Powiatowa Biesiada w Lututowie

W sobotę 21 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Lututowie odbyła się Powiatowa Biesiada Folklorystyczna. Było to święto kapel i zespołów poprzedzone całoroczną pracą na rzecz lokalnego środowiska. To oni ocalają od zapomnienia każdy oddech i ślad kultury ludowej,kultury wsi polskiej bogatej w tradycje,zwyczaje i obyczaje.

Imprezę swoją obecnością zaszczycili: pani Leokadia Grąbkowska, Starosta Powiatu wieruszowskiego p. Andrzej Szymanek, Radny sejmiku województwa łódzkiego p. Andrzej Chowis,v-ce przewodniczący Rady Powiatu p. Józef Suwara, Wójt Gminy Lututów p. Marek Pikuła, Prezes RBS w Lututowie p. Marian Fita, v -ce Prezes Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu p. Andrzej Polak, p. Małgorzata Dziurowicz – Kaszuba etnograf z Łódzkiego Domu Kultury, p. Jerzy Kaszuba, państwo Gabriela i Jan Dudkowie, dyrektorzy placówek oświatowych i Domów Kultury, radni Rady Powiatu i Radni Rady Gminy, lokalne media, sponsorzy,Stowarzyszenie „Rodzina”,zespoły folklorystyczne i biesiadne, mieszkańcy Gminy Lututów.

Była to również szczególna uroczystość, bowiem Kapela „Lututowianie” obchodziła Jubileusz 30 -lecia swojej pracy.

Na ręce Jubilatów spłynęły życzenia i gratulacje poprzedzone krótkim rysem historycznym zespołu.

Kapela ludowa „Lututowianie” powstała w 1987 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lututowie z inicjatywy prawdziwych pasjonatów muzyki ludowej, którymi byli Leokadia i Zygfryd Grąbkowscy, którzy poświęcili każdą wolną chwilę aby z zapałem i zaangażowaniem ocalać, kształtować i promować kulturę ludową naszego regionu.

Zespół od początku pracował dynamicznie i brał udział w Konkursach,Przeglądach
i festiwalach folklorystycznych na szczeblu powiatowym,wojewódzkim
i ogólnopolskim.

W 30 -letniej działalności zespół odniósł wiele sukcesów.
Do najważniejszych osiągnięć Kapeli należy zaliczyć:
1.W roku 1992 II m-ce w Konkursie „O Sieradzki Dzban”
2.W roku 1994 I m -ce w kategorii kapel w Przeglądzie Folklorystycznym Województwa Sieradzkiego, II m -ce w konkursie tańca ludowego w Rzeszowie oraz II m -ce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą
3. W roku1996 I m-ce w kat.kapel podczas Wojewódzkiego Przeglądu Folklorystycznego oraz I m-ce w plebiscycie publiczności podczas Przeglądu Kapel i Zespołów Tanecznych w Toruniu
4. W roku 1998 III m -ce w 32 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą
5. W roku 2002 III m-ce w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą
6. W roku 2011 I m-ce podczas Spotkań Folklorystycznych Polski Centralnej 'Od kujawiaka do oberka”,oraz I m-ce w Przeglądzie Jurajskim w Poraju
7. W roku 2013 III m-ce w Przeglądzie w Działoszynie
8. W roku 2015 Wyróżnienie w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą
9. W roku 2016 I m-ce w 4 Międzypowiatowym Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Działoszynie oraz Wyróżnienie w IX Przeglądzie Regionalnych Zespołów i Śpiewaków Ludowych „Siedlisko” w Aleksandrowie Łódzkim
10. W roku 2017 III m -ce w 5 Międzypowiatowym Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Działoszynie oraz wyróżnienie w Regionalnym Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych „Siedlisko” w Aleksandrowie Łódzkim

Ponadto kapela reprezentowała województwo łódzkie ,gminę Lututów oraz powiat wieruszowski podczas Obchodów Dni Polskich w Belgii i Luksemburgu. Czterokrotnie reprezentowała nasz region w Międzynarodowym Festiwalu Jajek na Węgrzech.
Kapela występowała dla Stowarzyszenia Studenckiego kultywującego tradycję ludową w Warszawie, brali udział w Kongresie Kultury Wsi Polskiej w Częstochowie.

Kapela zawsze była i jest współorganizatorem Biesiad Folklorystycznych,które corocznie odbywają się w Gminnym Ośrodku Kultury. Kapela obsługuje imprezy gminne i w regionie,współpracuje z organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na terenie gminy Lututów.

Muzyka ludowa, pieśni, taniec,zwyczaje i obyczaje to nasze dziedzictwo kulturowe, o które trzeba dbać z należytą starannością.
Powiatowa Biesiada Folklorystyczna jest imprezą podczas,której zespoły ludowe pokazują jak w dobie tak szybko rozwijającej się technologii, komunikacji medialnej i informatycznej należy pielęgnować, krzewić i rozpowszechniać muzykę ludową oraz przekazywać swoją wiedzę młodemu pokoleniu.

Podczas Biesiady swój dorobek artystyczny prezentowały następujące zespoły:
Kapela Ludowa „Lututowianie”, „Sokolniki” z Sokolnik, „Podpora Rodziny” z Dzietrzkowic, „Galewiczanie”z Galewic,”Ostrowiacy” z Ostrówka, „Opojowianie” działający przy GOK w Czarnożyłach oraz bracia Poślad z Gminy Sokoniki.
Każdy zespół przygotował ciekawą prezentację muzyczną.

Po niezwykle barwnym widowisku głos zabrała dyrektor GOK aby podsumować to niezwykłe wydarzenie
„Szanowni Państwo trdycyjna muzyka,śpiew,taniec,gwara,zwyczaje i obyczaje to nasze Narodowe Dziedzictwo Kulturowe. Każdy z nas ma swój udział w tworzeniu tego dziedzictwa, a jeżeli mamy taki udział to musimy pamiętać o pielęgnowaniu i krzewieniu tej cząstki nas samych. Mamy obowiązek nieść kaganek kultury polskiej,kultury tej ziemi z której wyrośliśmy i w którą wrośliśmy. Musimy niezłomnie utrwalać naszą historię i tożsamość.
Życzę Wam drodzy Jubilaci,życzę państwu i sobie żeby nie zabrakło nam nigdy siły i wiary w to,że pokonując każdego dnia wysiłek pracy budujemy most młodemu pokoleniu i,że to pokolenie doceni wartość tej pracy i na solidnych fundamentach zbuduje własną epokę”.
Po tych słowach głos zabrał Starosta Powiatu Wieruszowskiego p. Andrzej Szymanek, podziękował zespołom życząc, im wytrwałości,sukcesów oraz pomyślności w życiu osobistym. Na ręce kierowników zespołów wręczył nagrody za całokształt pracy na rzecz lokalnego środowiska i regionu ufundowane przez Powiat Wieruszowski.
W imieniu zespołów Panu Staroście podziękowała p. Zofia Siwik – Dyrektor Domu Kultury w Sokolnikach.
Impreza zakończyła się wspólną kolacją przygotowaną przez organizatorów dzięki pomocy sponsorów którymi byli:
Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie, Masarnia Brzozowiec p.Radosław Świerczyński, Wędliny z Popieliny p. Leszek Błaszczyk, Państwo Gabriela i Jan Dudkowie, Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu, Koło łowieckie „Kania”, Piekarnia Panowie Zdzisław Obała i Czesław Mielczarek.

Serdecznie dziękujemy sponsorom, bo to dzięki nim mogliśmy zorganizować imprezę w sposób przez nas zamierzony.
Dziękujemy tymi oto słowami:
Podobnie jak na palecie artysty w naszym życiu jest taki kolor,który nadał mu sens i budzi uśmiech na twarzy drugiego człowieka. Jest to kolor dobroci. Bezinteresowna pomoc to bardzo cenny dar jaki człowiek ofiaruje drugiemu człowiekowi nie oczekując nic w zamian. Gminny Ośrodek Kultury wraz z Kapelą „Lututowianie” serdecznie dziękują za okazaną pomoc i wsparcie wspólnych działań.

Dziękujemy wszystkim,którzy bawili się w sobotnie popołudnie razem
z nami,dziękujemy mediom,że z zaangażowaniem promują nasze działania, życzymy pomyślności i zapraszamy w przyszłym roku na kolejną biesiadę.

Aleksandra Kalus
Grzegorz Prygiel
Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments