Łukasz Kozłowski w Szkole Podstawowej nr 2 w Wieruszowie.

Dnia 4 grudnia 2017 roku na zaproszenie Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego „Arsonium” Szkołę Podstawową nr 2 im Marszałka Józefa Piłsudskiego odwiedził Łukasz Kozłowski, wnuk zamordowanego przez sowietów na wschodzie posterunkowego Jana Hampla. Pan Łukasz przybliżył uczniom klas III gimnazjum postać swego dziadka, wskazując jednocześnie na jego związki z Wieruszowem  oraz  szczegółowo omawiając przebieg jego służby wojskowej począwszy od Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego, aż do „Błękitnej Armii” generała Józefa Hallera. W dalszej części prelekcji, wzbogaconej licznymi zdjęciami oraz materiałami źródłowymi przybliżył młodzieży przebieg jego służby w „Granatowej Policji” nakreślając poszczególne jej etapy, aż do tragicznego końca.

Nie kryjąc wzruszenia przedstawił uczniom dokumentując je licznymi fotografiami swoje przeżycia z pobytu na cmentarzu w Miednoje, gdzie w kilkunastu zbiorowych mogiłach znajdują się szczątki kilku tysięcy obywateli polskich, głównie policjantów, zamordowanych w Twerze (dawniej Kalinin) przez oprawców z NKWD. Wśród zamordowanych znalazł się również dziadek pana Łukasza Jan Hampel. Na jednym ze zdjęć znajdujemy pana Łukasz stojącego przy tabliczce z nazwiskiem jego dziadka oraz miejscem jego urodzenia. Momentem, który wywarł na zebranych szczególne wrażenie jest zdjęcie na którym widzimy tabliczkę z nazwiskiem Jana Hampla, a w górnym jej rogu garstkę ziemi, którą przywiózł z Wieruszowa na nieludzką ziemię jego wnuk, który nigdy nie widział swego dziadka. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała informacji dotyczących historii rodziny pana Łukasza Kozłowskiego, szczególnie tej jej części, która dotyczyła Jana Hampla.  Po skończonej prelekcji nagrodziła pana Kozłowskiego gromki oklaskami, dziękując mu za przybycie do szkoły i przybliżenie postaci posterunkowego Jana Hampla. Należy także dodać, że pan Łukasz Kozłowski jest twórcą biogramu swego dziadka, który znajdzie swoje miejsce na kartach Wieruszowskiego Słownika Biograficznego, którego wydanie zaplanowane jest na 650 rocznicę nadania praw miejskich miastu nad Prosną. Aby przybliżyć czytelnikom postać Jan Hampla zamieszczamy jego biogram autorstwa Łukasza Kozłowskiego.

Mariusz Dychto

Jan Hampel urodził się w Wieruszowie 23.11.1896 r. jako syn Rozalii z domu Kozłowskiej i Józefata Hampla, w rodzinie szewców. Żonaty z Wiktorią z domu Magott. Hamplowie mieli dwoje dzieci, syna Brunona i córkę Mariannę. W czasie drugiej wojny światowej Brunon był wywieziony na roboty do Niemiec, Marianna była więźniem obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück.

W okresie pierwszej wojny światowej Jan Hampel walczył w II Brygadzie Legionów Polskich pod dowództwem płk Józefa Hallera. Służbę w Wojsku Polskim złożył w stopniu plutonowego. W dniu 1 czerwca 1924 roku został przyjęty do Policji Państwowej w XVI Okręgu Wileńskim, pracuje na posterunku w Brześciu. Rozkazem Nr 12 z dnia 30 marca 1926 r. Komendanta Wojewódzkiego Policji Państwowej w Łodzi, stosownie do zarządzenia Nr 7762/26 Komendy Głównej PP z 10 marca 1926 r., posterunkowy Jan Hampel wraz z całą grupą policjantów z Policji Państwowej XVI Okręgu Wileńskiego został przydzielony z dniem 22 marca 1926 r. do Komendy PP Województwa Łódzkiego.

Po przeniesieniu do Łodzi posterunkowy Jan Hampel zostaje skierowany na sześciotygodniowy kurs posterunkowych, w szkole posterunkowych PP Województwa Łódzkiego. Kurs ukończył z wynikiem dobrym (rozkaz Nr XVIII z dnia 1 lipca 1926 r.). Rozkazem Nr 17 z dnia 11 listopada 1926 r. Komendanta Wojewódzkiego PP posterunkowy Jan Hampel Ew.1987 zostaje przeniesiony do Komendy PP na powiat łęczycki na posterunek w Łęczycy. Na posterunku w Łęczycy pracuje prawdopodobnie do połowy roku 1937, kiedy to przechodzi do Komendy Miasta Łodzi, kończąc kurs na starszego posterunkowego. Do wybuchu wojny mieszka w Łodzi przy ul. Mazurskiej 21.Z dniem 1 stycznia 1938 r. Rozkazem Nr 333 z dnia 18 stycznia 1938 r. Komendanta Wojewódzkiego PP w Łodzi Jan Hampel z Komendy Miasta Łódź zostaje awansowany na starszego posterunkowego. Przydzielony zostaje prawdopodobnie do pracy w XIII Komisariacie Policji przy ulicy Rzgowskiej 27. Po wybuchu II wojny światowej w dniu 8 września 1939 r. opuszcza Łódź z policjantami Komendy Miasta Łodzi. Zwarta kolumna policjantów rusza w kierunku wschodnim Rzeczpospolitej.Niemcy wkroczyli do Łodzi w dniu 9 września 1939 r.

Ostatnią informacją od Jana Hampla, jaką otrzymała jego rodzina, była karta pocztowa wysłana z obozu przejściowego w Szepietówce na Ukrainie, gdzie przez krótki czas przebywali łódzcy policjanci internowani przez bolszewików. Po wojnie najbliższa rodzina rozpoczyna poszukiwania Jana Hampla. Otrzymała między innymi pismo z Polskiego Czerwonego Krzyża z Biura Informacji i Poszukiwań, że Biuro nie posiada żadnych informacji o poszukiwanym. Dopiero 13 kwietnia 1990 r., w pół wieku od dokonania mordu określanego Mordem Katyńskim, sowiecka agencja TASS opublikowała komunikat przyznający, iż zbrodni na polskich jeńcach wojennych dokonano z rozkazu najwyższych władz radzieckich wiosną 1940 roku. Tego samego dnia Michaił Gorbaczow przekazał w Moskwie prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskimu dokumentację obejmującą kompletne listy jeńców polskich więzionych w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Z dokumentów wynika, że starszy posterunkowy Jan Hampel był więźniem obozu w Ostaszkowie. Teczka więźnia Nr 4304. W obozie tym, mieszczącym się na wysepce Stołbnyj jeziora Seliger, w zabudowaniach poklasztornych monastyru Niłowa Pustyń jesienią i zimą roku 1940 byli przetrzymywani głównie polscy policjanci. Na liście śmierci NKWD z dnia 14.04.1940 r. Nr 030/1 pod pozycją 87 widnieje nazwisko Jana Hampla. Na podstawie tej listy Jan Hampel został przewieziony z Ostaszkowa do Kalinina (dawny Twer) do siedziby NKWD.

Tego dnia,14.04.1940 r. w piwnicy NKWD, strzałem w tył głowy zostaje pozbawiony życia.

Zamordowani w mrokach nocy przewożeni byli na teren ośrodka wypoczynkowego NKWD w małej miejscowości Miednoje opodal Kalinina i tam wrzucani do zbiorowych mogił. Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje spoczywa w 25 zbiorowych mogiłach ponad 6 300 zamordowanych.Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński postanowieniem z dnia 5 października 2007 r. mianował pośmiertnie starszego posterunkowego PP Jana Hampla s. Józefata na stopień aspiranta Policji Państwowej.

Bibliografia.
1.  Miednoje. Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
2.  Naznaczeni piętnem Ostaszkowa. Archiwum Ministerstw Spraw Wewnętrznych i Administracji RP, Rosyjskie Państwowe Archiwum Wojskowe FR.
3.  Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji Państwowej w Łodzi. Ofiary Zbrodni Katyńskiej.
4.  Archiwum Państwowe w Łodzi.  Dokumenty dotyczące Jana Hampla.
5.  Archiwum rodzinne.

Opracował Łukasz Kozłowski
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów-Podzamcze. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments