Kronika policyjna

Ponad 23 tysiące kandydatów do służby w Policji. Szczęściarzami zostało 4151
Z ponad 23 tysięcy kandydatów do służby w Policji w 2017 roku przyjęto 4151 nowych policjantów – właśnie tylu pozytywnie zostało ocenionych do służby w naszych strukturach. Jak się okazuje mimo konkurencyjnego rynku pracy policjant to cały czas atrakcyjny zawód dla wielu młodych ludzi, często z dużą pasją i chęcią niesienia pomocy innym. To dobry wynik, tym bardziej, że liczba etatów w Policji wzrosła w zeszłym roku aż o 1000 ze 102 309 na 103 309.

Biorąc pod uwagę stan etatowy Policji z 2015 roku brakowałoby zaledwie 3588 policjantów i byłby to kolejny rok po 2016 z najniższym wskaźnikiem wakatów od 28 lat.

Jak wynika z danych Biura Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej Komendy Głównej Policji według stanu na 1 stycznia 2018 roku liczba wakatów w całej Policji wyniosła 4588, przy czym w samych garnizonach – 4158 (bez KGP, CLKP i Szkół Policji). Dla przykładu 1 stycznia 2012 roku liczba wakatów wynosiła 4994, w 2013 roku 6191, a w 2014 roku 5440. W zeszłym roku odnotowano najniższy od 27 lat wskaźnik wakatów – tylko 2,5%. Należy podkreślić, że w 2017 roku dzięki staraniom kierownictwa Policji, MSWiA i polskiego

Rządu liczba etatów w Policji wzrosła aż o 1000 ze 102 309 na 103 309.

Chętnych do założenia policyjnego munduru, jak widać nadal nie brakuje, chociaż jest ich rzeczywiście mniej niż do roku 2014. W 2017 roku zarejestrowanych kandydatów do Policji było 23206. To o 800 więcej niż w roku poprzednim, chociaż niektóre media błędnie informowały, że chętnych do służby w Policji nie ma w ogóle. Od kilku lat zauważalny jest stały poziom zainteresowania pracą w Policji.

Z ponad 23 tysięcy kandydatów w 2017 roku do służby w Policji przyjęto 4151 nowych funkcjonariuszy, którzy zasilą szeregi tej największej formacji mundurowej w kraju. Już te liczby pokazują, jakie trudności stwarza kandydatom dobór do Policji, – spośród ponad 23 tys. szczęściarzami została zaledwie 1/5 z nich. Deklarujemy jednak, że tak jak w poprzednich latach nie możemy pozwolić na obniżenie jakości.

To ciekawy ale i bardzo odpowiedzialny zawód. Żeby zostać policjantem trzeba przejść procedurę doboru, która do łatwych nie należy. To między innymi test wiedzy, test sprawności fizycznej, test psychologiczny, rozmowa kwalifikacyjna, ustalenie stanu zdrowia i stopnia zdolności do służby kandydata oraz sprawdzenie poprawności danych w ewidencjach, rejestrach i kartotekach. Okazuje się, że wielu spośród kandydatów w poszczególnych etapach doboru nie uzyskuje wystarczającej liczby punktów.

Policyjna służba nie należy do najłatwiejszych, ale często daje dużo satysfakcji, szczególnie wtedy, gdy uratowane zostaje czyjeś życie, czego dowodem są przykłady z codziennej służby.

Polska Policja nie może sobie pozwolić na to, aby zmniejszyć progi wymagań. Policja zapewnia bezpieczeństwo wszystkim obywatelom naszego kraju, dlatego jej szeregi zasilają tylko najlepsi.

Informacje dla kandydatów do Policji: http://praca.policja.pl/pwp/rekrutacja

Bezpieczne ferie 2018
Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w czasie ferii zimowych jest priorytetem dla policjantów ruchu drogowego, którzy już 12 stycznia 2018 r. rozpoczęli działania kontrolno-prewencyjne pn. „Bezpieczne ferie”, wspierane akcją informacyjno-edukacyjną „Bezpieczna droga do celu”, które potrwają do 25 lutego br.

Terminy ferii zimowych dla poszczególnych województw znacznie się różnią. Pierwsi uczniowie rozpoczęli ferie już 15 stycznia br., a wyjazdy zarówno zorganizowane czy też rodzinne będą miały miejsce już w godzinach popołudniowych i wieczornych 12 stycznia br.

Działania skoncentrowane są przede wszystkim na bezpieczeństwie przewożenia dzieci i młodzieży, a polegają miedzy innymi na prowadzeniu wzmożonych kontroli autokarów i samochodów. W ramach sprawdzeń policjanci ruchu drogowego zwracają szczególną uwagę, czy dzieci przewożone autokarami i samochodami osobowymi zapięte są odpowiednio pasami bezpieczeństwa lub znajdują się w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących. Zwracana jest również uwaga, czy transportowany ładunek, np. bagaże, sprzęt narciarski, przewożone są w sposób niezagrażający bezpieczeństwu pasażerów. Tradycyjnie prowadzone są kontrole stanu trzeźwości i prędkości prowadzonych pojazdów.

Każdego dnia do służby na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego kierowanych jest średnio cztery tysiące policjantów ruchu drogowego. W przypadku konieczności podjęcia działań nieplanowanych, wynikających np. ze zdarzeń szczególnych, liczba patroli będzie odpowiednio zwiększana.

W każdym województwie wytypowane zostały stałe miejsca prowadzenia kontroli stanu technicznego pojazdów i stanu psychofizycznego kierowców. W Biurze Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowany został wykaz tych punktów z terenu całego kraju, wraz z zestawieniem numerów telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat zasad bezpiecznego przewożenia dzieci i młodzieży, a także na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autokarów i kierowców. Informacje te zamieszczone są na stronie policja.pl, a także na stronach jednostek terenowych Policji. W praktyce każdy zainteresowany uzyskaniem informacji na temat możliwości, miejsca i czasu sprawdzenia autokaru, zarówno od dyżurnego jednostki organizacyjnej Policji lub ze strony internetowej właściwej KWP/KSP (oraz KGP), będzie mógł otrzymać tego typu informacje.

Planując zorganizowany wyjazd dziecka i będąc zainteresowanym tym, czy środek transportu będzie sprawny, a kierowca wypoczęty i przygotowany do drogi, warto umówić z właściwą jednostką terenową Policji sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i stanu psychofizycznego kierowcy wcześniej, dzwoniąc na wskazane w wykazie numery telefonów lub na numer 997. Pozwoli to nam uniknąć zamieszania bezpośrednio przed wyjazdem oraz długiego oczekiwania w kolejce.

Podejmijmy również zdecydowane działania, gdy wyczujemy od kierowcy lub opiekuna dzieci alkohol lub ich zachowanie będzie budziło nasze podejrzenie, że osoby zażyły środek działający podobnie do alkoholu.

Reagujmy, gdy kierowca przekracza dozwoloną prędkość, nie dostosowuje prędkości do panujących warunków atmosferycznych, nie robi przerw w czasie jazdy lub nie reaguje na potrzebę przerwy sygnalizowanej przez uczestników podróży. Zwracajmy uwagę, gdy kierowca rozmawia przez telefon bez systemu głośnomówiącego, pisze sms-y, a jego wygląd lub zachowanie wskazuje, że jest przemęczony.

Wyjazdy indywidualne – samochód osobowy
Na bezpieczeństwo jazdy oprócz stanu psychofizycznego kierowcy, przestrzegania przepisów przez kierującego, czy zachowania pasażerów, znaczący wpływ ma stan techniczny pojazdu.
Przed wyjazdem należy sprawdzić m.in.:

  • poziom płynów eksploatacyjnych, w tym oleju w silniku, płynu chłodzącego silnika, płynu hamulcowego;
  • poziom płynu do spryskiwacza (warto zabrać ze sobą zapasowy pojemnik z płynem do spryskiwaczy, dostosowany do niskiej temperatury);
  • stan wycieraczek szyb i sposób ich działania;
  • ciśnienie w oponach;
  • działanie oświetlenia zewnętrznego pojazdu, w tym czystość kloszy reflektorów przednich i tylnych pojazdu (warto zaopatrzyć się w komplet zapasowych żarówek);
  • działanie sygnału dźwiękowego;
  • obowiązkowe wyposażenie samochodu, w tym czy posiadamy trójkąt ostrzegawczy i sprawną gaśnicę.

Warto zaopatrzyć pojazd w linkę holowniczą, łopatkę do odśnieżania, kamizelkę odblaskową, apteczkę i łańcuchy na koła.

Prowiant oraz przedmioty niezbędne w podróży najlepiej umieścić w schowkach („kieszeniach”) pojazdu. Nie wolno zasłaniać widoczności kierowcy np. kładąc kurtki przy tylnej szybie. Większe bagaże umieszczajmy w bagażniku pamiętając, że źle zabezpieczony bagaż może się przesunąć i doprowadzić do zmiany środka ciężkości, a w konsekwencji do zmiany toru jazdy pojazdu. Wiele osób będzie przewoziło narty na dachu samochodu.

Koniecznie należy sprawdzić czy są dobrze zamocowane.

Pamiętajmy, aby w czasie podróży, jak również w trakcie zimowego wypoczynku zawsze przestrzegać zasad bezpieczeństwa i kierować się zdrowym rozsądkiem. Wszelkich pojazdów, którymi będziemy się poruszać należy używać zgodnie z ich przeznaczeniem i w sposób określony w odrębnych przepisach. Korzystając z uroków zimowego urlopu powinniśmy tak postępować, aby nie narażać nikogo na utratę zdrowia czy nawet życia. Ponadto radzimy, aby przed wyjazdem poświęcić dosłownie kilkanaście minut na lekturę ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, co pozwoli na przypomnienie sobie przepisów ruchu drogowego, zapoznanie się ze zmianami, a przede wszystkim zmusi nas do refleksji, co niewątpliwie przydaje się przed podróżą.

Wybierając się na zimowy wypoczynek kierowcy powinni zadbać również o siebie i przed trasą przede wszystkim wypocząć. Jeśli to możliwe należy rozpocząć podróż w godzinach, w których organizm jest przyzwyczajony do aktywności i najlepiej zanim zaczną się godziny szczytu.

Podczas jazdy zawsze należy zwracać uwagę na innych użytkowników drogi i utrzymywać bezpieczną odległość, zwłaszcza gdy na drogach jest ślisko i zalega śnieg. Do podróży lepiej wybierać trasy częściej uczęszczane, wtedy jest gwarancja, że są odśnieżone i dobrze przygotowane do ruchu. W czasie podróży warto też sprawdzać komunikaty drogowe podawane przez media.

Jazda zimą jest obciążająca dla kierowcy, gdyż trudne warunki drogowe (zaśnieżona, oblodzona jezdnia), opady atmosferyczne (śnieg, marznący deszcz) wymagają większego wysiłku i koncentracji. To powoduje, że kierujący szybciej się męczą, należy więc robić częstsze przerwy w jeździe. Męczące dla prowadzącego pojazd bywa także przegrzane wnętrze samochodu, które dodatkowo może wzmagać senność, dlatego przy okazji postoju trzeba pamiętać o wietrzeniu pojazdu.

Bądź odpowiedzialnym pasażerem:

  • nie nalegaj, aby w samochodzie słuchać głośno muzyki;
  • nie pal w aucie jeżeli może to powodować dyskomfort kierowcy;
  • nie zgadzaj się np. na przytrzymywanie kierownicy w trakcie jazdy;
  • nie „zagaduj” kierowcy;
  • nie pozwalaj, aby kierowca w trakcie jazdy korzystał z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego;
  • nie doprowadzaj do kłótni z kierowcą w trakcie jazdy;
  • nie namawiaj kierowcy do podejmowania jakichkolwiek manewrów, co do których on sam ma wątpliwości;
  • nie wsiadaj do samochodu z kierowcą, który jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Bezpieczna podróż autokarem:

  • na autobusie przewożącym zorganizowaną grupę dzieci i młodzieży w wieku do lat 18 umieść z przodu i z tyłu tablice barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej. Kierujący takim pojazdem jest obowiązany włączać światła awaryjne podczas wsiadania lub wysiadania dzieci (art. 57 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym);
  • kierującemu autobusem w czasie przewożenia osób nie wolno palić tytoniu i spożywać pokarmów (art. 63 ust. 5 Prawa o ruchu drogowym). Zabrania mu się także oddalania od pojazdu gdy silnik jest włączony (art. 60 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym);
  • postoje autobusu należy organizować w miejscach do tego przeznaczonych, najlepiej na oznakowanych parkingach. Dzieci należy uprzedzić, że na parkingu także odbywa się ruch pojazdów: podjeżdżają samochody, kierowcy wykonują manewry np. cofają;
  • pasażerowie nie powinni wsiadać i wysiadać z autokaru od strony jezdni ani też wychodzić na jezdnię spoza pojazdu;
  • opiekunowie wycieczki są współodpowiedzialni za bezpieczeństwo przewożonych dzieci. W sytuacji gdy kierowca autokaru łamie zasady bezpieczeństwa (przekracza dozwoloną prędkość, rozmawia przez telefon komórkowy itp.) należy zdecydowanie zwrócić mu uwagę;
  • każdy autokar powinien być wyposażony w apteczkę.

Zasady bezpieczeństwa w autokarze

  • zanim autokar ruszy w trasę opiekun wycieczki powinien omówić z dziećmi zasady bezpiecznego podróżowania (wsiadanie i wysiadanie, zachowanie w autokarze, zachowanie podczas postojów);
  • jeśli autokar wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa to zarówno kierowca jak też uczestnicy wyjazdu muszą mieć je zapięte (art. 39 ust. Prawa o ruchu drogowym);
  • kierowca autokaru jest obowiązany do poinformowania osób przewożonych pojazdem o obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, chyba że grupa została o tym poinformowana przez kierownika wycieczki. Informację o obowiązku zapinania pasów można również przekazać za pomocą urządzenia audiowizualnego lub znaku umieszczonego w widoczny sposób przy każdym miejscu siedzącym (art. 39 ust. 2a);
  • w trakcie jazdy dzieci nie powinny spacerować po wnętrzu pojazdu, wychylać się przez okna, stawać na siedzeniach, opierać się o drzwi. Takie zachowania, oprócz tego, że są niebezpieczne rozpraszają uwagę kierującego;
    przejścia w autokarze muszą być wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże winny być ulokowane na półkach lub w bagażniku);
  • miejsca przy drzwiach są zarezerwowane dla osób dorosłych;
    uczestnicy wyjazdu powinni być objęci ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Czas prowadzenia autokaru i odpoczynku – wybrane zagadnienia (źródło Ustawa  o czasie pracy kierowców):

Planując podróż, zwłaszcza dojazd na miejsce przeznaczenia, należy wziąć pod uwagę obowiązujący czas pracy kierowcy.
1. Dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać:
– norma – 9 godzin
– przedłużony – 10 godzin 2 razy w tygodniu;
2. Dopuszczalny czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać:
– w tygodniu – 56 godzin,
– w ciągu dwóch kolejnych tygodni – 90 godzin;
3. Maksymalny czas prowadzenia pojazdu bez przerwy – 4 godziny 30 minut;
4. Przerwa w prowadzeniu pojazdu, – co najmniej 45 minut lub, co najmniej 15 minut i następna, co najmniej 30 minut;
5. Dzienny okres odpoczynku – norma, co najmniej 11 nieprzerywanych godzin w każdym 24 godzinnym okresie.

W razie wypadku:

  • wyjmij kluczyki ze stacyjki;
  • odłącz zasilanie elektryczne (odłączyć klemę od akumulatora);
  • unieruchom pojazd, zabezpiecz go przed zsunięciem;
  • zabezpiecz miejsce zdarzenia oraz osoby udzielające pomocy (włączyć światła awaryjne, w nocy światła mijania, w odpowiedniej odległości ustawić trójkąt ostrzegawczy);
  • wezwij służby ratownicze lub, gdy jest to niemożliwe ze względu na brak telefonu,
  • zatrzymaj inny samochód;
  • udziel pomocy poszkodowanym;
  • w przypadku wyczucia zapachu benzyny natychmiast opuść miejsce zdarzenia;
  • podczas gaszenia pożaru gaśnicą komory silnikowej, pamiętaj by maski nie otwierać lecz jedynie uchylić – przy pełnym otwarciu możesz doprowadzić do wybuchu ognia i poparzenia.

Gdy zauważysz zdarzenie drogowe, a na miejscu udzielana jest pomoc, zachowując ostrożność kontynuuj jazdę, nie tamuj drogi. Pamiętaj, aby wszystkie czynności wykonywać z rozwagą, bez niepotrzebnych emocji.
Przy dobrym przygotowaniu, zachowaniu ostrożności oraz rozwagi podróż samochodem może być przyjemnym doświadczeniem i doskonałym sposobem na dotarcie do ulubionych miejsc zimowego wypoczynku.
(BRDKGP)

„Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”

W czasie ferii policjanci będą widoczni nie tylko na drogach. Funkcjonariusze będą również pełnić służbę na stokach narciarskich. Mundurowi na nartach przede wszystkim zadbają o bezpieczeństwo i porządek na trasach, będą zwracać uwagę na zbyt brawurową jazdę oraz na pijanych narciarzy. Sprawdzą też, czy dzieci, które nie skończyły 16 lat, jeżdżą w kaskach.

Doświadczenia lat ubiegłych wskazują, że w Polsce wzrasta liczba zwolenników uprawiania sportów zimowych. Ta forma aktywnego wypoczynku, oprócz dostarczania wrażeń estetycznych i relaksu, niesie za sobą również zagrożenia. Na stokach dochodzi do nieodpowiedzialnych i ryzykownych zachowań. Uczestnicy zabaw i wypoczynku stają się ofiarami nie tylko nieszczęśliwych wypadków, ale również przestępstw i wykroczeń.

W sezonie zimowym patrole na stokach będzie można spotkać na terenie siedmiu województw: małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, podkarpackiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego. Mundurowi na nartach przede wszystkim zadbają o bezpieczeństwo i porządek na trasach, będą zwracać uwagę na zbyt brawurową jazdę oraz na pijanych narciarzy. Sprawdzą też, czy dzieci, które nie skończyły 16 lat, jeżdżą w kaskach. W razie potrzeby mogą także udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Co ważne, mundurowi będą patrolować nie tylko nartostrady, ale także ich okolice – drogi dojazdowe i parkingi. Więcej patroli policyjnych pojawi się także w okolicach dworców kolejowych i autobusowych oraz w miejscach zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży.

W ramach przedsięwzięcia do uczestników aktywnego wypoczynku w górach (zarówno dorosłych jak i dzieci) trafi 200 tysięcy kieszonkowych informatorów, w których znajduje się m.in. Dekalog Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), numery telefonów alarmowych oraz stopnie zagrożenia lawinowego. Podczas organizowania konkursów i zabaw, polegających na wykazywaniu się znajomością reguł i zasad oraz szczególną sprawnością, będzie można wygrać różne nagrody rzeczowe, w tym m.in. kaski narciarskie i inne atrakcyjne gadżety.

Istotnym elementem akcji będzie również konkurs plastyczny pn. „Stok nie jest dla bałwanów”, kierowany do dzieci i młodzieży na zilustrowanie Dekalogu FIS. Warunkiem uczestnictwa w konkursie będzie nadesłanie do 20 lutego 2018 r. pracy plastycznej wykonanej dowolną techniką rysunkową, malarską lub przy użyciu programów komputerowych przez osobę urodzoną w roku 2002 lub później. Na autorów najciekawszych prac konkursowych czekają atrakcyjne nagrody ufundowane Przez Komendanta Głównego Policji oraz Fundację PZU. Warto podkreślić, że ubiegłosezonowy konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Wówczas do Komendy Głównej Policji wpłynęło blisko 5.100 prac.

Funkcjonariusze podczas codziennej służby będą informować wypoczywających na nartach, jak bezpiecznie korzystać ze stoków narciarskich, a także czym może grozić np.: jazda dzieci bez kasku.

W miejscach wypoczynku policjanci będą organizowali spotkania, konkursy oraz prelekcje na tematy związane z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w trakcie ferii.

Ponadto, na potrzeby akcji zostanie utworzona strona internetowa www.policja.pl/bezpieczenstwo-na-stoku, na której dostępne będą między innymi informacje dotyczące harmonogramu działań realizowanych w ramach akcji oraz materiały informacyjno-edukacyjne przeznaczone dla rodziców i dzieci.

Do służby na zorganizowanych terenach narciarskich skierowani zostali policjanci posiadający dobre umiejętności jazdy na nartach, niejednokrotnie legitymujący się uprawnieniami instruktora lub pomocnika instruktora narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego, przeszkoleni przez Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego, a także przeszkoleni przez GOPR lub TOPR.

Partnerami projektu są: Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego, Polski Związek Narciarski, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Fundacja PZU.
(Biuro Prewencji KGP/ ar)

Ogólnopolski Dzień Odblasków

25 stycznia 2018 roku na terenie całego kraju, po raz drugi odbywa się „Dzień Odblasków”. Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie „Dzień Odblasków” organizowany jest co roku. Udział w wydarzeniu biorą wszystkie podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Do akcji przyłączają się także norwescy celebryci, którzy rozdają odblaski na ulicach miast. Ponadto wzór i kształt odblasków każdego roku jest przygotowywany przez inną znaną osobę, a następnie promowany przez nią w mediach.

Na przestrzeni lat akcja zyskała wielkie uznanie i bardzo dużą popularność. Celem projektu jest zachęcanie jak największej liczby niechronionych uczestników ruchu drogowego do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym.

W Polsce „Dzień Odblasków” odbywa się po raz drugi i organizowany jest w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie krajowym w 2016 roku.

25 stycznia 2018 roku Policjanci wieruszowskiej drogówki od wczesnych godzin porannych prowadzą działania profilaktyczne mające a celu poprawę bezpieczeństwa pieszych. Można ich spotkać wszędzie tam, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci informują pieszych o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz wręczają im odblaski.

Wpadli z narkotykami
Wieruszowscy policjanci ustalili i zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzewanych o posiadanie narkotyków. 18 i 21-latek wpadli w ręce policjantów w jednym z pojazdów zaparkowanych w Wieruszowie. Podejrzani usłyszeli zarzuty w tej sprawie i zostali objęci policyjnym dozorem.

22 stycznia 2018 roku około godziny 12:00, policjanci zauważyli dwóch młodych mężczyzn siedzących w hondzie civic zaparkowanej na ulicy Sienkiewicza w Wieruszowie. Dzięki doskonałemu rozpoznaniu środowiska przestępczego, w samochodzie legitymowanych mężczyzn funkcjonariusze znaleźli susz roślinny oraz tabletki ecstasy. Podczas przeszukania 18-latka policjanci odnaleźli amfetaminę, susz roślinny i tabletki ecstasy, które jak ustalili, należały również do 21-letniego kompana. Tego samego dnia mundurowi dotarli do mieszkań właścicieli nielegalnego towaru, mieszkańców powiatu wieruszowskiego. W mieszkaniu 18-latka policjanci odnaleźli susz roślinny.

Łącznie funkcjonariusze zabezpieczyli 30 gramów amfetaminy, 11 gramów suszu marihuany oraz 21 tabletek ecstasy. Mężczyźni zostali zatrzymani. Usłyszeli zarzuty posiadania środków odurzających. Za takie czyny grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Decyzją prokuratora podejrzani zostali objęci policyjnym dozorem. Sprawę pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu prowadzą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie. Jest to już trzeci przypadek w 2018 roku, gdy policjanci z wieruszowskiej komendy policji ujawnili środki narkotyczne podczas służby.

Spotkanie dzielnicowego w Urzędzie Miejskim w Wieruszowie

26 stycznia 2018 roku w Urzędzie Miejskim w Wieruszowie odbyło się spotkanie dzielnicowego z włodarzami miasta i gminy Wieruszów, sołtysami oraz przedstawicielami instytucji działającymi na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

Podczas spotkania zaproszonych gości przywitał Burmistrz Wieruszowa Pan Rafał Przybył. oraz V-ce Burmistrz Wieruszowa Pani Renata Świeściak. W spotkaniu z ramienia Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie wzięli udział Kierownik Dzielnicowych asp. sztab. Waldemar Leszczyński oraz dzielnicowy rejonu gminy Wieruszów, mł.asp. Paweł Ciura. W spotkaniu uczestniczyli również sołtysi z gminy Wieruszów, przedstawiciele Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Wieruszowie, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Wieruszowie oraz Ośrodka Doradztwa w Kościerzynie. Podczas spotkania policjanci przedstawili efekty wzajemnej współpracy na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Omówiono zagadnienia i oczekiwania działań dzielnicowego również w obszarze profilaktycznym. Poruszono także tematykę przemocy w rodzinach, omówiono zasady postępowania w takich sytuacjach oraz zachęcono do kontaktów z dzielnicowym w przedmiotowej materii. Dzielnicowy Ciura przekazał wszystkim sołtysom swoje dane kontaktowe wraz z plakatami informacyjnymi dla mieszkańców oraz zachęcił do współpracy i kontaktów w celu zapobiegania i eliminacji wszelkich zagrożeń w jego rejonie służbowym.

W trakcie spotkania policjanci poinformowali o funkcjonowaniu programu „Dzielnicowy Bliżej Nas”, aplikacji Moja Komenda, oraz Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zachęcili także do korzystania z tych narzędzi. Nie zabrakło również informacji o prowadzonej rekrutacji do Policji wraz z przekazanym plakatami na tą okoliczność. Ponadto dzielnicowy w ramach realizowanego planu priorytetowego zwrócił uwagę na problem zaśmiecania terenów leśnych i zachęcił do podejmowania wspólnych działań w celu eliminacji tego zjawiska.

Zatrzymani sprawcy kradzieży trakcji kolejowej

Wieruszowscy policjanci wspólnie z policjantami z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei zatrzymali dwóch mężczyzn na gorącym uczynku kradzieży trakcji kolejowej. 27- i 55 – latek usłyszeli już zarzuty w tej sprawie. Za okradanie i dewastację infrastruktury kolejowej grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Od kilku miesięcy łódzcy i wieruszowscy policjanci prowadzili działania ukierunkowane na przeciwdziałanie kradzieżom i uszkodzeniom infrastruktury kolejowej na terenie województwa łódzkiego. Dzięki bardzo dobrej znajomości środowiska przestępczego oraz topografii terenu 25 stycznia 2018 roku około północy na szlaku kolejowym w miejscowości Przywory, policjanci namierzyli zaparkowany w lesie przy torach samochód dostawczy.

Obserwując pojazd kryminalni zauważyli dwóch nerwowo zachowujących się mężczyzn, którzy po chwili odjechali dostawczym lublinem z wygaszonymi światłami. Podejrzewając, że pojazdem mogą poruszać się złodzieje infrastruktury kolejowej, policjanci skontrolowali obserwowanego busa. Podejrzenia funkcjonariuszy potwierdziły się. Lublinem przemieszczało się dwóch mieszkańców województwa śląskiego w wieku 27 i 55 lat. Przy mężczyznach oraz w samochodzie kryminalni znaleźli znaczną ilość przedmiotów mogących służyć do kradzieży elementów trakcji elektrycznej.

Ponadto funkcjonariusze zabezpieczyli 210 metrów miedzianego drutu jezdnego oraz 210 metrów linii nośnej stanowiących elementy sieci trakcyjnej, które tej nocy zostały skradzione przez zatrzymanych mężczyzn. W tej sytuacji mężczyźni zostali zatrzymani. Wartość odzyskanych przez funkcjonariuszy elementów linii oszacowano wstępnie na co najmniej 20000 złotych. Policjanci prowadząc dalsze czynności w tej sprawie ustalili, że zatrzymani mężczyźni 6 października 2017 roku w miejscowości Stępna w gminie Czastary skradli 1100 metrów miedzianego drutu i linii sieci trakcyjnej wraz z wysięgnikami. Straty powstałe w związku z tą kradzieżą PKP oszacowały na kwotę ponad 87000 złotych.

Obaj zatrzymani usłyszeli zarzuty kradzieży elementów sieci trakcyjnej oraz zakłócenia działania linii kolejowej. Za taki czyn grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. 55-latek był już wcześniej notowany za podobne przestępstwa, działał w warunkach tzw. recydywy, więc jemu grozi kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Wobec 27-letniego mężczyzny prokurator zastosował dozór oraz poręczenie majątkowe, natomiast wobec 55-latka skierował wniosek do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztu. Spawa ma charakter rozwojowy. Okoliczności kradzieży infrastruktury kolejowej pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu wyjaśniają policjanci z wieruszowskiej komendy powiatowej.

Bezpieczne ferie w łódzkim

W czasie kiedy dzieci i młodzież z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego zakończyli zimowy wypoczynek ich koledzy i koleżanki z łódzkiego, podkarpackiego ,lubelskiego, pomorskiego i śląskiego rozpoczynają ferie , które trwają w tym roku od 29 stycznia do 11 lutego 2018 roku.

Policjanci województwa łódzkiego już od połowy stycznia 2018 roku w związku ze zwiększonym ruchem turystycznym zwiększyli liczbę patroli, które zwracają szczególną uwagę na środki komunikacji zbiorowej, bezpieczeństwo na dworcach i głównych szlakach komunikacyjnych przebiegających przez centrum Polski. Bezpieczne FERIE to przede wszystkim BEZPIECZNA DROGA DO CELU. Wyprzedzająco funkcjonariusze uczą jak właściwie przygotować pojazd do drogi.

Przypominają o konieczności sprawdzenia stanu technicznego, zabezpieczeniu przewożonego sprzętu, stosowaniu fotelików dla najmłodszych i zapinaniu pasów bezpieczeństwa, a także dostosowaniu prędkości do zmieniających się warunków atmosferycznych i oraz unikania zagrożeń wynikających z rozproszenia uwagi podczas kierowania pojazdem ( czasem są to detale jak wyszukiwanie ulubionej płyty czy tez ukochany pies przemieszczający się po aucie po odczytywanie czy pisanie sms-ów.)
Przypominamy o możliwości skontrolowania autobusu i kierowców takich pojazdów. Wszelkie informacje dotyczące miejsc i czasu takich kontroli są dostępne na stronach internetowych policji. Takich niezapowiedzianych kontroli drogowych należy spodziewać się także na trasie przejazdu.

 

„Bezpieczne ferie” w powiecie wieruszowskim

Przedszkolaki z Przedszkola Sióstr Świętej Jadwigi w Wieruszowie wzięli udział w policyjnej prelekcji zorganizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Wieruszowie. Głównymi tematami spotkania było bezpieczeństwo w czasie zbliżających się ferii zimowych oraz bezpieczeństwa na drodze. Policjant prowadzący spotkanie apelował o korzystanie z elementów odblaskowych.

26 stycznia 2018r. tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych prelekcję dla dzieci z Przedszkola Sióstr Świętej Jadwigi w Wieruszowie przeprowadził dzielnicowy asp. Robert Olek z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

Podczas spotkania wiele uwag poświęcono właściwemu zachowaniu się podczas zabaw zimowych na tzw. „wolnym powietrzu” oraz bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Ważnym punktem policyjnego wykładu było uświadomienie jego uczestnikom jak ważną rolę pełni korzystanie z odblasków przez pieszych. Nie zabrakło również informacji na temat pracy dzielnicowego oraz narzędzi Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, „Dzielnicowy bliżej nas” i aplikacji Moja Komenda. Dzieci bardzo chętnie zadawały pytania i równie chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa.

Opracował :
Oficer Prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak
Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments