Znaczący awans gminy Bralin

Mieszkańcy gminy Bralin stają się coraz bardziej zamożni. Taki wniosek wypływa z corocznego rankingu gmin polskich, który opublikowało Ministerstwo Finansów.

Ministerstwo Finansów co roku publikuje wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla poszczególnych gmin. Stanowi to podstawę do obliczenia tzw. „janosikowego”, zarówno dla jego beneficjentów, jak i płatników. Dzięki niemu można monitorować zrównoważony rozwój społeczno-ekonomiczny gmin i regionów. Stanowi też promocję rozwoju. Ranking jest opracowywany na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS. Pod uwagę są brane między innymi inwestycje na jednego mieszkańca, liczba osób pracujących na tysiąc mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych także na tysiąc mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków. Podstawą wyliczeń resortu finansów na 2017 rok były dane za rok 2015.

Pośród gmin wiejskich znaczący awans zanotowała gmina Bralin, która w poprzednim rankingu znajdowała się na 160 miejscu. Wedle najnowszych danych nasza gmina jest wśród stu najbogatszych – zajmując 95 miejsce. „Bardzo się cieszę, że zajęliśmy wysokie 95 miejsce w rankingu na 1559 gmin wiejskich – mówi wójt gminy Bralin Roman Wojtysiak. Jako gmina dokonaliśmy prawie największego awansu w powiecie kępińskim, bo aż o 65 pozycji w porównaniu z rokiem ubiegłym (160 miejsce). Jest to zasługa naszych operatywnych i pracowitych mieszkańców oraz przedsiębiorców, którzy wspaniale rozwijają swoje firmy i zapewniają miejsca pracy. Jestem dumny z gminy Bralin i jej mieszkańców. Myślę, że w przyszłym roku wynik będzie jeszcze lepszy. Stać nas na to.”

Najwyżej z powiatu kępińskiego plasuje się gmina Baranów – 6 miejsce, awans z 11 . Gmina Perzów z 63 miejsca awansowała na 23, gmina Łęka Opatowska jest 35 na miejscu z 65 przed rokiem. Za nami są – gmina Trzcinica, która z 348 miejsca spadła na 382, oraz gmina Rychtal, która znajduje się na 485 miejscu – awans z 580.

Gminy z sąsiedniego powiatu wieruszowskiego plasują się kolejno: Bolesławiec – 227 miejsce, Sokolniki – 229, Łubnice – 392, Galewice – 467, Czastary – 550, Lututów – 800. Z kolei gminy z powiatu ostrzeszowskiego (wśród gmin wiejskich) zajmują następujące miejsca: Kobyla Góra – 173, Kraszewice – 342, Doruchów – 728 i Czajków – 791.

Odnotujmy również ranking gmin miejsko-wiejskich, gdzie sklasyfikowano 616 gmin. Gmina Kępno znalazła się na 30 miejscu. Tuż przed Kępnem – to historyczny moment – na 29 miejscu jest gmina Wieruszów. Ostrzeszów jest 82, Namysłów 108 a Syców 208.

Biorąc pod uwagę powyższe dane, z niecierpliwością będziemy zatem oczekiwać na wyniki przyszłorocznego rankingu gmin polskich.

red

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bralin. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments