Kronika policyjna KPP w Wieruszowie

Kronika policyjna
KPP w Wieruszowie
06.11.2017r.

 

 

 

– Wypadek drogowy w Zmyślonej w gminie Galewice

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło na drodze powiatowej relacji Sokolniki – Galewice w Zmyślonej w powiecie wieruszowskim.

Do wypadku doszło 1 listopada 2017 roku około godziny 13:00 w Zmyślonej w gminie Galewice. Według wstępnych ustaleń, kierujący skodą fabia 50 – letni mieszkaniec pow. wieruszowskiego podejmując manewr skrętu w lewo na skrzyżowaniu ulic z nieustalonych przyczyn nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu z naprzeciwka osobowemu mercedesowi, którym kierował 23 – letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego, w wyniku czego doszło do zderzenia czołowego obu pojazdów.

W wyniku wypadku troje pasażerów skody fabii oraz kierujący i pasażerka mercedesa z obrażeniami ciała zostali przetransportowani do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Uszkodzone zostały również pojazdy uczestniczące w zdarzeniu oraz trzeci pojazd marki Mitsubishi Pajero, którym kierował 42 – letni mężczyzna. Kierowcy wszystkich pojazdów w chwili wypadku byli trzeźwi. Pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu wyjaśniamy dokładne okoliczności tego zdarzenia. Droga w Zmyślonej w godzinach 13:00 – 17:00 była całkowicie zablokowana. Policjanci kierowali pojazdy na wyznaczone objazdy.

Za spowodowanie wypadku drogowego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje :
Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego oraz udzielaniu pierwszeństwa przejazdu. Pamiętajmy także o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu. Rozważmy wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy podczas postoju pojazdu szczególnie kiedy zmrok zapada coraz wcześniej. Rozważmy też podróż pojazdem zwłaszcza wielkogabarytowym w czasie silnych podmuchów wiatru. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami.
Apelujemy również do rodziców i opiekunów o sprawowanie właściwej opieki nad dziećmi, niepełnosprawnymi, oraz osobami w podeszłym wieku.

– Wieruszowscy policjanci podsumowali akcję „Znicz 2017”

2 listopada 2017 roku zakończyły się ogólnopolskie wzmożone działania policji w ramach akcji „Znicz 2017”
Tegoroczne działania w ramach akcji „Znicz” prowadzone były od 27 października do 2 listopada. W trakcie akcji policjanci prowadzili wzmożone działania na drogach zmierzające do poprawy bezpieczeństwa kierujących i pieszych.
W powiecie wieruszowskim wzmożone patrole policjantów czuwały nad bezpieczeństwem zarówno w pobliżu cmentarzy jak i na drogach dojazdowych. Działania wieruszowskich funkcjonariuszy skoncentrowane były na monitorowaniu oraz kontrolowaniu przemieszczających się pojazdów, prędkości z jaką się poruszały, badaniu stanu trzeźwości kierujących oraz przestrzeganiu przez nich innych przepisów ruchu drogowego. Mundurowi czuwali również nad bezpieczeństwem pieszych oraz przypominali o obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym. Informowali że jest to okres, w którym powinniśmy zachować szczególną ostrożność, by nie paść ofiarą przestępców oraz o tym jak ustrzec się od kradzieży i prawidłowo zabezpieczyć własne mienie.

W czasie trwania policyjnej akcji „Znicz 2017” w powiecie wieruszowskim policjanci odnotowali dwa wypadki drogowe w wyniku których trzy osoby zostały ranne, 13 kolizji drogowych oraz zatrzymano dwóch nietrzeźwych kierujących. Łącznie funkcjonariusze nałożyli 101 mandatów karnych, zastosowali 9 pouczeń, zatrzymali 18 dowodów rejestracyjnych oraz dwa dokumenty prawa jazdy.

– Nie bądźmy obojętni na wychłodzenia organizmu !

Aby niskie temperatury i mróz nie zbierały śmiertelnego żniwa nie bądźmy obojętni na los potrzebujących.
Kilka razy w ciągu doby policjanci sprawdzają miejsca przebywania osób samotnych i bezdomnych. Wspólnie z pracownikami ośrodków pomocy społecznych mundurowi informują osoby bezdomne, nieporadne życiowo, gdzie i w jakim zakresie mogą uzyskać niezbędną pomoc. Tłumaczą, że o tej porze roku bardzo szybko dochodzi do wychłodzenia organizmu. Przyczyny utraty ciepła przez organizm człowieka są różne. Może to być niska temperatura powietrza, wody, wiatr, brak odpowiedniej odzieży czy ogólne osłabienie organizmu spowodowane niedożywieniem. Problemem dla instytucji niosących pomoc jest odtrącanie tej pomocy przez bezdomnych, nieporadnych życiowo, samotnie mieszkających.

Często osoby takie nie potrafią dostosować się do reguł czy zasad obowiązujących w placówkach (np. zakaz spożywania alkoholu) i dlatego nie chcą w nich przebywać.
Nie bądźmy obojętni na los osób potrzebujących pomocy, szczególnie podczas silnych mrozów! Zwróćmy uwagę na osoby starsze, bezdomne, czy nietrzeźwe. Noc spędzona w ujemnej temperaturze na ławce, czy w nieogrzewanym pomieszczeniu może skończyć się tragicznie. Dlatego policjanci apelują, by reagować. Wystarczy wykręcić numer alarmowy i przekazać policjantom, gdzie znajduje się osoba potrzebująca pomocy.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997 lub 986, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Opracował :
Oficer Prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments