II Konwent Lokalnych Ośrodków Wiedzy i Edukacji (LOWE)

II Konwent Lokalnych Ośrodków Wiedzy i Edukacji (LOWE) odbył się 19 października br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kępnie w CKU.

 

W spotkaniu uczestniczyli ze strony powiatu Wicestarosta Kępiński – Grażyna Jany oraz naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu – Andrzej Jóźwik, dyrektor PUP Iwona Rataj, dyrektor ZSP nr 2 Andrzej Kowalczyk.

ZSP nr 2 realizuje projekt: LOWE szansą na rozwój osobisty dorosłych w powiecie kępińskim.
Beneficjenci: Powiat Kępiński, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kępnie.
Cel projektu: wykorzystanie szkoły jako lokalnego centrum organizowania i animowania działań na rzecz aktywności edukacyjnej osób dorosłych powiatu kępińskiego w zakresie rozwijania kompetencji kluczowych i umiejętności społecznych. Dofinansowanie projektu z UE:177.200, 00zł
Konwent zorganizowały ZSP Nr 2 w Kępnie, Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego OIC POLLAND w Lublinie oraz Międzynarodowe Centrum Partnerstwa Partners Network w Krakowie.

Zebranych na spotkaniu witali Andrzej Kowalczyk – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kępnie, Wicestarosta Powiatu Kępińskiego Grażyna Jany oraz Realizator Projektu Fundacji „OIC Poland” – Jacek Korzeniak, dyrektor Projektów Europejskich i Marcin Piotrowski – Ekspert ds. LOWE prowadzący spotkanie, który powitał partnerów projektu.

„Jest mi niezmiernie miło, że to nasza szkoła została wybrana na spotkanie inauguracyjne. Każda inicjatywa, każde podjęte działanie, które może przynieść jakiekolwiek korzyści czy to społeczeństwu, czy szkole zawsze jest pozytywnie odbierane. Gratuluję wszystkim, którzy te granty otrzymali, bo wiem ile pracy trzeba włożyć, żeby napisać wniosek a potem go realizować. Myślę, że wszystkie Państwa działania przyniosą korzyści tym osobom, które będą z tego korzystały. Bo uświadamianie i dokształcanie społeczeństwa dorosłego jest niezmiernie ważne. – m.in. mówiła Grażyna Jany.

Dyrektor ZSP Nr 2 w Kępnie Andrzej Kowalczyk zapoznał zebranych z historią, działaniami i osiągnięciami szkoły a także z rozbudową szkoły.

W szkoleniu uczestniczyli przedstawiciele Grantobiorców i Realizatorów projektu:Powiat Kępiński – ZSP nr 2; Gmina Sulęcin – Gimnazjum w Sulęcinie; Urząd Miejski w Środzie Wielkopolskiej – Gimnazjum nr 1 Szkoła Podstawowa nr 2; Gmina Brodnica – Szkoła Podstawowa w Brodnicy; Gmina Gościeradów – Szkoła Podstawowa w Liśniku Dużym; Miasto Tomaszów Lubelski – Szkoła Podstawowa nr w Tomaszowie Lubelskim, Stowarzyszenie Skrzydła z Lublina oraz prelegenci.

W szkoleniu w części merytorycznej związanej z dalszymi etapami tego projektu aż do czerwca 2019 roku. Przedstawiciele organizacji partnerskich zapoznali zebranych z tymi dalszymi etapami, a po przerwie w formie dyskusji zaplanowano omówienie realizacji dotychczasowego etapu, który miał miejsce w ostatnich miesiącach. Później zastanowimy się nad pozytywnymi kwestiami i problemami, na które do tej pory realizatorzy projektów napotykali.

W programie szkolenia przedstawiono i omówiono:
Partnerstwo lokalne na rzecz edukacji – budowanie partnerstwa na rzecz wspierania LOWE – Doradca Bartosz Urban MCPPN;
Partnerstwo lokalne na rzecz edukacji – jak utrzymać trwałość projektu – Jadwiga Olszowska – Urban, Ekspert ds. LOWE- OIC Poland;
Prelegenci omówili budowanie współpracy i partnerstwa LOWE z otoczeniem społecznym i gospodarczym oraz Trwałość LOWE. LOWE umiejscowiony w szkole to miejsce budowania relacji współpracy i partnerstwa LOWE z otoczeniem społecznym i gospodarczym. Celem głównym partnerstwa na rzecz edukacji dorosłych w oparciu o LOWE jest zwiększenie dostępu osób dorosłych do różnych form uczenia się przez całe życie.

Dostępność działań LOWE osób z niepełnosprawnościami – Anna Puławska-Rodzik – Prezes Zarządu Fundacja Eudajmojnia i Małgorzata Franczak – Ekspert ds. LOWE.
W prezentacji przedstawiono: Parę słów o osobach z niepełnosprawnościami; Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych – najważniejsze informacje; Główne wyzwania związane z ratyfikacją Konwencji – dostępność. Kilka Słów o typach barier.

Podsumowanie procesu diagnozy i analizy zasobów szkoły przed uruchomieniem Lokalnych Ośrodków Wiedzy i Edukacji dokonali– Marcin Piotrowski, Marcin Dziółko, Marek Białach- Eksperci ds. LOWE;
Praktyczne aspekty wdrażania modelu LOWE – omówił Jacek Korzeniak Dyrektor Projektów Europejskich;
Rozliczanie grantu i sprawy formalno – organizacyjne.
Przed zakończeniem rozdano terminarz i zakres tematyczny spotkań doradczych z budowania partnerstwa LOWE od 20.10.2017 r do 30.06.2018 r/. Potem wszystkich zaproszono na poczęstunek.

MaŁa
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments