Obchody Święta Niepodległości w Lututowie

„Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i jako taka jest też wielkim obowiązkiem”

Św. Jan Paweł II

 

W sobotę 11 listopada w Lututowie odbyła się uroczystość z okazji 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą Za Ojczyznę w kościele parafialnym pw. św.Piotra i Pawła.

Po mszy poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańcy gminy Lututów przeszli pod Obelisk „Pamięci Mieszkańców Gminy Lututów Poległych, Zamordowanych, Zaginionych i Prześladowanych”.

Po wciągnięciu flagi na maszt i odśpiewaniu hymnu państwowego Wójt Gminy Lututów p. Marek Pikuła wygłosił referat okolicznościowy, podkreślając,że wolność nie jest dana raz na zawsze, o wolność należy zabiegać każdego dnia.
Po tych słowach w hołdzie bohaterom pod Obeliskiem zostały złożone kwiaty,zapalone znicze, oraz odśpiewane pieśni patriotyczne, przygotowane przez zespół „LUTUTOWIANIE”.

Wartę przy obelisku pełnili harcerze ze Szkoły Podstawowej w Lututowie, strażacy z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Lututowie, oraz druhowie OSP Lututów.

Kolejnym punktem programu był Koncert laureatów II Powiatowego Przeglądu Piosenki Patriotycznej p.n. „Piękna – Niepodległa”, który odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury.
Organizatorem koncertu była Gminna Biblioteka Publiczna w Lututowie.

Kierownik Biblioteki p. Anna Przybyła powiedziała, że wszyscy mamy wspólny dom, w którym żyjemy – Polskę.Koncert wpisuje się w narodową tradycję i przyczynia się do pielęgnowania patriotyzmu.
Laureaci Przeglądu wystąpili przed publicznością aby wyśpiewać pieśni, które nasi przodkowie nieśli na ustach w chwilach narodowych triumfów, oraz w momentach tragicznych.

Wsłuchując się w teksty utworów obecni na uroczystości poznali nadzieje i przymioty Polaków walczących o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę – walczących o nasz wspólny dom.

Soliści z rąk V – ce Przewodniczącego Rady Powiatu p. Józefa Suwary i Wójta Gminy Lututów p. Marka Pikuły otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Powiat Wieruszowski oraz Gminną Bibliotekę Publiczną.

Aleksandra Kalus
zdjęcia Grzegorz Prygiel

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.