Koncert ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych w Mikorzynie

Koncert ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych z okazji Narodowego Święta Niepodległości pod hasłem „Lecz nie przestajmy czcić świętości swoje…„ odbył się w niedzielne popołudnie 12 listopada 2017 roku w Domu Strażaka w Mikorzynie. Organizatorem koncertu było Bractwo Św. Idziego W Mikorzynie. Gościem specjalnym wydarzenia był Garwoliński Teatr Muzyczny „Od Czapy”.

Koncert „Lecz nie przestajmy czcić świętości swoje” będący częścią projektu współfinansowany był przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Sala Domu Strażaka stała się na czas koncertu salą koncertową. Udział w spotkaniu wzięli zaproszeni goście oraz mieszkańcy Mikorzyna.

Chór szkolny pod kierunkiem Justyny Geide wspólnie z zebranymi zaśpiewał Hymn Polski. Historię Mazurka Dąbrowskiego przedstawiła uczennica SP w Mikorzynie, która prowadziła konferansjerkę i sama opracowała słowo wiążące. Przypomniała zebranym okoliczności powstania hymnu. „Jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy”. Słowa naszego hymnu od dwóch wieków uświadamiają wszystkim Polakom, że losy ojczyzny zawarte są w życiu istnienia narodu. Polska nie zginęła i nie mogła zginąć nawet wówczas, gdy jej granice, jej państwowa suwerenność i podstawy ekonomicznego bytu uległy załamaniu pod naciskiem przemocy, nie zginie skoro żyją Polacy, których świadomość, wola i energia, i gotowość do najwyższych ofiar są gwarancją siły, i żywotności ojczyzny mówiła prowadząca spotkanie.

Na koncercie witała zebranych prezes stowarzyszenia Bractwo św. Idziego w Mikorzynie Urszula Goździcka. Szczególnie ciepło witała najstarszych mieszkańców mikorzyńskiej parafii. Dziękuję, że przyjęliście zaproszenie, dziękuję, że jesteście z nami. Na koncercie dzisiaj gościmy: ks. wikariusza sanktuarium, przedstawicieli gminy Małgorzatę Fralę – Kędzior, sołtysa wsi Mikorzyn Adama Tęsiorowskiego, dyrektor Szkoły Podstawowej Jolantę Jędrecką, dyrektor Przedszkola Samorządowego w Mikorzynie Ewę Derkacz, witam gości spoza Mikorzyna i wszystkich, którzy zaszczycili nas swoją obecnością a także Teatr Muzyczny z Garwolina.

„Nie przestajmy czcić świętości swoje… (słowa poety Adama Asnyka) to nie tylko tytuł, ale to nasz patriotyczny obowiązek. Chciałabym zacytować za wielkimi Polakami, że niepodległość nie jest nam dana na zawsze, że musimy ją pielęgnować i musimy o nią dbać. Spotkanie zaczęliśmy hymnem największym dobrem narodu. Jesteśmy w takim czasie, że nic nam nie zagraża. Wyrażanie polskości nie jest narażaniem naszego życia. A jednak powoli zaczynamy zapominać i to jest nasz największy wróg – zapomnienie. Ten koncert ma temu służyć, żebyśmy nie zapominali o tym co jest chlubą naszego narodu. Przez wiele lat wpajano nam, że jesteśmy dumni, bo jesteśmy europejczykami, my nigdy nie przestaliśmy nimi być (…) Musimy znać swoją tożsamość, bo jeżeli wiesz kim jesteś możesz zasiąść do dialogu z każdym – mówiła Urszula Goździcka prezes Bractwa św. Idziego mówiła także o Święcie Niepodległości jako symbolu walki o wolność, wiary i zwycięstwa, symbolach miłości do ojczyzny.

Zaprosiła do wysłuchania koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Teatru Muzycznego z Garwolina „Od Czapy”. Druga część koncertu to wspólne śpiewanie z chórem nie tylko z najmłodszymi albowiem wspólnie z chórem wystąpią osoby dorosłe. Zapraszam do wspólnego włączania się do śpiewu. Jeszcze raz zapraszam na przeżywanie i dobry odbiór koncertu – dodała.

Gościem specjalnym koncertu była grupa młodzieży z Garwolińskiego Teatru Muzycznego „Od Czapy”. Zespołu, który zrodził się z pasji do piosenki w dawnym stylu, gdzie równoważne są tekst i muzyka, oraz zamiłowanie młodych ludzi do śpiewania.

W Mikorzynie grupa „Od czapy” wykonała pieśni patriotyczne z treścią wspominającą nasze drogi do wolności i burzliwe losy polskiego narodu, piosenki żołnierskie, piosenki powstańcze a także piosenki żołnierzy niezłomnych – muzyczną historię walki i ludzi, którzy je pisali, słuchali i śpiewali w chwilach wytchnienia, a potem przechowali jak skarb dla następnych pokoleń od przeszłości do przyszłości…

Niektóre utwory wykonane w nowej aranżacji, pięknie zaśpiewane wprowadziły zebranych w zadumę i melancholię nad tymi, którzy kiedyś walczyli o wolną Polskę. Zaśpiewali m.in. Pałacyk Michla; Mamo, już nie wróci twój chłopiec; Wilczy ślad; Dziś idę walczyć mamo; Tęskno mi Panie; Biały krzyż; Miejcie nadzieję; Bohaterom; Pilnujcie Polski; i inne. Niektóre z nich to autentyczne żołnierskie piosenki śpiewane przez partyzantów.

W koncercie wystąpił też szkolny chór z Mikorzyna prowadzony przez Justynę Geide, wzbogacony o prezentację multimedialną dotyczącą historii wydarzeń, naszej drogi do wolności, połączoną o pieśni patriotyczne i piosenki oraz ciekawostki historyczne związane z tym okresem dziejów naszego narodu. Uczestniczący w koncercie chętnie włączali się do śpiewania. Nie mogło zabraknąć „Roty” i utworów takich jak „Legiony”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Maszerują strzelcy..”, „O mój Rozmarynie” czy „Przybyli ułani pod okienko” i wielu innych. Mieszkanka Mikorzyna a capella zaśpiewała piękną piosenkę Polskie Kwiaty. Było to niezwykłe i wspaniałe wydarzenie w Mikorzynie żywa lekcja historii zachęcająca do zadumy nad losem Polski.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Mikorzyn. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.