Kronika policyjna KPP w Wieruszowie

Kronika policyjna  KPP w Wieruszowie 20.10.2017r.

– Tragiczny wypadek drogowy na S – 8 w Tyblach w powiecie wieruszowskim. Policjanci z komendy powiatowej w Wieruszowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku drogowego, do którego doszło na drodze ekspresowej S 8.

W wyniku wypadku śmierć poniósł 37- letni mężczyzna.

Do wypadku doszło 17 października 2017 roku tuż po godzinie 1:00 na 123 km drogi ekspresowej S 8 w Tyblach w powiecie wieruszowskim. / kierunek Warszawa / Według wstępnych ustaleń, 37 – letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu oleśnickiego podróżując jako pasażer pojazdem dostawczym marki Ford Transit z nieustalonych do chwili obecnej przyczyn wypadł podczas jazdy z pojazdu w wyniku czego poniósł śmierć na miejscu. Kierujący fordem transitem, 36 – letni mieszkaniec powiatu oławskiego w chwili wypadku był trzeźwy. Kierowca oraz drugi pasażer pojazdu w wyniku wypadku nie doznali żadnych obrażeń ciała. Zwłoki denata zabezpieczono do badań. Wyjaśniamy okoliczności tego zdarzenia. Czynności nadzorowane są przez Prokuraturę Rejonową w Wieluniu. W chwili wypadku ruch pojazdów był ograniczony i odbywał się jedynym pasem. Za spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje: Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego oraz udzielaniu pierwszeństwa przejazdu. Pamiętajmy także o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu. Rozważmy wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy podczas postoju pojazdu szczególnie kiedy zapada zmrok. Rozważmy też podróż pojazdem zwłaszcza wielkogabarytowym w czasie silnych podmuchów wiatru oraz o blokowanie drzwi pojazdu, głównie z uwagi na bezpieczeństwo pasażerów. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami. Apelujemy również do rodziców i opiekunów o sprawowanie właściwej opieki nad dziećmi, niepełnosprawnymi, oraz osobami w podeszłym wieku.

– „Masz prawo do mediacji”

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Mediacji przypada na 19 października, natomiast Tydzień Mediacji odbędzie się w dniach 16-20 października 2017. W tym czasie policjanci w Komendzie Powiatowej Policji w Wieruszowie będą informować na temat możliwości pozasądowego rozwiązywania sporów.

Przykładem lat ubiegłych w Polsce odbędzie się już siódma edycja działań na rzecz promocji mediacji w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji oraz Tygodnia Mediacji, organizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z siecią koordynatorów ds. mediacji oraz organizacjami pozarządowymi reprezentującymi m.in. środowiska mediatorów, kuratorów sądowych czy też polskiego więziennictwa.

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Mediacji przypada na dzień 19 października, a z kolei Tydzień Mediacji odbędzie się w dniach 16-20 października 2017 roku. Tak jak w latach ubiegłych, do włączenia się w tę inicjatywę Ministerstwo Sprawiedliwości zaprosiło również polską Policję.

Celem wspominanych obchodów jest propagowanie mediacji jako idei pozasądowego rozwiązywania sporów, poprzez włączenie lokalnych środowisk do działań prowadzonych przez prezesów sądów, koordynatorów ds. mediacji, a także współpracy pomiędzy ośrodkami mediacyjnymi, a wymiarem sprawiedliwości. Obchody będą przebiegały pod hasłem „Masz prawo do mediacji”.

Wychodząc naprzeciw zaproszeniu Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Komendanta Głównego Policji, policjanci z województwa łódzkiego będą udzielać informacji na temat postępowania mediacyjnego w ramach wspólnych dyżurów z przedstawicielami sądów, prokuratur i mediatorów, jak również podczas dyżurów pełnionych w trakcie Tygodnia Mediacji w siedzibach Komend Powiatowych/Miejskich Policji naszego województwa.
Mediacja to inaczej próba dobrowolnego rozwiązania sporu, powstałego na tle popełnionego przestępstwa czy wykroczenia, na drodze ugodowych negocjacji pomiędzy pokrzywdzonym i podejrzanym/oskarżonym, przy aktywnym udziale bezstronnego i neutralnego mediatora. Mediator wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstałe napięcia i pomaga w dojściu do porozumienia, zapewniając jednocześnie przestrzeganie praw i ochronę godności stron. Mediacja dotyczy wszystkich przestępstw.

Postępowanie mediacyjne jest dobrowolne. Może zostać podjęte na każdym etapie postępowania karnego z inicjatywy lub za zgodą pokrzywdzonego i oskarżonego. Daje stronom postępowania/konfliktu/sporu możliwość współdecydowania w swojej sprawie oraz wypracowania przy udziale mediatora satysfakcjonującej je ugody. Należy podkreślić, że postępowanie mediacyjne daje możliwość szybkiego naprawienia szkody i zadośćuczynienia dla pokrzywdzonego za uczynioną krzywdę lub poszkodowanego za wyrządzoną szkodę od sprawcy z pominięciem prowadzenia postępowania egzekucyjnego.
Postępowanie mediacyjne prowadzi instytucja lub osoba do tego uprawniona, powołana przez Sąd lub referendarza sądowego, a w postępowaniu przygotowawczym przez prokuratora lub inny organ prowadzący to postępowanie (np. Policję), spośród osób wpisanych do wykazu, prowadzonego przy każdym sądzie okręgowym w oparciu o przepisy Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 07 maja 2015 roku w sprawie postępowania mediacyjnego w sprawach karnych.W przypadku niewyrażenia zgody na rozpoczęcie lub kontynuowanie mediacji przez którąś ze stron postępowania, mediacja zostaje przerwana.

Postępowanie mediacyjne jest przeprowadzane w sposób neutralny i poufny. Uzyskane
w jego trakcie informacje nie mogą być wykorzystywane zarówno przez mediatora, jak również na użytek dalszego postępowania karnego. Neutralny charakter postępowania mediacyjnego wynika ze sposobu jego prowadzenia. W zależności od decyzji pokrzywdzonego lub podejrzanego/oskarżonego może ono być prowadzone w sposób bezpośredni (twarzą w twarz) albo pośredni (bez osobistego kontaktu). Wówczas mediator spotyka się z każdym z uczestników na osobności, przekazując stanowiska i oczekiwania co do warunków ugody. Czas trwania postępowania mediacyjnego nie powinien przekroczyć miesiąca, natomiast za zgodą stron, czas ten może zostać przedłużony.
Pomyślnie przeprowadzone postępowanie mediacyjne kończy się sporządzeniem przez mediatora sprawozdania z jego przebiegu wraz z ugodą, które mediator przedstawia sądowi. Zawarta ugoda gwarantuje należytą ochronę interesów uczestników postępowania.

Koszty postępowania mediacyjnego nie obciążają w żadnym zakresie stron postępowania, bowiem w całości pokrywa je Skarb Państwa. Ale jeśli strony same zgłosiły się do mediatora (bez skierowania sądu, prokuratora lub policji), to one pokrywają koszty mediacji. W takim przypadku wysokość wynagrodzenia za mediację jest ustalana przez strony i mediatora przed rozpoczęciem mediacji.

Korzyści jakie daje postępowanie mediacyjne dla pokrzywdzonego to:
wpływ na rozwiązanie konfliktu na zaproponowanych przez siebie warunkach;
szansa na szybsze uzyskanie zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i przeprosin lub naprawienia szkody;
uniknięcie wtórnej wiktymizacji, która może być spowodowana dodatkowym stresem i traumą towarzyszącą ofiarom podczas kolejnych czynności podejmowanych w trakcie postępowania sądowego;
możliwość wypowiedzenia się na temat skutków przestępstwa oraz oczekiwań wobec podejrzanego lub oskarżonego;
gwarancja wypełnienia zobowiązań przyjętych przez sprawcę, dzięki nadaniu ugodzie zawartej w postępowaniu mediacyjnym klauzuli natychmiastowej wykonalności, identycznej jak w przypadku orzeczeń podlegających wykonaniu w drodze egzekucji.
Korzyści jakie daje postępowanie mediacyjne dla podejrzanego lub oskarżonego to:
możliwość porozumienia się z pokrzywdzonym co do sposobu i terminu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub naprawienia szkody;
szybsze zakończenie postępowania karnego, a w konsekwencji szybsze zatarcie skazania;
szansa na łagodniejsze potraktowanie przez sąd m.in.:
orzeczenie kary grzywny lub ograniczenia wolności zamiast kary pozbawienia wolności do lat 5;
odstąpienie od wymierzenia kary z równoczesnym orzeczeniem środka karnego zamiast kary pozbawienia wolności do lat 3, grzywny lub ograniczenia wolności;
nadzwyczajne złagodzenie kary;
uznanie iż czyn stanowi wypadek mniejszej wagi;
uwzględnienie wniosku oskarżonego o dobrowolne poddanie się karze;
w sprawach z oskarżenia prywatnego zawarcie ugody w postępowaniu mediacyjnym skutkuje umorzeniem postępowania karnego.

Należy pamiętać, iż ugoda zawarta przez strony przed mediatorem wymaga zatwierdzenia przez sąd, by mogła uzyskać moc prawną ugody sądowej, tzn. by mogła wywoływać takie same skutki, jak w przypadku, gdyby strony zawarły ugodę przed sądem. Niezbędne jest przy tym złożenie przez stronę wniosku o zatwierdzenie ugody, bowiem sąd z urzędu nie może zatwierdzić ugody. Ani bowiem zawarcie ugody ani też złożenie przez mediatora protokołu w sądzie nie stanowi podstawy wszczęcia postępowania o zatwierdzenie ugody. Wniosek o zatwierdzenie ugody może złożyć każda ze stron samodzielnie. Możliwe jest także złożenie wspólnego wniosku przez pogodzone strony.

Jeżeli ugoda podlega wykonaniu w drodze egzekucji, sąd zatwierdza ją przez nadanie jej klauzuli wykonalności. W pozostałych przypadkach sąd zatwierdza ugodę postanowieniem na posiedzeniu niejawnym. O terminie posiedzenia niejawnego sąd nie zawiadamia stron, doręcza im jedynie odpis wydanego na takim posiedzeniu orzeczenia.
W KPP w Wieruszowie dyżur będzie pełnił wyznaczony policjant w dniach 16-20 października 2017 roku w godzinach 7.30-15.30 pod nr tel. 62 78 32 417

– Dzień walki z handlem ludźmi

8 października obchodzony był Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. W tym roku były to już XI obchody. Szczególnie tego dnia organy ścigania, w tym Policja, organizacje rządowe jak i pozarządowe starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się ustrzec, aby nie zostać ofiarą tego przestępstwa. Jesteś ofiarą lub świadkiem handlu ludźmi? Poinformuj!

Jeśli jesteś osobą, która została pokrzywdzona w wyniku wykorzystania (np. w prostytucji, w pracy o charakterze przymusowym) lub posiadasz informacje na temat bezprawnych działań związanych z wykorzystaniem innej osoby niezwłoczne powiadom Policję!
Prześlij informację bezpośrednio na Policję, na adres:
handelludzmibsk@policja.gov.pl
Zadzwoń na numer telefonu zaufania:
+48 664 974 934

Nie bądźmy obojętni!
POLECAMY
http://handelludzmi.eu/
http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/150041,XI-Europejski-Dzien-Przeciwko-Handlowi-Ludzmi.html

Handel ludźmi jest zjawiskiem podlegającym dynamicznym przemianom, którego nasilenie zaobserwowano w Polsce na początku lat 90-tych. Obecnie Polska nie jest już tylko krajem pochodzenia ofiar, ale także krajem tranzytowym, przez który odbywa się transfer ofiar z Europy Wschodniej do Europy Zachodniej oraz krajem docelowym dla ofiar wykorzystywanych głównie w prostytucji i pracy przymusowej.
Definicja

Na skutek nowelizacji Kodeksu karnego, dokonanej ustawą z dnia 20 maja 2010 roku o zmianie ustawy – Kodeks karny, ustawy o Policji, ustawy – Przepisy wprowadzające Kodeks karny oraz ustawy – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 98, poz. 626), która weszła w życie w dniu 8 września 2010 roku, do Kodeksu karnego została wprowadzona definicja legalna handlu ludźmi. Za handel ludźmi mogą być uznane wyłącznie czynności sprawcze wskazane wprost w art. 115 § 22 K.k., t.j.:
werbowanie (nakłanianie, zjednywanie, zaciąganie),
transport (przemieszczanie, przewożenie z zastosowaniem środków komunikacji),
dostarczanie (umieszczanie w innym miejscu),
przekazywanie (powierzanie, dawanie w celu dysponowania),
przechowywanie (zatrzymywanie w jednym miejscu, przetrzymywanie w ukryciu)
lub przyjmowanie osoby (zatrzymywanie przekazanej osoby).
Istotnym jest przy tym, że w celu wypełnienia znamion przestępstwa handlu ludźmi, wymienione wyżej czynności powinny zostać zrealizowane z zastosowaniem:
przemocy lub groźby bezprawnej,
uprowadzenia,
podstępu,
wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności,
udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą.

Niezbędnym elementem w przypadku zakwalifikowania czynu jako wypełniającego znamiona przestępstwa handlu ludźmi jest również podjęcie określonego działania przez sprawcę w celu wykorzystania innej osoby, nawet za jej zgodą w różnych formach seksualnego wykorzystania (w tym w pornografii i w prostytucji), w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie oraz wszelkich innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka lub w celu pozyskania komórek, tkanek lub narządów wbrew przepisom ustawy. Należy podkreślić przy tym, że jeżeli zachowanie sprawcy dotyczy małoletniego stanowi ono handel ludźmi, nawet gdy nie zostały użyte wyżej wymienione metody lub środki.

Przestępstwo handlu ludźmi jest w Polsce zagrożone karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 (art. 189a Kodeksu karnego), a zatem stanowi zbrodnię. Z uwagi na wysoki stopień społecznej szkodliwości czynu karalne jest również przygotowanie do popełnienia tego przestępstwa (czyn zagrożony karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5).

Handel ludźmi to przestępstwo, które bardzo często ma charakter transgraniczny. Specyfika Polski polega na tym, że jest ona jednocześnie krajem:
pochodzenia ofiar wykorzystywanych w innych krajach Europy,
docelowym dla ofiar, przede wszystkim, z krajów Wschodniej Europy i Azji,
tranzytu ofiar z Wschodniej Europy i Azji do krajów Europy Zachodniej.

W 2017 roku w łódzkim garnizonie policji prowadzono w obszarze przestępczości handlu ludźmi 4 postępowania przygotowawcze. W dwóch już doszło do przedstawienia zarzutów 15 osobom. Odpowiedzą za handel ludźmi, czerpanie korzyści z prostytucji i ułatwianie tego procederu oraz za przestępstwa skarbowe. Funkcjonariusze zabezpieczyli mienie o wartości ponad 24000 złotych oraz dwie nieruchomości.

Zespół do spraw handlu ludźmi prowadzi nadzór nad czynnościami prowadzonymi przez komendy miejskie i powiatowe na terenie województwa łódzkiego. Odpowiada także za współpracę z organizacjami wspierającymi ofiary takich przestępstw (w tym głównie organizację „You Can Free Us”), a także innymi instytucjami i służbami działającymi w tym obszarze przestępczości (w tym głównie ze Strażą Graniczną).
W tym roku w zakresie zwalczania handlu ludźmi przeszkolono 368 funkcjonariuszy pionu kryminalnego oraz 308 pionu prewencyjnego.

– Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas odwiedzania grobów bliskich
Wiele osób rozpoczęło już porządki na grobach bliskich przed uroczystościami Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Pamiętajmy, że w tym okresie wraz ze wzrostem natężenia ruchu w komunikacji publicznej, na cmentarzach i ulicach wzrasta aktywność drobnych złodziei liczących na naszą nieuwagę i łatwy zysk. Przedstawiamy kilka rad, które pozwolą Państwu w spokoju i zadumie spędzić ten szczególny czas.
Aby nie stać się ofiarą traumatycznych wydarzeń należy:
na cmentarz zabrać ze sobą niezbędną ilość pieniędzy, rzeczy wartościowe pozostawić w domu,
w środkach komunikacji publicznej wszelkiego rodzaju torebki, plecaki, saszetki należy dokładnie zamknąć, natomiast pieniądze czy dokumenty najlepiej schować w wewnętrznych kieszeniach ubrania, torebki itp.
jeżeli wybieramy się samochodem na cmentarz, należy go dokładnie zamknąć i dokładnie sprawdzić czy nie pozostawiliśmy wartościowych rzeczy w widocznym miejscu,
torebkę należy trzymać zapięciem w stronę ciała,
wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić wartościowe rzeczy, dlatego zawsze trzymamy je blisko siebie, nie pozostawiamy ich na ławkach, pomnikach czy innych miejscach,
kluczy od mieszkania nie należy nosić razem z dokumentami.

Pamiętaj!!!
Często przewożone kwiaty, znicze zajmują całą Twoją uwagę. Tak bardzo je chronisz przed zniszczeniem, że zapominasz o swoim bezpieczeństwie, co jest główną przyczyną potencjalnych problemów.

– Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – w łódzkim wpłynęło ponad 35 tys. zgłoszeń
Mapy zagrożeń okazały się ważnym i bardzo popularnym narzędziem służącym do identyfikacji i przedstawienia skali oraz rodzaju zagrożeń. To doskonałe źródło wiedzy dla instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Identyfikacja zagrożeń nie może przebiegać bez uwzględnienia oczekiwań społecznych.
Od początku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa , czyli od 14 września 2016 r., na terenie województwa łódzkiego mieszkańcy nanieśli 35 886 zgłoszeń, na terenie całego kraju aż 501 168.
Wszystkie informacje są w odpowiednim terminie weryfikowane głównie przez „gospodarzy” danego terenu czyli dzielnicowych. W przypadku potwierdzenia policja podejmuje działania aby skutecznie wyeliminować lub tez zminimalizować wskazane zagrożenie ( około 40 % to zgłoszenie potwierdzone). Informacje te przekazywane są także zgodnie z właściwością innym służbom i instytucjom.

Dzięki funkcjonowaniu KMZB łódzka policja otrzymuje szereg sygnałów przekazywanych przez mieszkańców regionu, które następnie wykorzystywane są podczas dyslokowania patroli oraz do wskazywania właściwych zadań dla funkcjonariuszy.
W województwie łódzkim większość zgłoszeń dotyczyła spożywania alkoholu w miejscach publicznych, zagrożeń wynikających z przekraczania przez kierujących dozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania oraz niewłaściwej infrastruktury drogowej.

Pozostałe kategorie to: Używanie środków odurzających, Zła organizacja ruchu drogowego, Akty wandalizmu, Dzikie wysypiska śmieci, Grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją, Żebractwo, Nielegalne rajdy samochodowe, Znęcanie się nad zwierzętami, Bezdomność, Niszczenie zieleni, Zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych, Poruszanie się po terenach leśnych quadami, Kłusownictwo, Wypalanie traw, Nielegalna wycinka drzew, Niestrzeżone przejście przez tory, Niestrzeżony przejazd kolejowy, Wałęsające się bezpańskie psy, Miejsca niebezpieczne na terenach wodnych, Dzikie kąpieliska,Utonięcia.

Z przekazanych, przez komendy garnizonu łódzkiego, informacji wynika, że rzetelne zweryfikowanie wskazanych zagrożeń oraz reakcja policji, a także podejmowanie wzajemnych przedsięwzięć włączających inne instytucje czy podmioty działające na rzecz bezpieczeństwa, przynoszą wymierne efekty. Likwidowane są zgłaszane przez internautów problemy.

We wszystkich powiatach dzięki współpracy z zarządcami dróg wielokrotnie podkreślano pozytywne skutki np. usunięcie czy zmianę nieprawidłowego oznakowania, doświetlenie drogi bądź też naprawę zniszczonej nawierzchni jezdni.
Jako konkretny przykład takich działań można wskazać m.in.:
KPP w Bełchatowie, gdzie wystąpienia kierowane do instytucji pozapolicyjnych przyczyniły się do:
• naprawy złej nawierzchni drogi gminnej w m. Zdzieszulice Dolne, Janów i Osina (wystąpienie kierowane do UG w Bełchatowie i UG w Klukach);
• wyznaczenia dodatkowych miejsc parkingowych przy blokach 137 i 144 na os. Dolnośląskim (wystąpienie kierowane do Starostwa Powiatowego w Bełchatowie);
• uzupełnienia bądź zmiany oznakowania w m. Grudna droga W-483, przy ul. Kolejowej w Bełchatowie czy na os. Budowlanych (wystąpienia kierowane do Rejonu Dróg Wojewódzkich, UM Bełchatów), KPP w Opocznie, gdzie za pośrednictwem mapy zgłoszono zagrożenie w postaci „niewłaściwej infrastruktury drogowej” z opisem „wyjeżdżając ciężarówką z ulicy Przemysłowej na drogę wojewódzką W-726, ograniczona jest widoczność poprzez ustawione znaki drogowe”. Po weryfikacji tego zagrożenia zostało sporządzone pismo do Zarządcy Dróg Wojewódzkich w Opocznie, w wyniku czego znaki zostały odsunięte od krawędzi drogi. Działania te znacząco wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa kierujących pojazdami ciężarowymi oraz innych użytkowników drogi,
KMP w Łodzi, spośród wielu działań zmierzających do zniwelowania naniesionych na mapę zagrożeń tylko we wrześniu 2017 roku podjęło następujące przedsięwzięcia:
• przeprowadzono liczne kontrole przy ul. Kniaziewicza 1/5 związane z nieprawidłowym parkowaniem – miejsce na bieżąco objęte jest planem działań priorytetowych dzielnicowych. W KP II KMP w Łodzi prowadzonych jest kilkadziesiąt spraw dotyczących nieprawidłowego parkowania pod powyższym adresem,
• przekazano pisma do Straży Miejskiej z informacją o kontroli terenu N. Józefów 70 – nieprawidłowe parkowanie,
• Wykonano kilka ustaleń właścicieli terenu – wysypiska śmieci Laskowicka i Denna,
• Wysłano pismo do ZDiT o weryfikacje zasadności ustawionych znaków oraz ustawienie dodatkowych słupków odgradzających tereny zielone – parkowanie N. Józefów 70,
• Sporządzono wniosek do ZDiT w Łodzi w zakresie usunięcia„graffiti” przy ul.Objazdowej 1,
• Sporządzono wniosek do PSG w zakresie właściwego zabezpieczenia terenu przed dostępem osób oraz do PINB w zakresie przeprowadzenie kontroli terenu przy ul. Obywatelskiej 117/129 w związku ze zgłoszeniem zażywania środków odurzających. W trakcie licznych kontroli wylegitymowano i przeprowadzono 30 kontroli osobistych, nałożono 17 MKK, ujawniono telefon komórkowy pochodzący z kradzieży oraz jedną osobę poszukiwaną jako zaginioną, sporządzono wniosek do administracji w zakresie właściwego zabezpieczenie przed dostępem osób postronnych pobliskiego pustostanu,
• sporządzono wniosek do PKP PLK Zakład Linii Kolejowych w zakresie wykonania zabezpieczeń technicznych uniemożliwiających przejście przez tory w miejscu nie wyznaczonym z uwagi na zgłoszenie niestrzeżonego przejścia przez tory przy ul. Nowe Sady 10,
• sporządzono wniosek do MPK w zakresie usunięcia napisów oraz wniosek do SM w zakresie w zakresie objęcia miejsca dodatkowym nadzorem w związku z zasygnalizowaniem, za pośrednictwem KMZB, przypadków aktów wandalizmu przy ul. Obywatelskiej 106 (graffiti na przystanku MPK),
• potwierdzono dzikie wysypisko śmieci przy ul. Wycieczkowej – o fakcie tym poinformowano Wydział Komunalny UMŁ. W efekcie śmieci zostały usunięte.
KPP w Wieruszowie. W oparciu o KMZB podczas nawiązania współpracy z Urzędem Miejskim w Wieruszowie, pracownicy urzędu stworzyli „Program Rewitalizacji Gminy Wieruszów na lata 2017 – 2023 ”,
KPP w Pabianicach, gdzie m.in.:
• nawiązano współpracę m.in. z Pabianickim Centrum Psychiatrycznym prowadzącym programy adresowane do osób spożywających alkohol, środki odurzające lub substancje psychoaktywne (dopalacze). Osoby przebywające w miejscach zagrożonych wskazanych w KMZB, które zażywają w/w używki są informowane o przedmiotowych programach oraz przekazywane są im ulotki PCP w Pabianicach,
• wyeliminowano zagrożenie dotyczące braku oznakowania miejsca niebezpiecznego na drodze. Po otrzymaniu zgłoszenia naniesionego na KMZB funkcjonariusze WRD KPP w Pabianicach dokonali weryfikacji i potwierdzenia braku oznakowania we wskazanym miejscu ( znak A-3 niebezpieczne zakręty pierwszy w prawo ). Powyższa informacja została przekazana Starostwu Powiatowemu w Pabianicach Wydział Dróg i Mostów. W dniu 23.08.2017 roku funkcjonariusz WRD KPP w Pabianicach potwierdził iż przedmiotowy znak został postawiony we wcześniej wskazanym miejscu, co znacznie poprawiło bezpieczeństwo przejazdu tego odcinka drogi.
Komenda Powiatowa Policji w Łęczycy – w zakresie wyeliminowania zagrożenia związanego ze „ złą organizacją ruchu”. W związku z naniesionym na mapę zagrożeniem przy ul. Kilińskiego 6 w Łęczycy policjanci WRD zweryfikowali zagrożenie potwierdzając je. Następnie wystąpiono do Urzędu Miejskiego w Łęczycy jako podmiotu zarządzającego tą drogą, co spowodowało wyeliminowanie tego zagrożenia poprzez zmianę oznakowania drogi (zarządca drogi usunął zbędne znaki B-36). Wnioskowana w naniesionym zagrożeniu zmiana organizacji ruchu przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz usprawnienia ruchu na tym odcinku drogi,

Wszystkie wymienione wyżej przedsięwzięcia zmierzające i przyczyniające się do likwidacji zagrożeń zasygnalizowanych przez mieszkańców województwa łódzkiego dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa niewątpliwie przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na naszym obszarze. Działania te pozwalają budować pozytywny wizerunek Policji jako instytucji dbającej o szeroko rozumiane bezpieczeństwo, w tym tak ważne dla każdego obywatela bezpieczeństwo lokalne, a więc najbliższego otoczenia, w którym funkcjonujemy na co dzień.
Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach:
• informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych,
• informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie:
– bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych itp.;
– w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu publicznemu,
• informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.
Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.
UWAGA ! Strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997. Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji.
Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.
(KWP w Łodzi)

– Policyjna akcja „Prędkość” na drogach powiatu wieruszowskiego
20 października 2017 roku w województwie łódzkim policjanci „drogówki” przeprowadzą „Działania Kaskadowe PRĘDKOŚĆ”. Działania będą miały na celu poprawę stanu bezpieczeństwa na drogach województwa łódzkiego. Policjanci będą czuwali głównie nad przestrzeganiem ograniczeń prędkości oraz sprawdzą stan techniczny i obowiązkowe wyposażenie pojazdów.

Do działań przyłączyli się również policjanci wieruszowskiej „drogówki”. Działania mają na celu ograniczenie liczby zdarzeń drogowych między innymi poprzez dyscyplinowanie tych kierowców, którzy prowadzą pojazdy z większą od dozwolonej prędkością lub w inny sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Policjanci sprawdzą również, czy osoby podróżujace pojazdami korzystają z urządzeń bezpieczeństwa. Do działań wykorzystane będą radiowozy wyposażone w ręczne mierniki prędkości. W trakcie działań policjanci zweryfikują również ewentualne zagrożenia naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Policja przypomina, że za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawiania wolności, utrata prawa jazdy i wysoka grzywna.

– Zatrzymany za posiadanie narkotyków
Wieruszowscy policjanci zatrzymali mieszkańca gminy Wieruszów podejrzanego o posiadanie narkotyków. Stróże prawa w pomieszczeniach znajdujących się nieopodal jego posesji zabezpieczyli blisko 840 gram suszu marihuany. 24-latek usłyszał już zarzut w w tej sprawie.

Wieruszowscy policjanci sprawdzają każdą informację o osobach, które mogą posiadać środki odurzające lub substancje psychotropowe. Tym razem ustalenia dzielnicowego współpracującego z kryminalnymi 13 października 2017 roku doprowadziły do jednej z posesji w gminie Wieruszów. Wszystko wskazywało na to, że mogą się tam znajdować narkotyki.

Ustalenia funkcjonariuszy potwierdziły się. W pomieszczeniach znajdujących się nieopodal posesji 24 – latka policjanci zabezpieczyli blisko 840 gram suszu marihuany. Narkotyki były ukryte w słoikach.

Wstępne badanie zabezpieczonego suszu roślinnego wykazało, że jest to marihuana. 24 – latek został zatrzymany. Śledczy z wieruszowskiej komendy na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego przedstawili mu zarzut posiadania narkotyków do którego się przyznał. Wyjaśniamy dalsze okoliczności sprawy. Czynności nadzorowane są przez Prokuraturę Rejonową w Wieluniu.
Za posiadanie narkotyków lub substancji psychotropowych wbrew obowiązującym przepisom grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

– „Razem Bezpieczniej”

15 października 2017 roku na terenie Gminnego Ośrodka Sportu i Turystyki w Wieruszowie odbył się piknik profilaktyczny zrealizowany przez Gminę Wieruszów w ramach programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „RAZEM BEZPIECZNIEJ” im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017”. Kampania edukacyjna pn. „BEZPIECZNY PIESZY”dedykowana była wszystkim mieszkańcom Wieruszowa i współrealizowana była przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

Tematem przewodnim imprezy było bezpieczeństwo pieszych, czyli niechronionych użytkowników ruchu drogowego z udziałem przedstawicieli m.in. Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Sieradzu, Ochotniczej Straży Pożarnej z Wieruszowa i Wyszanowa Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz policjantów Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

Celem imprezy było aktywizacja mieszkańców w temacie szeroko rozumianego bezpieczeństwa, popularyzacja noszenia odblasków, promocja bezpiecznego spędzania wolnego czasu oraz przestrzeganie mieszkańców przed zagrożeniami na drogach.

Dla uczestników imprezy zaplanowane były pokazy m.in. pokaz udzielania pierwszej pomocy na miejscu zdarzenia drogowego oraz przy wykorzystaniu symulatorów z WORD w Sieradzu. W czasie tej imprezy uczestnicy mogli skorzystać z szeregu atrakcji, między innymi konkursów z zakresu ruchu drogowego, pokazów i nauki pierwszej pomocy przedmedycznej, pokaz sprzętu policyjnego, pogadanek o niebezpiecznych zachowaniach w ruchu drogowym. Zaprezentowany zostały występy lokalnych artystów, pokaz drużyny Małych Strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieruszowie. Ponadto uczestnicy imprezy korzystali z symulatorów z WORD w Sieradzu. Najmłodsi sprawdzali swoje umiejętności i wiedzę na torze przeszkód w miasteczku ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Uczestnicy konkursów oraz mieszkańcy, którzy przyszli na piknik otrzymali nagrody w postaci drobnych elementów odblaskowych.
Piknik zainaugurował cykl przedsięwzięć w ramach całej kampanii „Razem Bezpieczniej”

20 października 2017 roku rozpoczęto cykl warsztatów w ramach kampanii. Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie odwiedził młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie oraz Ochotniczego Hufca Pracy w Wieruszowie. Tematami przewodnimi spotkań było bezpieczna droga do szkoły, wypadki komunikacyjne, bezpieczeństwo w czasie wolnym, udzielanie pierwszej pomocy, umiejętność właściwej reakcji w razie zagrożeń. Młodzież bardzo chętnie wysłuchała informacji na temat powiadamiania służb ratunkowych, efektywnych metod zabezpieczenia mienia, cyberzagrożeń występujących w „sieci” oraz przemocy rówieśniczej. W trakcie spotkania przedstawione zostały również informacje na temat „mediacji” oraz wymogach formalnych związanych ze wstąpieniem w szeregi Policji.

Opracował :
Oficer Prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments