Narodowe Święto Niepodległości w Kępnie

Narodowe Święto Niepodległości w Polsce obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach niewoli pod zaborami. W intencji ojczyzny w kościele p. w. św. Marcina w Kępnie odprawiona została msza święta. Po mszy odbyła się procesja wokół kościoła. 11 listopada to również Dzień Św. Marcina, święto patrona parafii Rzymsko-Katolickiej w Kępnie. Po powrocie do kościoła zebrani odśpiewali „Święty Marcinie Patronie nasz” oraz „Boże coś Polskę”, kolejną pieśń patriotyczną zaśpiewał Chór Męski Kantamus, który uświetnił pieśniami uroczystą mszę świętą.

Potem delegacje udały się pod Starostwo skąd w asyście pocztów sztandarowych i orkiestry z Ostrzeszowa przemaszerowały na kępiński Rynek, pod pomnik „Bohaterów walk o wolność i demokracje”. Marcin Wiśniewski naczelnik Wydziału Zarządzania Projektami i Promocji Powiatu witał delegacje; poseł B. Henczycę, przedstawicieli parlamentarzystów, delegacje Starostwa Powiatowego, Rady Powiatu, delegacje Miasta i Gminy Kępno, Rady Miasta, księży, księdza proboszcza parafii p.w. św. Marcina, samorządowców, dyrektorów jednostek oświatowych, dyrektorów i kierowników jednostek organizacyjnych, komendantów służb, poczty sztandarowe, przedstawicieli organizacji politycznych i społecznych, przedstawicieli stowarzyszeń oraz mieszkańców Kępna i powiatu kępińskiego.

„Mam nadzieję, że te dzisiejsze uroczystości spowodują, że wszyscy wspólnie jak tutaj jesteśmy i również ci, których tutaj nie ma będą wspólnie przygotowywać się do stulecia odzyskania Niepodległości. Zastanówmy się wspólnie co w tym czasie się wydarzyło. Nie wszytko było dobrze. Były również trudne chwile. Wszystko rozpoczęło się w 1918 roku. To doprowadziło do wyzwolenia naszej ojczyzny, po 123 latach niewoli. Wielka radość ogarnęła Polskę, kiedy odzyskaliśmy wolność. Chwila refleksji dotyczy różnych zdarzeń. Tuż po zwycięstwie, szczególnym zwycięstwie odzyskania niepodległości w 1918 roku następuje rok 1920, 1939, 1956, 1970, 1981 w kilku słowach starosta przypomniał wydarzenia z tamtych lat. (…) Działania wielu Polaków, ludzi, wielu bezimiennych ludzi spowodowało, że dzisiaj możemy żyć w Wolnej, Niepodległej Polsce. Wielu naszych poprzedników miało na celu jedno – Wolną Polskę. Pamiętajmy o tych, którzy na przestrzeni tych stu lat pracowali i często również ginęli dla sprawy polskiej, byśmy mogli żyć w Wolnej, Niepodległej i Dumnej Polsce – mówił w swoim wystąpieniu starosta kępiński.

Kwiaty pod pomnikiem złożyła poseł Bożena Henczyca, delegacje władz powiatu i gminy, samorządowcy, księża, przedstawiciele instytucji i organizacji społecznych, stowarzyszeń i związków.

Tradycyjnie tego dnia zajadamy się rogalami świętomarcińskimi, zwanymi w naszej małej ojczyźnie zwyczajnie „marcinkami”. Na kępińskim rynku „marcinkami” częstowali przedstawiciele starostwa i Rady Powiatu.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.