Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

To już czwarta edycja Święta, które zostało ustanowione na wniosek Rzecznika Praw Dziecka przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2014roku. Szkoła Podstawowa w Pieczyskach bierze udział w obchodach od samego początku.

 

Co roku uczniowie starszych klas uczestniczą w cyklu zajęć, które mają na celu przybliżenie tematyki związanej z ogólnie rozumianymi prawami dziecka. Zagadnienie jest bardzo ważne i pokazuje, że młody człowiek musi mieć świadomość tego, jak powinien być traktowany przez państwo, rodzinę, szkołę, drugiego człowieka.

W czasie, gdy dochodzi do łamania praw, potrzebna jest wiedza, która wskaże zagrożenie. Wymownym akcentem spotkań uczniów są plakaty, hasła, scenki i gorąca debata na temat poszczególnych praw. Bardzo trafnie charakteryzują wyżej  ujętą tematykę słowa Janusza Korczaka, wielkiego przyjaciela i obrońcy dzieci: ”Dzieci nie będą dopiero, ale są już ludźmi, tak ludźmi są, a nie lalkami, można przemówić do ich rozumu, odpowiedzą nam, przemówmy do serca, odczują nas.

Dzieci są ludźmi. W duszy ich są zadatki tych wszystkich myśli i uczuć, które my posiadamy”. Dlatego w tym dniu niech przemówią dzieci, a dorośli niech wsłuchają się w ich głos.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pieczyska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments