Zajęcia wychowawczo-czytelnicze w Filii nr 3

Od 2015 roku Filia nr 3 Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieruszowie prowadzi cykliczne zajęcia czytelniczo-wychowawcze, na które uczęszczają dzieci z klas I-III szkoły podstawowej. Zajęcia te w całości finansowane są ze środków gminy Wieruszów, w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Również przez cały 2017 rok zajęcia cieszące się ogromną popularnością odbywały się w bibliotece, skupiając wokół licznie dzieci i rodziców. Celem zajęć było przede wszystkim propagowanie czytelnictwa, lekcje biblioteczne, pomoc w odrabianiu prac domowych, wyrabianie postawy regularnego czytania i wypożyczania książek, nauka czytania na głos i wierszy na pamięć oraz rozwijanie umiejętności manualnych.

Uczestnicy zajęć rozmawiali różne tematy: np. przysłowia lutowe, światowy dzień kota, dzień języka ojczystego, dzień bibliotekarza, dzień matki, dzień kobiet- znane małe kobietki, z odblaskami bezpieczniej, czytamy bez mamy, światowy dzień życzliwości i pozdrowień, i inne. Wykonali również bardzo dużo prac manualnych i obchodzili wiele znanych uroczystości i świąt.

Każdego dnia grali w gry planszowe, dzieci robiły budowle z klocków Lego i wadera, układały puzzle, malowały farbami, rysowały, kolorowały, wycinały dziurkaczami, wykonywały origami, grały na x-box i komputerze.

Z okazji Barbórki na zajęciach gościliśmy emerytowanego górnika w galowym stroju, co bardzo podobało się i zainteresowało dzieci. W październiku rozpoczęliśmy akcję czytania w bibliotece w myśl hasła „czytamy dzieciom 20 minut dziennie” i w każdy wtorek gromadziliśmy się na czytaniu wybranej książki.

Uczestnicy zajęć obejrzeli w ciągu całego roku w kinie „ Słońce” 3 bajki: „ Emotki” „ Zając Max ratuje Wielkanoc” i „Coco”. Ponadto wzięliśmy udział w akcji BohaterON, w której dzieci wypisały kartki dla powstańców z wyrazami wdzięczności za ich heroiczną walkę w obronie ojczyzny, które zostały im wysłane.

Zajmowaliśmy się również akcją zbierania nakrętek, rolek od papieru i zużytych baterii. Dużo się działo przez cały rok i dziać się będzie ponieważ zajęcia kontynuowane będą również w 2018 roku.

Podsumowując w 2017roku: przez 1375 h zajęć poruszyliśmy ok. 60 tematów, do których wykonanych zostało ok. 900 prac plastyczno-technicznych, wyeksponowanych na naszej tablicy, przeprowadzono 30 lekcji bibliotecznych na różne okoliczności, obchodziliśmy 10 świątecznych uroczystości i przeżyliśmy urodziny wszystkich uczestników zajęć, czyli 35. Przegraliśmy ok. 400 godz. na  x-box i kolejne 400 na komputerze. Czasu na nudę nie odnotowaliśmy 🙂

MGBP
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.