Kronika policjna

– Nie bądźmy obojętni na wychłodzenia organizmu !
aby niskie temperatury i mróz nie zbierały śmiertelnego żniwa nie bądźmy obojętni na los potrzebujących.
Kilka razy w ciągu doby policjanci sprawdzają miejsca przebywania osób samotnych i bezdomnych. Wspólnie z pracownikami ośrodków pomocy społecznych mundurowi informują osoby bezdomne, nieporadne życiowo, gdzie i w jakim zakresie mogą uzyskać niezbędną pomoc. Tłumaczą, że o tej porze roku bardzo szybko dochodzi do wychłodzenia organizmu. Przyczyny utraty ciepła przez organizm człowieka są różne. Może to być niska temperatura powietrza, wody, wiatr, brak odpowiedniej odzieży czy ogólne osłabienie organizmu spowodowane niedożywieniem. Problemem dla instytucji niosących pomoc jest odtrącanie tej pomocy przez bezdomnych, nieporadnych życiowo, samotnie mieszkających. Często osoby takie nie potrafią dostosować się do reguł czy zasad obowiązujących w placówkach (np. zakaz spożywania alkoholu) i dlatego nie chcą w nich przebywać.
Nie bądźmy obojętni na los osób potrzebujących pomocy, szczególnie podczas silnych mrozów! Zwróćmy uwagę na osoby starsze, bezdomne, czy nietrzeźwe. Noc spędzona w ujemnej temperaturze na ławce, czy w nieogrzewanym pomieszczeniu może skończyć się tragicznie. Dlatego policjanci apelują, by reagować. Wystarczy wykręcić numer alarmowy i przekazać policjantom, gdzie znajduje się osoba potrzebująca pomocy.
Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997 lub 986, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

– Policyjna Akademia Bezpieczeństwa
17 listopada 2017r. w godz. 10:00-14:30 w hali MOSiR przy ul. Małachowskiego 7 w Łodzi, Wydział Prewencji KWP w Łodzi przeprowadził XII finał wojewódzki „Konkursu Sprawności Fizycznej oraz Wiedzy o Bezpieczeństwie” realizowany w ramach programu profilaktycznego „Policyjna Akademia Bezpieczeństwa”.
Konkurs adresowany jest do uczniów drugich klas szkól podstawowych z terenu województwa łódzkiego. Biorą w nim udział dwuosobowe drużyny składające się z dziewczynki i chłopca, którzy zwyciężyli etap szkolny a następnie etap powiatowy konkursu. 22 drużyny pokonują indywidualnie tor przeszkód taki jak dla kandydatów do Policji ale dostosowany do ich wieku, a następnie zespołowo rozwiązują test z wiedzy o bezpieczeństwie.
Równolegle został przeprowadzony konkurs „Super Kibice” na najlepiej kibicującą drużynę. W tym roku zgłosiło się wyjątkowo dużo drużyn bo aż 17, które maksymalnie mogą liczyć do 30 zawodników. Podczas całego wydarzenia zespoły kibicujące były oceniane przez przedstawiciela Kuratorium Oświaty w Łodzi, funkcjonariusza Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Łodzi oraz Urzędu Marszałkowskiego. Jednogłośnie, tytuł najlepiej kibicującej drużyny wywalczyły „smerfy” ze Szkoły Podstawowej w Błogiem Rządowym , pow. opoczyński. Puchar dla zwycięzców oraz upominki dla całej drużyny ufundował Łódzki Kurator Oświaty, oraz Wydział Promocji Urzędu Marszałkowskiego .
W „Konkursie Sprawności Fizycznej oraz Wiedzy o Bezpieczeństwie” zwyciężyła drużyna w składzie: Natalia Pąśko i Stanisław Brewiński ze Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka  w Michowicach (pow. skierniewicki), drugie miejsce zajęli: Julia Foja i Krystian Krawczyk ze Szkoły Podstawowej w Chrzanowicach (pow. radomszczański), natomiast miejsce trzecie zajęła drużyna, w skład której wchodzili: Aleksandra Kołacińska i Wojciech Adaszek ze Szkoły Podstawowej nr 12  w Piotrkowie Trybunalskim. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Andrzeja Łapińskiego pamiątkowe dyplomy, maskotki Komisarza Błyska oraz hulajnogi i kaski ochronne ufundowane przez Marszałka Województwa Łódzkiego, jak również drobne upominki od Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego. Dla zwycięzców turnieju wartościowe nagrody ufundował Wojewoda Łódzki oraz Stowarzyszenie Policji IPA. W całym wydarzeniu uczestniczyło ok.500 osób.
KWP Łódź

– Bądź widoczny na drodze
używaj elementów odblaskowych – chronisz ludzkie życie swoje i innych. Bądź widoczny, bądź bezpieczny
Pieszy poruszający się po zmroku bez elementów odblaskowych dla kierowcy nadjeżdżającego samochodu jest widoczny dopiero z odległości 20 metrów. Jeżeli pieszy używa odblasków, wówczas jest zauważalny już z odległości 150 metrów.
Obowiązek noszenia odblasków przez pieszych wszedł w życie 31 sierpnia 2014 r.
Nowe przepisy mają na celu ograniczenie liczby wypadków z udziałem pieszych. Rola elementów odblaskowych jest bardzo znacząca. Jeżeli kierowca wcześniej zauważy pieszego poruszającego się na drodze jest w stanie szybciej zareagować – ominąć, wyprzedzić czy zahamować.
Przypominamy podstawowe prawa i obowiązki pieszych :
– Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.
– Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.
– Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.
– Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
Zabrania się:
– wchodzenia na jezdnię:
bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
– przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
– zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
– przebiegania przez jezdnię;
– chodzenia po torowisku;
– wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
– przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

– Przedszkolaki na Policji – dzień otwarty w KPP
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie w ramach programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „RAZEM BEZPIECZNIEJ” im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017” zorganizowali spotkania przedszkolaków w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie pod hasłem „Dzień otwarty w KPP w Wieruszowie”
Policjanci z wieruszowskiej komendy oprócz spotkań w przedszkolach i szkołach gościli również przedszkolaków w Komendzie Powiatowej Policji w Wieruszowie. 22 listopada 2017 roku do komendy w odwiedziny przymaszerowały przedszkolaki z Przedszkola numer 1 z ul. Dąbrowskiego w Wieruszowie.
Przed budynkiem komendy milusińscy zobaczyli zaparkowane radiowozy. W czasie spotkania poruszono wiele ważnych tematów dotyczących bezpieczeństwa oraz przybliżono służbę i pracę policjantów, których podczas wycieczki milusińscy zastali podczas wykonywania codziennych obowiązków. Nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć. Dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszył się pokaz pomieszczeń „aresztu” oraz wyposażenia radiowozów. Wizyty przedszkolaków w ramach projektu „Razem Bezpieczniej” mają również na celu poprawę wiedzy najmłodszych na temat prawidłowego reagowania w sytuacji zagrożeń oraz zainteresowanie pracą policjantów. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe upominki propagujące bezpieczeństwo.

– „Dla Ciebie zginął policjant, strażak, żołnierz, a dla mnie tata” – nowa kampania społeczna Fundacji Dorastaj z Nami
Ruszyła kampania społeczna Fundacji Dorastaj z Nami „Dla Ciebie zginął policjant, strażak, żołnierz, a dla mnie tata”. To kolejna inicjatywa fundacji, która swoją opieką otacza dzieci, których rodzice zginęli lub zostali poszkodowani na służbie – to dzieci strażaków, policjantów, żołnierzy, ratowników górskich. Celem kampanii jest pokazanie, że za każdym mundurem stoi człowiek, który po pracy chciałby wrócić do domu, do swoich bliskich. Niestety – czasem nie wraca…
– Zawsze, gdy słyszymy w wiadomościach o śmierci funkcjonariusza służby publicznej, w Fundacji wiemy, że właśnie komuś zawalił się świat. Odchodzi partner, ojciec, mąż, który często był jedynym żywicielem rodziny. W tle doniesień medialnych – tragedii, kryjącej za słowami „zostawił żonę i dzieci…” – kryje się o wiele więcej, niż jest przekazywane za pośrednictwem mediów. Ci ludzie swoją codzienną pracą ryzykowali dla wspólnego dobra nas wszystkich i my chcemy przypominać, że praca strażaka, żołnierza, policjanta czy ratownika to nie jest zwyczajna praca, tylko misja, która służy dobru każdego z nas. Pamiętajmy więc o dzieciach tych z nich, którzy nie wrócili z pracy do domu. Zadbanie o nie, to najlepsza forma powiedzenia „dziękuję” – mówi Magdalena Pawlak, Prezes Zarządu Fundacji Dorastaj z Nami.
Kampania pokazuje historie, które znamy z serwisów informacyjnych i gazet, z innej, prywatnej strony. Na stronie Fundacji (www.dorastajznami.org) możemy lepiej poznać historie zmarłych bohaterów – rodziców podopiecznych Fundacji. Dowiedzieć się jakie mieli pasje, jak spędzali czas wolny, za czym najbardziej tęsknią ich dzieci. Możemy zobaczyć jakimi ludźmi byli na co dzień.
Elementem kampanii są spoty telewizyjne i radiowe, w których wykorzystano prawdziwe archiwalne materiały informujące o wypadkach z udziałem służb publicznych. W spotach zderzono je z narracją rodzinną – prywatną. W spocie słyszymy głos dziewczynki – Moniki, której tata policjant zginął podczas policyjnej interwencji, pchnięty nożem przez młodocianych chuliganów. Monika i jej siostra Krysia miały wtedy kilka lat.

Opracował :
Oficer Prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak
Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments