Informacje ze straży pożarnej

„NIE DLA CZADU” – Kolejny okres grzewczy

W związku z rozpoczętym okresem grzewczym funkcjonariusze z Komendy Powiatowej PSP w Wieruszowie apelują o zadbanie i przygotowanie budynków/instalacji grzewczych do bezpiecznego użytkowania szczególnie w okresie zimowym.

 

Obowiązkowe okresowe kontrole/przeglądy urządzeń i instalacji grzewczych gazowych, przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych są wprost nakazane przez ustawodawcę, jak również pozytywnie wpłyną na stan bezpieczeństwa w budynkach. Ponadto zmniejszą ryzyko zatruć tlenkiem węgla oraz poprawią komfort przebywania w nich. W dzisiejszym budownictwie stosuje się najczęściej szczelne okna oraz drzwi zapominając o znacznym ograniczeniu wymiany powietrza. Skuteczna wentylacja sprawia że ludzie (szczególnie dzieci) mniej chorują oraz maja lepsze samopoczucie – ze względu na częstszą wymianę powietrza.

KP PSP w Wieruszowie przypomina o obowiązkowych kontrolach zgodnych z art. 62.1 ustawy Prawo budowlane, gdzie przynajmniej 1 w roku należy zlecić  przeprowadzenie kontroli okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych, wentylacyjnych) osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia Mistrza Kominiarskiego.

Jednocześnie zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi tj. § 34 rozporządzenia MSWiA z dnia 7 czerwca 2010r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków innych obiektów budowlanych i terenów /Dz. U. z 2010 r . Nr 109, poz. 719/.
w obiektach lub ich częściach,  gdzie odbywa się proces spalania paliwa stałego, gazowego lub płynnego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych
i spalinowych w okresach ich użytkowania:

  • od palenisk zakładów żywienia i usług gastronomicznych- co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
  • od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 – co najmniej raz na 3 miesiące;
  • od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionym w pkt 1 – co najmniej raz na 6 miesięcy.

Powyższe czynności powinna wykonywać również osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje Mistrza Kominiarskiego. Jednocześnie § 34 ust. 4 ww. rozporządzenia definiuje, iż w obiektach mieszkalnych jednorodzinnych, zagrodowych oraz letniskowych powyższe czynności mogą wykonywać właściciele/zarządcy budynków, pamiętając że co najmniej 1 w roku musi dokonać przeglądu technicznego uprawniony kominiarz.

 

Należy pamiętać o tym, że  materiał palny jaki stosujemy, sposób jego podawania ma zasadnicze znaczenie w prawidłowym procesie spalania.

Przede wszystkim absolutnie nie należy spalać w piecu żadnych plastikowych butelek, śmieci, szmat, płyt pilśniowych itp. gdyż oprócz wytwarzania się trujących gazów. Wytwarza się zalegający nalot
w kanałach kominowych, zmniejszający ich przekrój. Jest to jeden z czynników prowadzących do pożarów kominów i instalacji grzewczych. Z kolei palenie mokrym drewnem/węglem, oprócz tego iż jest nieefektywne sprzyja wytwarzaniu się ciężkiego, białego, gryzącego dymu ścielącego się na powierzchni terenu. Jest to wynik niecałkowitego spalania materiałów palnych.

Podobny efekt tworzy się kiedy w piecu nie ma odpowiedniej temperatury, warunki atmosferyczne są niesprzyjające a na dodatek „zasypie się do pełna” piec materiałem palnym, bo użytkownikowi „ nie chce się wchodzić do kotłowni co chwilę i dokładać do pieca”.

Są to podstawowe błędy popełniane przy paleniu w piecu materiałami stałymi i stanowią pierwszy krok do pożaru kanałów kominowych.

Podgrzewacz wody, piecyk gazowy z otwartą komora spalania – potencjalnie niebezpieczny.

Jeden z najczęściej spotykanych sposobów podgrzewania wody szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, wielorodzinnym jest użytkowanie piecyków gazowych z otwartą komora spalania. Piecyki te oprócz zalet w postaci małych gabarytów, szybkiego podgrzewania wody mają wiele wad
o których producenci nie mówią głośno.

Użytkowanie pieca z otwarta komorą spalania w niesprzyjających warunkach atmosferycznych lub pieca, który nie pracuje prawidłowo może doprowadzić do tworzenia śmiertelnie trującego tlenku węgla. Gazu niewidocznego, bezwonnego, bezsmakowego, który już po kilku wdechach może doprowadzić do zatrucia a w odpowiednim stężeniu do śmierci.

Przykładowo wystarczy, że wadliwa będzie dysza palnikowa i już następuje niepełne spalanie gazu a towarzyszyć temu będzie wytwarzanie tlenku węgla. Człowiek narażony na oddziaływanie tlenku węgla (nie należy go mylić z CO2 – dwutlenkiem węgla) staje się wyciszony, senny, towarzyszy temu jakby doza słodkości, mogą wystąpić zawroty lub  ból głowy i zapada w śpiączkę, z której może już nie wyjść żywy.

Ponadto piece z otwartą komora spalania „wysysają” sukcesywnie z wnętrza mieszkania

tlen potrzebny do spalania. Tworzy to zjawisko powstawania podciśnienia i przy słabej wentylacji stanowi potencjalne zagrożenie dla użytkowników. W roku ubiegłym na terenie powiatu wieruszowskiego mieliśmy 2 ofiary śmiertelne w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Odnotowaliśmy kilka przypadków zasłabnięć.

Bronić się przed niepożądanymi zjawiskami można na kilka sposobów.

Najpewniejszym sposobem jest wyeliminowanie takiego pieca i zastąpienie go piecem z zamkniętą komorą spalania lub podgrzewaczem elektryczno-przepływowym (alternatywa dla pieców gazowych).

Z tańszych wariantów, to przede wszystkim należy regularnie konserwować piece i zlecać badanie instalacji wentylacyjnych zgodnie z przepisami. Warto wyposażyć kotłownię/łazienkę w autonomiczną czujkę tlenku węgla, która odpowiednio powiadomi nas o wykrytym zagrożeniu. Należy jednak pamiętać aby kupować czujki posiadające stosowne dopuszczenia i certyfikaty. To pozwoli zmniejszyć ryzyko aby
w przyszłości nie dokonywać ponownego zakupu oraz zmniejszy ryzyko niepoprawnego działania.
Tak samo ważne jest aby czujkę montować ściśle według zaleceń danego producenta.
Obecnie w całej Polsce trwa kampania NIE DLA CZADU. Corocznie Komenda Powiatowa PSP w Wieruszowie również jest zaangażowana we wszystkie przedsięwzięcia związane z jej promowaniem i w związku z tym przychyla się do  stosowania czujek tlenku węgla.

Starszy Specjalista
ds.kontrolno-rozpoznawczych

w KP PSP w Wieruszowie
kpt. Damian Polowy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments