E U R O W E E K 2 0 1 7 – Y E S, W E C A N !

Od czwartku 2 listopada br. uczniowie naszego zespołu szkół udali się do jednego z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Celem wyprawy był nie tylko zachwyt i podziw ale także…

 

Piętnastoosobowa grupa uczniów Zespołu Szkół w Nowej Wsi Książęcej z klas IV-VII wyjechała wraz z dwoma opiekunami (P. Tulij i E. Patyk) do Międzygórza w Kotlinie Kłodzkiej, na 5-dniowy obóz języka angielskiego.

EUROWEEK jest programem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym oraz dla dorosłych. Ma na celu doskonalenie umiejętności językowych w zakresie języka angielskiego oraz kształtowanie zdolności przywódczych uczestników. Ponadto program rozwija inteligencję, tak potrzebną uczniom w szybko zmieniającym się świecie, uczy wielokulturowości, komunikacji społecznej oraz rozwija kreatywność. W celu podniesienia umiejętności społeczno-komunikacyjnych uczestników, program Euroweek otwiera przestrzeń do rozwijania poczucia pewności siebie poprzez zróżnicowane zadania.

Mają one na celu integrację grupy i budowanie zespołu poprzez warsztaty językowe, odgrywanie ról, prezentacje, rozmowy motywacyjne oraz dyskusje grupowe z wolontariuszami. Dodatkowo, aby podnieść sprawność intelektualną i kreatywność uczestników, program obejmował różnorodne warsztaty i zadania z zakresu rozwiązywania problemów, zarządzania grupą, kreatywności, zarządzania projektami, debat, uchodźstwa, stereotypów, porównań tematycznych i innych. Oczekiwanym efektem po zakończeniu działań jest zdolność uczestników do krytycznego myślenia i otwartość, która ma pozwolić na skuteczną analizę pozyskanych informacji.

Każdego dnia po śniadaniu był organizowany „Energizer” czyli poranne gry, zabawy, śpiewy (karaoke angielskich piosenek) lub tańce („Belgijka” , „Titanic”) z wolontariuszami i innymi uczestnikami obozu. Pierwszego dnia zajęć uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy- klasy IV, V (około 30 osób) i VI, VII, (około 80 osób). Starsza grupa uczestniczyła w zajęciach takich jak SecretFriend. Każdy pisał na karteczce swoje imię i nazwisko, a później uczniowie się wymieniali. Pod koniec obozu należało przygotować drobny upominek dla osoby, którą się wylosowało. Innym zajęciem była Debata Oksfordzka. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna musiała wymyślić argumenty „za” a druga „przeciw” na zadany wcześniej temat. Takim tematem były na przykład fast foody.

W sobotę, po śniadaniu wybraliśmy się na wycieczkę. Zwiedzaliśmy Kłodzko, gdzie szczególnie podobał nam się rynek. Byliśmy również w Bystrzycy Kłodzkiej.Tam trafiliśmy do muzeum zapałek i zobaczyliśmy jedną z tamtejszych baszt. Po powrocie i regeneracji, aktywnie uczestniczyliśmy w nauce tańców tradycyjnych innych krajów, z których pochodzili wolontariusze (Gruzja). Ponadto uczestniczyliśmy w prezentacjach dotyczących Indonezji, Japonii, Ugandy, Indii i Meksyku. Wieczorem odbył się Euroweek Got Talent – jako jedyna z naszej grupy wystąpiła Martyna Nawrot. Pokazała gimnastykę artystyczną i dostała wielkie brawa.Pozostali uczestnicy przedstawiali swoje muzyczne lub taneczne zdolności a kilku chłopców, zaprezentowało magiczne sztuczki.

Niedziela była ostatnim dniem w którym odbywały się zajęcia. Pierwszym zadaniem tego dnia było stworzenie aplikacji na telefon, nagranie krótkiego filmu o tej aplikacji i prezentacje na forum grupy. Po południu ostatnim zadaniem jakie czekało na uczestników było Mission Impossible. Osoby, które zgłosiły się do tego zadania miały do wykonania różne zadania np. przebrać się za postacie z innych krajów lub nagrać horror. Kilka osób z naszej grupy również zgłosiło się do tego zdania i zaprezentowało się rewelacyjnie. Młodsza grupa także chętnie i aktywnie brała udział w zajęciach Mission Impossibile, Casanova lub nauce języka hiszpańskiego. Wieczorem  w niedzielę odbyło się oficjalne pożegnanie uczestników. W dniu wyjazdu każdy wspominał wspaniałych wolontariuszy : Memo, Seto, Teone, Batmana, Kasię, Gretę, Hiwi, Kubusia, Augustina oraz kilku innych. Dzieci dzięki wspaniałej atmosferze miały możliwość poznać nie tylko innych uczestników z pozostałych szkół czy wolontariuszy z całego świata ale również poznawały siebie. Odkrywały swoje talenty, nabywały pewności siebie, otwartości i tolerancji. A przy okazji uczyły się pracy w grupach, samodzielności i nabywały odwagi w posługiwaniu się językiem.

Uczniowie wraz z nauczycielami wyjechali nie tylko ze wspaniałymi wspomnieniami, nowymi znajomościami, pozytywną energią, ale przede wszystkim nowymi doświadczeniami . To był pierwszy obóz Euroweek, ale mamy nadzieję, że na nim nie poprzestaniemy. Po powrocie do szkoły wszyscy z żalem wspominali te kilka niezapomnianych dni z nadzieją, że już niedługo będą mogli ponownie spotkać się z nowo poznanymi, wspaniałymi ludźmi, którzy też na długo pozostaną w ich pamięci.

Patrycja Tulij – Agata Spodymek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Nowa Wieś Książęca. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.