Stowarzyszenie Wrota Wielkopolski reprezentuje Wielkopolskę w Brukseli

Na konferencji prasowej 15.11.2017 r. prezes Wrót Wielkopolski Grzegorz Grzunka witał zebranych Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego i przedstawicieli lokalnych mediów.

 

Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski oraz prezes Wrót Wielkopolski Grzegorz Grzunka poinformowali media, a za pośrednictwem mediów mieszkańców o tym, że Stowarzyszenie Wrota Wielkopolski z powiatu kępińskiego jako jedyne reprezentować będzie Wielkopolskę podczas „Dnia Świętego Marcina” w Brukseli.
Spotkanie poświęcono prezentacji Województwa Wielkopolskiego na „Dniach Świętego Marcina„ w Brukseli, który odbędzie się tam w dniach 21-22 listopada 2017 roku.

„Samorząd Województwa Wielkopolskiego od roku 2010 więc od 8 lat organizuje w Brukseli corocznie „Dzień Świętego Marcina” jako wydarzenie promocyjne. W ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich wykorzystujemy ten element jako promocję Lokalnych Grup Działania z Wielkopolski. Na „Dniach Świętego Marcina” już siedem grup LGD Wielkopolskę reprezentowało w Brukseli, a w tym roku zaproponowaliśmy i poprosiliśmy o to, żeby Województwo Wielkopolskie reprezentowała Lokalna Grupa Działania Wrota Wielkopolski z Powiatu Kępińskiego.

„Dzień Świętego Marcina” jest największą imprezą promocyjną Wielkopolski w Brukseli i przyciąga każdego roku bardzo wielu gości reprezentujących Komisję Europejską, Europejski Parlament, Europejski Komitet Regionu, Radę Europejską, przedstawicieli Korpusu Dyplomatycznego, reprezentantów biur regionalnych oraz stowarzyszeń i organizacji znajdujących się w Brukseli. Generalnie chodzi o to, żeby zwiększać rozpoznawalność Wielkopolski i tradycje naszego regionu w Unii Europejskiej. O tym co się dzieje i cieszy dużym zainteresowaniem, więcej będziemy mogli opowiedzieć po tym wydarzeniu.

Dzień Świętego Marcina wiadomo z czym się kojarzy, oczywiście ze Świętem Niepodległości, ale również z taką okazją do reprezentacji wielkopolskich produktów lokalnych i regionalnych. Oczywiście Rogal Świętomarciński zawsze króluje na stołach, bo to się zawsze z tym kojarzy. Będzie również m. in wśród tych produktów, które tam będziemy reprezentować jest kiełbasa biała parzona wielkopolska, dlatego, że ona została w tym roku wpisana na listę geograficznie chronioną w Unii Europejskiej, więc myślę, że jest to bardzo ważne, że możemy się tym szczycić i to pokazywać. Myślę, że to co jest istotne to możliwość zaprezentowania LGD Wrota Wielkopolski nie tylko w Brukseli, ale również właśnie 21 listopada jest to część oficjalna odbywająca się wieczorem degustacyjna, ale również związana z koncertem. Natomiast 22 listopada tam będzie prezentacja LGD Wrota Wielkopolski. W tym dniu mamy spotkanie z LGD Belgijską i tam będzie prezentacja tej LGD z Belgii, grupa funkcjonująca we wschodniej Flandrii na terenie południowej części Prowincji Linburg obejmująca 16 gmin i mieszkańców ponad 214 tysięcy. Wyróżnia się tam rolnictwo, ogrodnictwo i krajobrazy ze sobą współgrają, my to zobaczymy, a państwu będziemy mogli po powrocie opowiedzieć. Równocześnie z grupą belgijską reprezentować się będzie nasza LGD Wrota Wielkopolski, Będziemy zwiedzać gospodarstwo ekologiczne, Wydarzeń będzie dużo. – mówił podczas konferencji wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

Do Brukseli ze Stowarzyszenia Wrota Wielkopolski naszego powiatu pojedzie 5 osób, które zaprezentują tam lokalny dorobek

Będziemy chcieli wypromować nasz region, będziemy chcieli zaprezentować nasze lokalne rękodzieło a także pokazać wyroby naszych lokalnych producentów. Tak więc pokażemy produkty kulinarne na przykład wędliniarskie takie jak: kiełbasy, kabanosy, szynki, smalec, salceson. Pokażemy produkty kulinarne w formie napojów, soki i inne napoje, lokalne sery, masło, pieczywo produkowane przez lokalne firmy, gzikę jako lokalne danie, pierogi, ogórki kiszone, kapustę modrą na ciepło, grzybki marynowane, gęsinę i inne lokalne produkty, smakołyki. Chciałem podziękować Panu Marszałkowi za zaproszenie i możliwość obejrzenia zaprezentowania lokalnych produktów za– podkreślił prezes Grzegorz Grzunka.

Bardzo istotne to spotkania z belgijską grupą działania, fakt prezentacji tych lokalnych grup, porównania działalności, wymienimy się też doświadczeniami. Po oficjalnym otwarciu, we wtorek przejdziemy do konsumpcji, ale jeszcze etiuda teatralna wykonana przez Interdyscyplinarną grupę Asocjacja 2006, potem prezentacja, o której wspomniał prezes Grzunka i ja wcześniej, bo ona rozpocznie się od degustacji Rogali Świętomarcińskich, albowiem taki jest zwyczaj w Dniu Świętego Marcina i pozostałych specjałów z Wielkopolski. Chcę także podziękować już dzisiaj LGD Wrota Wielkopolski za to, że podjęli się tej inicjatywy i odpowiedzieli pozytywnie na nasze zaproszenie, bo warto pokazywać swój dorobek i jeśli czynić to gdzieś w Europie to jest to szczególnie ważne – dodał wicemarszałek.

Wyjazd do Brukseli to nie tylko możliwość pokazania lokalnych produktów ale przede wszystkim prezentacja Stowarzyszenia, spotkanie z Lokalną Grupą belgijską, porównanie pracy a także nawiązanie współpracy partnerskiej.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments