pana Jerzego Zająkały oraz społeczności szkolnej uroczyście zainaugurował kolejny etap kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” pod nazwą „Kręci Mnie Bezpieczeństwo… przez cały rok szkolny”.

– Bezpieczeństwo jest obok pożywienia i odpoczynku jedną z najważniejszych potrzeb człowieka. Mówimy o nim bardzo dużo, bo dotyczy wielu różnych spraw. Wszyscy wiemy jak zachować się na drodze, czy obchodzić z ogniem. Są jednak sprawy, o których wciąż powinniśmy mówić więcej – powiedział Minister Błaszczak do młodych słuchaczy.
„Kręci Mnie Bezpieczeństwo… przez cały rok szkolny” nawiązuje do poprzednich kampanii MSWiA, w ramach których w całej Polsce odbyły się tysiące spotkań propagujących wiedzę o bezpieczeństwie – szczególnie wśród dzieci i młodzieży.
Ministerstwo wspólnie z Policją przygotowało zestaw bezpłatnych materiałów edukacyjnych na temat bezpieczeństwa. Dotyczą one wielu zagadnień, w tym: ruchu drogowego, internetu, pożarów, podstaw pierwszej pomocy, itd. Materiały są już dostępne na stronach internetowych Policji i MSWiA. Skorzystają z nich przede wszystkim nauczyciele i policjanci przygotowujący pogadanki dla dzieci, ale pobrać je może każdy zainteresowany.
W wyborze tematów lekcji pomoże kalendarz, który trafi do wszystkich szkół podstawowych w kraju. Zaznaczono na nim ponad 20 dni i świąt związanych z bezpieczeństwem. Każdy z tych dni to potencjalna okazja do rozmowy o bezpieczeństwie.

– W kalendarzu zaznaczone są dni związane z bezpieczeństwem. Te dni będą okazją, aby nauczyciele wspólnie z policjantami czy strażakami organizowali zajęcia. Możliwych tematów jest wiele. Sami możecie wybrać ten, który najbardziej Was interesuje. Do każdego tematu przygotowaliśmy bardzo dużo ciekawych materiałów – podkreślił Minister.
Szef MSWiA przybliżył także działania podległych mu służb – Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu.
Minister przypomniał dzieciom zasady funkcjonowania numeru ratunkowego 112. Zaznaczył też, że dzwonić pod niego należy wyłącznie w nagłych sytuacjach, kiedy zagrożone jest czyjeś życie lub zdrowie. Są to np. pożary, wypadki drogowe czy przypadki użycia przemocy.
Przedstawiciel PSP mł. bryg. Maciej Krzemkowski przybliżył uczniom zagadnienie zagrożenia pożarowego w domu: jak się przed nim zabezpieczać, jak wyglądają gaśnice, czujki dymu i do czego służą oraz, jak bezpiecznie ewakuować się z miejsca pożaru.
Kom. Monika Hermann z Wydziału Prewencji KWP w Bydgoszczy natomiast mówiła o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. Kolejni prelegenci Piotr Kozłowski i Paweł Wygonowski z Wydział Bezpieczeństwa Zarządzania Kryzysowego K-PUW w Bydgoszczy wyjaśniali jak korzystać i do czego służy numer 112.
Ta nietypowa lekcja zakończyła się rozdaniem upominków dla najbardziej aktywnych uczniów oraz wspólnym zdjęciem.

– Zatrzymani włamywacze
Wieruszowscy policjanci zatrzymali dwóch podejrzanych o kradzież z włamaniem do jednego z lokali gastronomicznych w gminie Wieruszów. Mężczyźni wspólnie skradli mienie o wartości ponad 900 złotych. Usłyszeli już zarzuty. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.
6 września 2017 roku wieruszowscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 44 i 48 lat podejrzanych o kradzież z włamaniem. Do przestępstwa doszło w nocy z 05/06 września 2017roku. W jednym z lokali gastronomicznych w gminie Wieruszów sprawcy, po wybiciu szyby w drzwiach skradli papierosy i alkohol o łącznej wartości ponad 900 złotych. Kryminalni dzięki doskonałemu rozpoznaniu, podczas przeszukań mieszkań, odzyskali również część skradzionego mienia.
Zatrzymane osoby usłyszały już zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem do których się przyznali. Za taki czyn grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Podejrzani to mieszkańcy powiatu wieruszowskiego. Postępowanie w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

– Policyjne działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”
Policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzą dzisiaj ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyglądają się czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Działania obejmują także rowerzystów, którzy podobnie jak piesi zaliczani są do grupy „niechronionych”.
Statystyki wypadków drogowych w Polsce wskazują, że znaczącą grupą uczestniczącą w zdarzeniach drogowych są piesi. Wystarczy wspomnieć, że stanowią oni aż 38,7% ogółu zabitych w wypadkach drogowych w 2016 (tj.868 ofiar).
Najtrudniejsze tygodnie roku pod wglądem warunków drogowych wciąż są jednak przed nami. Zarówno kierujący jak i piesi muszą już teraz dostosować się go do zmiennej pogody i pogarszającej się widoczności. Piesi, szczególnie dzieci i seniorzy, zawczasu powinni zaopatrzyć się w elementy odblaskowe i nosić je tak, aby były widoczne w światłach samochodu. Obowiązek taki dotyczy terenów niezabudowanych – jednak zachęcamy do używania ich wszędzie gdzie widoczność jest mniejsza od optymalnej.
Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, doznaje bardzo poważnych obrażeń, często skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią. Natomiast samo uczestnictwo w wypadku drogowym może powodować uraz do końca życia.
Przypomnijmy kilka zasad, które podnoszą bezpieczeństwo pieszych na drodze. Pieszemu nie wolno:
wchodzić na jezdnię spoza przeszkody,
poruszać się niewłaściwą stroną jezdni,
poruszać się jezdnią, gdy można poboczem lub chodnikiem,
przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu,
przebiegać tuż przez pojazdem,
wkraczać na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle lub zielonym migającym,
wchodzić na jezdnię bez upewnienia się czy nie nadjeżdża pojazd,
poruszać się ruchliwą jezdnią dwójkami zamiast „gęsiego”.
Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym).
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści. Ponieważ widoczność rowerzysty w ruchu drogowym jest bardzo ważnym aspektem jego bezpieczeństwa, przypominamy o obowiązkowym wyposażeniu rowerów w światła: z przodu i z tyłu, oraz element odblaskowy z tyłu.
Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:
1) światła:
– z przodu – światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
– z tyłu – jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,
2) skutecznie działające hamulce,
3) dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przenikliwym dźwięku.
(BRD KGP/ ro)

– Bezpieczna droga do szkoły – spotkanie z uczniami klas pierwszych w Wieruszowie
7 września 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Wieruszowie odbyło się spotkanie poświęcone zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem w ruchu drogowym w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” W spotkaniu uczestniczyli milusińscy z klas pierwszych.
Podczas spotkania pierwszoklasistom przekazano informacje związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym oraz w miejscach publicznych i miejscu zamieszkania. Spotkanie zorganizowano w ramach akcji prowadzonej przez Komendę Powiatową Policji w Wieruszowie pn „Bezpieczna droga do szkoły”. Oczywiście w trakcie prelekcji uczniowie bardzo chętnie zadawały pytania i równie chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa. Nie zabrakło również pamiątkowych fotografii. Na zakończenie policjant rozdał uczestnikom spotkania plany lekcji ufundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Sieradzu.

– Włamywacz recydywista zatrzymany
Wieruszowscy policjanci zatrzymali podejrzanego o usiłowanie kradzieży z włamaniem i kradzieży do jednej z prywatnych posesji w gminie Czastary w powiecie wieruszowskim. Recydywiście grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.
7 września 2017 roku wieruszowscy policjanci zatrzymali 33 – letniego mężczyznę podejrzanego o usiłowanie kradzieży z włamaniem i kradzieży. Do przestępstw doszło w nocy 7 września 2017 roku na terenie jednej z prywatnych posesji w gminie Czastary w powiecie wieruszowskim. Sprawca, po zerwaniu metalowej zasuwy zabezpieczonej kłódką wszedł do pomieszczenia gospodarczego, skąd skradł motorower o wartości ponad 800 złotych oraz usiłował skraść kosiarkę do trawy. Mężczyzna spłoszony przez właściciela jednośladu pozostawił swój łup na miejscu przestępstwa. Kryminalni dzięki doskonałemu rozpoznaniu szybko zatrzymali 33 – latka.
Usłyszał już zarzuty usiłowania kradzieży z włamaniem i kradzieży. Przyznał sie do obu przestępstw. Za taki czyn grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności, ponieważ sprawca działał w warunkach tzw. „recydywy” czyli powrotu do przestępstwa. Postępowanie w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

Opracował :
Oficer Prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments