Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ

10 października 2017 roku w auli Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie odbyła się debata społeczna, której tematem przewodnim było hasło „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”.

Tym razem na zaproszenie Komendanta Powiatowego Policji w Wieruszowie insp.Grzegorza Dzierzkowskiego odpowiedzieli przedstawiciele Ośrodków Pomocy Społecznej oraz przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wieruszowie. Ponadto w debacie udział wzięli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie wraz z koordynatorem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

W pierwszej części debaty omówiono potrzeby środowisk lokalnych z terenu powiatu wieruszowskiego związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa również w oparciu o potrzebę podejmowania działań w zakresie przeciwdziałania przemocy. Podkreślono szczególną rolę dzielnicowego na kanwie programów „Dzielnicowy Bliżej Nas oraz aplikacji „Moja Komenda”. Zacieśnienie współpracy, rola policjanta „pierwszego kontaktu”w kontekście nowych przepisów i związane z tym aspekty została bardzo pozytywnie odebrana przez obecnych na odprawie. Na koniec pierwszej części debaty przedstawiono programy profilaktyczne o których mówiono zaznaczając jak ważny jest aktywny udział podmiotów w realizacji zadań mających wpływ na poziom bezpieczeństwa.

Kolejnym, bardzo ważnym punktem debaty było podsumowanie efektów funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od początku uruchomienia tego jakże ważnego narzędzia pozwalającego mieszkańcom naszego regionu na wzięcie w przysłowiowe „swoje ręce” spraw związanych z bezpieczeństwem na mapie zaznaczono: 351 miejsc w których występują rożnego rodzaju zagrożenia. Najwięcej bo aż 121 dotyczyły zgłoszenia miejsc, w których dochodzi do przekroczenia prędkości, w 77 przypadkach mieszkańcy wskazywali miejsca nieprawidłowego parkowania pojazdów. Trzecie z zagrożeń, które najczęściej było przez mieszkańców naszego regionu zaznaczone na KMZB to spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, odnotowano 72 zgłoszenia.

Każde takie zgłoszenie, które znajdzie się na KMZB jest przez policjantów weryfikowane. Policjanci prawie w 34 procentach potwierdzili rzeczywistość zgłoszeń. To doskonałe narzędzie pozwalające policjantom działać tam gdzie z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców istnieje taka potrzeba.

Przedmiotem spotkania było również zdiagnozowanie i określenie potrzeb związanych z działalnością profilaktyczną w zakresie przeciwdziałania przemocy, gdzie głos zabrała Kierownik Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieruszowie p. Ewa Szandała, która również przedstawiła prezentację z działalności MGOPS w Wieruszowie.

Ostatnia część debaty to interaktywna dyskusja obecnych na spotkaniu, moderowana w kierunku konkretnych bieżących spraw i rozwiązań. Wyciągniecie wniosków z dyskusji, ukształtowania konkretnej współpracy i wspólnej deklaracji co do wywiązania się z realizacji konkretnych postulatów i załatwienia konkretnych spraw wynikłych w trakcie dyskusji.

Obecni na debacie wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnym takim spotkaniu i weryfikacji etapu realizacji wniosków z konsultacji podczas debaty.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ

  1. sołtys znad prosny pisze:

    o czym tu liberować, tu cza lać

  2. wdzięczna podopieczna pisze:

    i słuchać bo ta pani i jeszcze jedna ma zawsze racje.