Życzliwości nigdy dosyć

21 listopada 2017 r. Szkoła Podstawowa w Teklinowie po raz kolejny przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Dzień ten już na stałe wpisał się      w kalendarz imprez szkolnych. W tym sympatycznym święcie uczestniczyły dzieci  z przedszkola oraz uczniowie z klas I – III.

 

Chociaż życzliwość  to nic innego jak  uśmiech, miłe słowo i ciepłe spojrzenie,  to często mamy z nią duży problem. Właśnie dzień 21listopada jest doskonałą okazją do rozmów na temat ludzkiej życzliwości, serdeczności, empatii.  Skłania nas on do refleksji na temat tego, jacy jesteśmy na co dzień. Wielu mówi o życzliwości, niewielu potwierdza ją czynami.

W tym szczególnym dniu uczniowie znajdują odpowiedź na pytanie, dlaczego warto być życzliwym? Pomocne są  okazjonalne gazetki, rozmowy z wychowawcami, pewne zadania do wykonania.  W tegorocznych obchodach tego święta zajęcia przeplatane były tańcem oraz wyjściem do pobliskiej sali OSP na seanse w Kinie  Sferycznym. Jak na rodzaj święta przystało, wszystko przebiegało w miłej, serdecznej i przyjaznej atmosferze. Dużą niespodziankę tego dnia sprawił  Piotr Morta,  który – ku uciesze uczniów i nauczycielki historii – ofiarował pomoce dydaktyczne: mapę historyczną okupowanej Polski wraz z kompletem  puzzli i gier edukacyjnych. Pani Anna Jakubowska – dyrektor szkoły,  serdecznie podziękowała za zaangażowanie w sprawy szkoły i ofiarowane pomoce oraz wręczyła podziękowanie. Tradycyjnie nie zabrakło dla wszystkich dzieci słodkiej niespodzianki.

Mam nadzieję że obchody Dnia Życzliwości przyczynią się do tego, że będziemy mieć nieco więcej  uprzejmości zarówno w realu, jak i w życiu wirtualnym. „Życie nie składa się tylko z wielkich poświęceń i obowiązków, ale przede wszystkim z drobiazgów. Uśmiechy i życzliwość rozdawane na co dzień są tym, co zdobywa i zatrzymuje serca i daje pocieszenie” (Humphrey Davy ).

Pamiętajmy, że „uprzejmość jest cennym kluczem, który otwiera wszystkie drzwi”. Świat byłby piękniejszy, gdyby było więcej  ludzi nastawionych przychylnie, przyjaźnie, po prostu dobrych i serdecznych. Życzmy sobie więcej optymizmu, serdecznego spojrzenia na drugiego człowieka, gotowości do drobnych miłych gestów, na co dzień, nie tylko od święta.

Tekst i zdjęcia: Jolanta Morta – koordynator Dnia Życzliwości w szkole

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Teklinów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments