Stowarzyszenie Wrota Wielkopolski w Brukseli

W dniach 20-22 listopada 2017 r. Stowarzyszenie Wrota Wielkopolski miało przyjemność uczestniczyć w wizycie studyjnej w Belgii. Głównym punktem programu wizyty był udział w 8. edycji obchodów Dnia św. Marcina w Brukseli – największym wydarzeniu promocyjnym województwa wielkopolskiego w stolicy Europy.

Wydarzenie w imieniu Marszałka Marka Woźniaka otworzył Wicemarszałek Krzysztof Grabowski, który wziął również udział w spotkaniach zorganizowanych w ramach wizyty studyjnej – z posłem do Parlamentu Europejskiego Andrzejem Grzybem oraz z Lokalną Grupą Działania z belgijskiej Flandrii. Wizyta została zorganizowana przez Biuro Wielkopolski w Brukseli we współpracy z Departamentem Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Tegoroczna edycja zgromadziła ponad czterystu gości, w tym posłów do Parlamentu Europejskiego, przedstawicieli Komisji Europejskiej, Europejskiego Komitetu Regionów oraz korpusu dyplomatycznego. Wśród nich znaleźli się m.in. Elżbieta Bieńkowska – unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, Artur Orzechowski – Ambasador RP w Królestwie Belgii, a także Jacek Grabowski i Ireneusz Bochenek – konsulowie RP w Królestwie Belgii. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele polskich samorządów, reprezentanci biur regionalnych, międzynarodowych organizacji i stowarzyszeń oraz Wielkopolanie mieszkający w stolicy Belgii.

Lokalną Grupę Działania reprezentowali: Pan Paweł Powroźnik, właściciel restauracji „P jak Pysznie” w Kępnie, Pani Magdalena Wieczorek, dyrektor Samorządowej Biblioteki Publicznej w Kępnie, Pani Aldona Lorek, przedstawiciel firmy Rzeźnictwo-Wędliniarstwo Maryniak oraz pracownicy biura LGD – Prezes Grzegorz Grzunka i Katarzyna Chowańska. Lokalną Grupę Działania wspierali również Pani Dyrektor Departamentu PROW Izabela Mroczek oraz pracownicy Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Pani Beata Pilarska oraz Pan Paweł Kinal.

Wśród zaprezentowanych przysmaków znalazła się m.in. pierś gęsi w sosie żurawinowym, szare kluski z okrasą i modrą kapustą na ciepło, gzika, pierogi z mięsem, kapustą i grzybami, ruskie oraz z jabłkami i cynamonem, a także kiełbasa biała parzona wielkopolska, która w tym roku otrzymała unijny certyfikat jakości Chronionego Oznaczenia Geograficznego i jest już piątym produktem z Wielkopolski z tym odznaczeniem. Goście mogli skosztować również tradycyjne wędliny, sery, grzyby, nalewki, soki naturalne oraz inne specjały kuchni wielkopolskiej. Dzień św. Marcina na stałe wpisał się już w kalendarzu brukselskim jako wielkopolskie święto, które cieszy się ogromną popularnością.

Tego samego dnia członkowie delegacji LGD spotkali się z wielkopolskim Posłem Andrzejem Grzybem, który przedstawił im swoją działalność parlamentarną. Spotkanie to było także okazją do zapoznania się z tym, jak funkcjonuje Parlament Europejski oraz tematami, nad którymi obecnie pracują posłowie.

Ostatniego dnia wizyty miało miejsce spotkanie z przedstawicielem Lokalnej Grupy Działania „Haspengouw” ze wschodniej Flandrii. Oprócz wymiany doświadczeń dotyczących działań prowadzonych przez obie LGD, rozmawiano na temat możliwości nawiązania współpracy w celu realizacji projektu międzynarodowego. Wielkopolska delegacja miała również okazję zobaczyć dwa projekty wdrożone przez „Haspengouw”. Pierwszy z nich jest realizowany na terenie farmy ekologicznej „De Alverberg”, która prowadzi działalność edukacyjną dotyczącą zrównoważonego rolnictwa i hodowli zwierząt. Drugi został zrealizowany w ramach celu „Zachowanie dziedzictwa kulturowego” i polegał na renowacji samotni Vrijhern, która dzięki temu stała się ważnym puntem turystycznym w regionie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Stowarzyszenie Wrota Wielkopolski w Brukseli

 1. taki ktoś 2 pisze:

  A przepraszam, czy Pani „redaktor” Anna Ś. nie przeprowadzi dochodzenia, dlaczego właśnie te osoby pojechały i po co?
  Taka aktywna była w przypadku wyjazdu delegacji z Wieruszowa do Brazylii a tu taka cisza?

  • Naczelny pisze:

   Staram się sprawdzać wszystkie sytuacje na ile starcza mi sił, czasu, możliwości i zdrowia, gdzie wydawane są środki publiczne. Jeżeli będę miała jakiekolwiek podejrzenia co do nieracjonalnego wydawania naszych (w tym i moich), podatników pieniędzy zgłoszę to do odpowiednich instytucji i organów prawnych. To samo uczynię, jeśli zajdzie jakiekolwiek podejrzenie korupcji. Wy Szanowni Państwo samorządowcy gospodarze/włodarze gmin, miast i powiatów tak naprawdę nie macie żadnej władzy. Wybrano was co prawda w wyborach demokratycznych ale zrozumcie wreszcie, że po to, abyście służyli społeczeństwu, a nie stwarzali swoje „małe czy duże folwarki”. Tak dobrze zrozumieliście – SŁUŻYLI!!! Wy macie służyć społeczeństwu!!! W powyższej sprawie proszę o więcej informacji, ponieważ osoba, która zajmuje się sprawami kępińskimi nie przekazała mi albo nie chciała przekazać z niezrozumianych dla mnie powodów.

 2. ktoś taki 2 pisze:

  Pani redaktor naczelna z zastępcą nie przeprowadzą dochodzenie, czemu właśnie ci ludzie jadą i po co?
  W Wieruszowie byli tacy aktywni, a tu cisza?