W składzie Rady ds. działaczy opozycji antykomunistycznej – Piotr Morta

Na wniosek KK NSZZ Solidarność-80 Piotr Morta został powołany przez Wojewodę łódzkiego Zbigniewa Rau na członka Rady Konsultacyjnej  do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych działającej przy Wojewodzie Łódzkim.

 

Członkiem Rady może być osoba odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności za działalność na rzecz odzyskania niepodległości, suwerenności i respektowania praw człowieka. Celem rady jest również upamiętnianie wydarzeń historycznych związanych z odzyskanie pełnej wolności i suwerenności przez Polskę.

Tak więc zapomniani przez wiele lat działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych, będą mogły  szukać wsparcia i pomocy przy nowo powstałej Radzie.

Zadaniem Rady będzie m.in. analizowanie sytuacji życiowej tych osób oraz składanie wniosków o podejmowanie działań zmierzających do zapewnienia im pomocy oraz ewentualnej opieki. Rada będzie także opiniować wnioski o potwierdzenie statusu działaczy oraz udzielać pomocy w zakresie porad i pomocy przy formułowaniu i składaniu wniosków o udzielenie pomocy pieniężnej  oraz uzyskania świadczenia pieniężnego.

Poza tym Rada podejmie działania zmierzające do integracji środowiska działaczy opozycji antykomunistycznej oraz zapewnienie  mu należnego szacunku i pamięci.

W skład Rady weszli:

Andrzej Słowik – wybrany na przewodniczącego Rady.
Zdzisław Dudek
Krzysztof Frątcza
Piotr Morta
Henryk Marczak
Marek Michalik
Marian Miszalski
Wiesław Urbański

W notkach prasowych dotyczących mieszkańca naszego powiatu Piotra Morty napisano :

Piotr Morta –  to działacz związkowy i samorządowy. Od 1989 roku pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Tymczasowej Komisji NSZZ „Solidarność” oraz działał w jej podziemnych strukturach. W 2016 roku wybrany na reprezentanta Polski w Centrum Współpracy Ukraińsko-Polskiej Uniwersytetu Górniczego.

Koledze Piotrowi w imieniu własnym oraz redakcji ITP składam serdeczne gratulacje.

E. Tomaszek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski, Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „W składzie Rady ds. działaczy opozycji antykomunistycznej – Piotr Morta

  1. młokos pisze:

    Pozdrawia go poseł Mosinski z Kalisza też czlonek organizacji antykomunistycznej ktory tak zapowiadał ze rozprawi się z p.Morta gdy ten był w Solidarności w Prospanie.I narazie nie ma efektow.Jeden jest posłem a drugi pokrzywdzony.To taki kraj taka Polska.Polska nijaka